Akciovy_index_z_oblasti_marihuany_za_rok_ziskal_236_percent

Ukladanie peňazí do priemyslu marihuany sa pre investorov stalo jednou z horúcich tém akciového trhu.

Na internete je vidno rozsiahle články a rýchlo rastúci počet článkov, ktoré sú pripravené radiť ľuďom, ako investovať do akciových spoločností z oblasti marihuany a ako maximalizovať ich podiely v akciovom portfóliu.

Niektorí ľudia to dokonca prirovnávajú k technologickému boomu, na konci 90. rokov. Či to je pravda, to sa ešte len uvidí.

Avšak, jedna spoločnosť ponúka pomerne jednoduché posúdenie toho, aký výkon akciové spoločnosti zo sektora marihuany dosiahly. V roku 2016 poukazuje na zisky o rozsahu až 236 percent. Pre porovnanie, americký akciový index S&P 500 za rok 2016 získal necelých 10 percent.

A potenciálni investori už môžu taktiež sledovať aj výkonnosť týchto podnikov, keďže sa obchoduje na americkej burze – New York Stock Exchange.

Súvisiace: Do roku 2020 by mohla “marihuanová” ekonomika dosiahnuť hodnotu…

Obchodovanie na NYSE

Jedinou verejne obchodovanou akciou na oblasť marihuany, na burze NYSE ponúka Innovative Industrial Properties, ktorá sa zaoberá komerčnými nehnuteľnosťami prenajatými spoločnostiam pre pestovanie, rast a skladovanie konope. Počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) bola zrealizovanou v novembri. Spoločnosť sa obchoduje pod symbolom IIPR.

Po začatí obchodovania na úrovni 19,75 za akciu, 5. decembra klesla na 15,29. Odvtedy však jej akcie stále rastú a 3. februára uzavreli na úrovni 18,14.

Tzv. marihuanový index

Akciovy_index_z_oblasti_marihuany_za_rok_ziskal_236_percent_1
Kým IIPR je na hlavnej burze cenných papierov, mnoho akciových spoločností podnikajúcich v oblasti súvisiacej s marihuanou sa obchodujú na tzv. decentralizovanom trhu (over-the-counter market). Avšak, niektoré akciové spoločnosti na hlavných burzách sú považované za vedľajšie podniky marihuanového priemyslu, vrátane poľnohospodárskej techniky, nehnuteľností, bezpečnosti a poradenských služieb.

Viridian Capital Advisors sa špecializuje na finančné a poradenské služby pre marihuanové podniky. Taktiež vyvinuli akciový index (Cannabis Stock Index), ktorý sleduje zhruba 50 verejne obchodovaných spoločností z oblasti legálnej marihuany. Všetko musí spĺňať nasledujúce kritériá:

* Trhová kapitalizácia 10 miliónov dolárov
* Priemerný denný objem obchodov najmenej $ 20 000
* Plávajúci objem akcií (minimálne) 25 percent
* Finančné správy podané v období (najmenej) za posledných šesť mesiacov

Medzi tieto akciové spoločnosti patrí GW Pharmaceuticals a Zynerba Pharmaceuticals.

Viridian do budúcna plánuje vytvoriť verejné obchodovaný fond, známy pod označením Exchange Traded Fund. Jednou z otázok, ktorá to celé blokuje je nedostatočná likvidita u niektorých spoločností, vrátane tých v indexe, čo vyžaduje časté vyvažovanie. Generálny riaditeľ spoločnosti Viridian – Scott Greip poznamenal: “To je niečo, v čo spoločnosť dúfa, že sa v tomto priemysle zmení.

Napriek tomu Index Cannabis ponúka určitú predstavu okolo dosahovania výnosov pre investorov z oblasti marihuany.

Súvisiace: Táto mapa ukazuje, koľko stojí 1 gram marihuany po celom svete

Pohyby indexu

K sledovanie týchto akcií, Viridian v súčasnosti vydáva týždennú správu o stave indexu.

Zatiaľ čo v prvej polovici roka 2016 bol v minimálnych zmenách, v druhej polovici roka 2016 po legalizácií v niekoľkých štátoch – Cannabis Index sa prudko navýšil. Tieto zisky v treťom štvrťroku dosiahli takmer 31 percent a vo štvrtom štvrťroku to bolo už 155 percent.

Za rok dosiahol rast ziskov vo výške 256 percent. Zatiaľ čo do začiatku roka 2017 vstúpil na nezmenenej úrovni, v poslednom januárovom týždni sa zvýšil o 7 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Bloomberg

Facebook komentár