Objavujú sa znaky, ktoré naznačujú že sa rast Čínskej ekonomiky v blízkej dobe spomalí. Čínske hospodárstvo je  tak rozsiahle a zložité, že každé jej spomalenie ovplyvní investorov v USA a po celom svete.

Obzvlášť som znepokojený pre tieto dôvody:

  • Poľnohospodárstvo: S pätinou svetovej populácie, ale iba s ôsmimi percentami poľnohospodárskej pôdy, predstavuje Čína pre Ameriku najväčší export trh s poľnohospodárskymi produktmi.
  • Ceny uhlia a priemyselných kovov: Čína trestná hlavne veľkých znečisťovateľov, a taktiež zasahuje do výroby a spotreby kovov. To by mohlo viesť k volatilite cien železa, olova, hliníka, medi ako aj uhlia.
  • Ceny ropy: Ak rast v Číne spomalí výrazne, ovplyvni to výšku cien ropy v svetovom meradle.

Súvisiace: MARC FABER: Čína nemá bublinu úverov – má obrovskú bublinu úverov

Rast za prvý štvrťrok bol nižší ako sa predpokladal až v 30-tich z tridsiatich prvých Čínskych provincii. A to aj napriek tomu, že  oproti minulému roku vláda znížila výšku očakávaných výsledkov. Šokujúco slabý výkon bol v provinciách, ktoré sú závisle na suroviny, respektíve alebo sa v nich nachádzajú výrobné centrá.

Napríklad, rast HDP v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko  klesol v prvom štvrťroku  na 7,3 % oproti  minuloročnému 9,9%-nému. Vnútorné Mongolsko dodáva jednu tretinu domáceho uhlia.  V Heilongjiangu bol 4,1 percentný rast, ale  očakávaný až 8,5%. Priemysel tu zahŕňa uhlie, ropu, drevo, stroje a poľnohospodárstvo. Provincia Heibi má za prvý štvrťrok rast len 4,2%  oproti 8,2%-tnému vo štvrtom štvrťroku 2013. Heibi je najväčším producentom ocele v Číne.

Čínska ústredná vláda sa snaží obmedziť nadprodukciu a znečistenie. Prísne opatrenia ovplyvňujú národne ekonomiky viac ako centrálni plánovači predpokladajú.

Hospodársky rast v Číne očakával v druhom štvrťroku spomalenie na 7,3%, zo 7,4% z prvého. Takýto vysoký rast by sa určite páčil USA, ale na druhej strane v ekonomika v USA je rozvinutejšia. Pre Činu by to bol najslabší rast za posledných 24 rokov.

Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru

Čína môže vyriešiť svoje problémy. A som si istý, že za dlhšiu dobu sa jej to podarí. My však ale nemusíme postrehnúť to najhoršie, teda krátkodobé vplyvy.

Napríklad, Čína oznámila, že plánuje pritvrdiť pravidla pre úvery na import železnej rudy. Spôsobili, že obchod so železnou rudou  poklesol v pondelok o 5%. 

Taktiež je potrebné sledovať dovoz obilia do Číny. Americké ministerstvo poľnohospodárstva predpokladá, že Čína bude v roku 2014 naďalej jej najväčším americkým exportným trhom. Podľa odhadu ide o poľnohospodárske produkty v hodnote až 25 miliárd dolárov. Začiatkom mesiaca však americké poľnohospodárske odvetvia  uviedli, že vývoz kukurice do Činy sa oproti minulému roku sa l o 85 percent.

Súvisiace: Znepokojujúca štúdia: Čína sa stáva oveľa viac utláčanou krajinou

Ďalej si treba všimnúť zásahy čínskej vlády na produkciu a spotrebu kovov. To neprinesie nič dobre pre ceny týchto komodít. Čo sa týka uhlia, musíme si uvedomiť, že čím viac sa čínska produkcia uhlia zníži, o to viac sa budú zastavovať uhoľné továrne.
Pokiaľ ide o dobre stránky spomaľovania Čínskej ekonomiky, treba spomenúť, že pravdepodobne sa znížia ceny na benzínových staniciach v USA. To kvôli tomu, že americké rafinérie predávajú čoraz viac výrobkov na svetovom trhu. Ale pravdou zas je, že to zapôsobí odstrašujúco pre energetických investorov.

Ak bude viac zlých podmienok v Číne, uvidíme že množstvo investorov bude zvažovať odchod.

Prajem Vám dobré investície, Sean

Preložila: Andrea Francuzová

Zdroj: InvestmentU

Facebook komentár