Apple Watch nedokázalo byť tak populárny zariadením, ako v spoločnosti Apple dúfali.

Počas posledných troch mesiacov roka 2015, technologický gigant Apple podľa novej správy IDC predal 4,1 miliónov svojich smartwatches (inteligentných hodiniek). Spoločnosť Apple nezverejňuje svoje tržby za iWatch).

Väčšina investorov a analytikov predpovedalo, že Apple v predchádzajúcom štvrťroku predá najmenej 5 miliónov, čo je viac ako odhadovaných 3,9 milióna kusov. Obdobie Vianoc firme Apple obvykle poskytuje pozitívnu podporu pre predaje.

Súvisiace: Úžasný a jednoduchý spôsob platby cez Apple Watch

Generálny riaditeľ Tim Cook pred analytikmi v júli povedal: “Sme presvedčení, že hodinky dosiahnu najlepšie čísla počas vianočných predajov.”

Ale Apple v posledných troch mesiacoch roka predalo iba o 200 tisíc hodiniek viac, než tomu bolo počas letného obdobia.

Jitesh Ubrani, ktorý je analytikom spoločnosti IDC poznamenal: “Je  celkom zrejmé, že existoval predpoklad, že obdobie vianočných sviatkov [bude pozitívne],” … “Po celom svete však platilo, že Apple Watch čelil utlmenému dopytu … ľudia ešte v nich nevidia hodnotu.”

Apple Watch je dodávaný v troch modeloch. Najlacnejší – Apple Watch Sport stojí $ 349.

Dopyt po prístrojoch nedokázali podporiť ani akcie veľkých maloobchodných spoločností ako Best Buy a Target, ktoré ponúkli predaje a propagačné akcie pre hodinky počas prázdnin. Ich stratégiou podľa Ubraniho bolo, že sa “snažili zbaviť zásob.”

Spoločnosť Apple k správe IDC neposkytla žiadny komentár.

Generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Tim Cook v januári investorom povedal, že spoločnosti sa podarilo “vytvoriť nový štvrťročný rekord v tržbách zariadení Apple Watch, s obzvlášť silnými výsledkami predajov v mesiaci december.

Apple Watch je prvým novým spotrebiteľským produktovým radom spoločnosti, pod Timom Cookom. Hodinky začali byť v predaji, v apríli minulého roka.

Od tej doby sa spoločnosti Apple podarilo, aby sa z hľadiska globálnych dodávok stala tretím najväčším dodávateľom týchto nositeľných zariadení. S 14,9% podielom na trhu je Apple za firmou Xiao, ktorá má 15,4% podiel a Fitbit dosahuje podiel vo výške 26,9%. To je celkom pôsobivé vzhľadom na to, že Apple zďaleka neprodukuje taký rozsiahli sortiment nositeľných zariadení, ako ostatné dve spoločnosti.

Súvisiace: Fitbit odpovedá na Apple Watch – predstavil Blaze

Spoločnosť Apple môže mať väčšiu šancu predávať a dodávať svoje inteligentné hodinky v roku 2016, najmä v dôsledku rastúceho všeobecného záujmu o nositeľné zariadenia, ako aj hardvérových a softvérových aktualizácií, ktoré umožnia, aby boli pre zákazníkov mobilných telefónov užitočnejšie.

Podľa IDC, od roku 2014 do roku 2015, celkové dodávky nositeľných zariadení vzrástli o 171,6%. A ak firma Apple pridá ďalšie pripojenie k jeho hodinkám, zariadenie by už nemuseli byť viazané iba na modely iPhonov. Ešte dôležitejšie je, či mobilní operátori budú mať motiváciu v podpore, ohľadom predaja týchto zariadení.

Zdroj: Wired, ZDNet

Facebook komentár