Ake_su_najnavstevovanejsie_turisticke_destinacie_sveta_2017_Cyprus

Mexiko, Island a Cyprus počas roka 2016, podľa novej správy World Travel & Tourism Council, pre oblasť cestovného ruchu čelili rozsiahlemu nárastu výdavkov.

Správa skupiny taktiež obsahovala aj prekvapenie: Azerbajdžan, ktorý utrpel prepad meny, čelil rozsiahlemu zvýšeniu výdavkov.

Tu je pohľad na turistické destinácie, ktoré sú na vzostupe:

Mexiko

Zahraniční návštevníci podľa WTTC v Mexiku počas minulého roka minuli o 24% viac pesos.

Odvetvie cestovného ruchu v tejto krajine (17. najväčšie na svete) ťažilo zo slabšej hodnoty mexického pesa, čo pre zahraničných návštevníkov a najmä Američanov vytvorilo lacnejšie hotelové izby a cestovné balíky.

Pokles ich meny voči americkému doláru bol ťahaný obavami, ohľadom agresívnej rétoriky prezidenta Donalda Trumpa voči Mexiku. Trump sa zaviazal vybudovať novú cez-hraničný múr oddeľujúci Mexiko a USA, rovnako chcel aj opätovne prejednať kľúčovú dohodu o voľnom obchode, s názvom NAFTA .

Súvisiace: Iba jedna krajina míňa na turizmus po svete viac ako USA

Avšak cestovný ruch v Mexiku bol hnaný vpred, pričom výdavky zahraničných turistov v roku 2016 dosiahli úroveň 382 miliárd pesos (20,1 miliardy amerických dolárov).

Ak odmyslíme politiku, tak Mexiko čelí výrazným momentom na výslní.

Mexico City v októbri prežilo svoj historicky prvý „Deň mŕtvych“, kde bol zorganizovaný sprievod po tom, čo bol inšpirovaný fiktívnym sprievod v bondovke “Spectre”. Krajine taktiež uvítala kuchárov zo svetoznámej reštaurácia Noma, ktorí v apríli a máji navštívili reštaurácia v Tulume.

Ake_su_najnavstevovanejsie_turisticke_destinacie_sveta_2017_Mexiko

Island

Island, ktorý je severný ostrovným národom pokračoval v rozširovaní svojej základne okolo cestovného ruchu dokonca až míľovými krokmi a návštevníci boli ochotní čeliť nízkym teplotám a nepredvídateľnému počasiu. Výdavky na cestovný ruch v miestnej mene sa podľa WTTC, počas roka 2016 navýšili o 27,5%.

To posilnilo miestnu ekonomiku, ktorá v súlade s Medzinárodným menovým fondom v minulom roku vzrástla o takmer 5%.

Island si získaval pozornosť turistov, vďaka marketingovým kampaniam a leteckým ponukám, ktoré nabádali ľudí k návšteve, najmä pre krátku návštevu z dôvodu dobrodružstva.

Prísľub vidieť polárnu žiaru je obrovský lákadlom, čo v roku 2016 viedlo k navýšeniu výdavkov cestovného ruchu k úrovni 373 miliárd korún (3,4 miliardy dolárov).

Ake_su_najnavstevovanejsie_turisticke_destinacie_sveta_2017_Island

Cyprus

Cyprus, ktorý sa nachádza vo východnej časti Stredozemného mora, v minulom roku čelil rastu turistických výdavkov až o 17%, na takmer 2,6 miliardy eur (2,8 miliardy dolárov).

Turisti sa do tohto ostrovného národu hrnuli pretože sa domnievali, že predstavoval bezpečné útočisko, v porovnaní s inými európskymi destináciami, ktoré zažili smrtelné teroristické útoky.

Napríklad, výdavky na cestovný ruch vo Francúzsku, za minulý rok po útokoch poklesli o niečo málo cez 7%.

Ake_su_najnavstevovanejsie_turisticke_destinacie_sveta_2017_Cyprus

Azerbajdžan

Azerbajdžan – krajina s 10 miliónmi obyvateľmi, zovretá v Kaspickom mori medzi Ruskom a Iránom, taktiež čelila nárastu miestnych výdavkov od zahraničných turistov o takmer 71%. Rovnako ako v Mexiku, omnoho slabšia hodnota meny bola pre tento priemysel podporou.

Rochelle Turner, ktorý je riaditeľom výskumu vo WTTC uviedol: “Oslabenie domácej meny v roku 2015 a 2016 výrazne zlepšili cenovú konkurencieschopnosť Azerbajdžanu, ako turistickej destinácie.”

Súvisiace: Tieto krajiny strácajú milióny turistov kvôli útokom

Zahraniční turisti vo forme výdavkov priniesli takmer 4,6 miliardy manatov (2,7 miliardy dolárov), čím sa dostal do zhruba rovnakej úrovne, ako Cypus.

Oblasť cestovného ruchu je pre Azerbajdžan prioritou, keďže sa snaží znížiť svoju závislosť na rope. WTTC poznamenala, že to viedlo k zavedeniu nových investícií do infraštruktúry a vylepšeniam pre svojich návštevníkov, okolo vízového systému.

Hrubý domáci produkt Azerbajdžanu počas minulého roka poklesol zhruba o 2,4%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, WTTC

Facebook komentár