Obvykle práca automobilového manažéra z marketingu je veľmi jednoduchá. Predávať viac áut. Ale to nie je prípadom Enrica Gallieru, ktorý je vedúci predajov a marketingu pre spoločnosť Ferrari.

Pre neho sú však dôležité iné veci, keďže okolo seba má vozy značky Ferrari. Exkluzivita je kľúčom k udržaniu značky v tzv. tajuplnosti.

Poznamenal: “Mám veľkú zodpovednosť, musím udržať tento sen, ktorý sa nazýva Ferrari.”

S týmto vyjadrením prišiel počas oficiálneho odhalenia nového športové vozidla Ferrari 488 GTB, ktoré je posledný výtvorom talianskej automobilky (v Ženeve, vo Švajčiarsko).

Dokonca aj keď máte na tento automobil peniaze, to Vám však nezaručuje, že by ste sa mohli dostať do tzv. poradovníka, ktorý trvá hneď niekoľko mesiacov. Ak chcete Ferrari, je dobré mať vzťah k tejto značke.

Súvisiace: 3 miliónové Ferrari, ktoré nemôžete vziať na cestu

Keď vyjde nový model značky Ferrari, preferenčné zaobchádzanie je venované aktuálnym členom “rodiny Ferrar.” Ak už vo vašej osobnej stajni má zákazník už šesť vozidiel automobilky Ferrari, jeho objednávka sa dostane pred niekoho, kto má týchto vozov menej.

To neznamená, že by spoločnosť Ferrari nerada vítala nových členov rodiny. Pre nováčikov, je najobľúbenejšou voľbou kabriolet Ferrari California T. Takmer dve tretiny kupcov modelov California T sú novými členmi značky Ferrari. S vyvolávacou cenou len kúsok pod 200 000 dolárov sa pomerne jedná o cenovo dostupné auto.

Kalifornia T je najviac obľúbeným modelom prvotných kupcov značky Ferrari

Na druhom konci spektra, k najobľúbenejším členom rodiny Ferrari patria veľmi obmedzené edície vozidiel automobilky Ferrari, najmä so sedemmiestnymi cenami, ktoré sú zvyčajne už vypredané ešte pred tým, než sa predstavia širokej verejnosti. Pre veľmi zvýhodnených rodinných príslušníkov, bude Ferrari dokonca vytvárať úplne jedinečné automobily. (V skutočnosti, Ferrari stavia už pár jednotlivých unikátov). To je niečo, čo Ferrari robí dvakrát, alebo trikrát do roka, ako “odmenu” pre svojich najlepších zákazníkov. Hoci to nie je dar. Každé podobné auto stojí niekoľko miliónov.

Podobné: Značka Ferrari ponúka 12-ročnú záruku

Ale každý nový člen Ferrari, ktorý si dá vytvoriť automobil na zákazku musí prejsť tzv. výberovým konaním, kde sa preberú tisíce možností interiérových a exteriérových farieb a materiálov, čo si vyžaduje čas a veľkú starostlivosť. Automobilka Ferrari bude aj zodpovedať za konkrétnej farby poskytované zákazníkom. Ak klient chce, aby vonkajší náter zodpovedal jeho obľúbenej kravate, dá sa tomu vyhovieť.

Iba 10 Ferrari F60 bolo ohlasených a všetky boli predané ešte pred odhalením verejnosti

V súčasnosti tento prístup od spoločnosti Ferrari sa nemusí zdať jedinečným. Keďže automobilky ako Rolls-Royce, Bentley a Lamborghini okrem iného idú aj do extrémov, k tomu, aby splnili každé želanie kupujúceho. Ferrari si však kladie určité obmedzenia. Úprimne povedané: “Ferrari si ochraňuje aj imidž značky”. Čiže túžba zákazníka mať F12 Berlinetta v šachovnicovej farbe nebude splnená.

Je to preto, že aj Ferrari má svoje dôležité požiadavky. Nie je to len o vašom automobile. Je to o hodnote každého Ferrari na ceste. Otrasný osobný vkus niektorých ľudí by mohol viesť k poškodeniu každého jedného auta tejto značky.

Súvisiace: Ferrari Steva McQueena predané za $ 10,2 mil. – 3-násobok jeho hodnoty

Nie je to náhoda, že v minulom roku, deväť z 10 najcennejších klasických vozidiel predaných v aukcii boli vozidlá značky Ferrari. (A to bol typický rok). V skutočnosti, najdrahšie auto ktoré bolo kedy predané v aukcii bolo Ferrari GTO z roku 1962 za cenu 38 miliónov dolárov (vlani v lete). Desiatky rokov staré Ferrari bolo nedávno predané za milióny a milióny dolárov, pretože značka Ferrari si stráži svoj imidžu značky už dlhé obdobie. A samozrejme, že vytvára úžasné a nezvyčajné automobily.

Zdroj: DailyMail, CarBuzz

Facebook komentár