Povedal som svojmu otcovi “Som šťastný  človek”. On na to odpovedal “Ale máš šťastie v láske?” Mal som šesť rokov. Láska pre mňa bola tou najodpornejšou vecou na svete. O čom to hovoril? Láska v tom čase bývala v inej štvrti. Alebo na inej planéte. Budú to roky kým láska strčí nos do môjho domu a opýta sa “Haló, je niekto doma?”

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Šťastie bolo o hodení kockou. Alebo nájdenie mince na zemi. Alebo uvidení dvojitej dúhy po rýchlej búrke.

No teraz som iný. Stále sa prihlasujem a odhlasujem z nemocnice pre nešťastných. Som starší. Potrebujem stálu transfúziu šťastia, aby mi nechýbalo. Bez šťastia zomriem. Pre mňa sa šťastie rovná spokojnosti. Na stupnici pocitu spokojnosti od 0 do 10 si myslím, že som okolo sedmičky alebo osmičky. No toto je pre mňa veľkým úspechom. Keď som tu ležal na podlahe, bol som pravdepodobne na nule. Alebo v rôznych etapách tohto príbehu som bol možno aj v mínuse, takže sa zlepšujem. Môj pocit šťastia rastie, keď sa zameriam na tri jednoduché ciele:

Moje JEDINÉ tri ciele v živote

A) Chcem byť šťastný

B) Chcem vykoreniť zlo z môjho života

C) Chcem, aby každý deň bežal tak pokojne, ako je to len možné. Žiadne problémy.

To je všetko, nežiadam veľa. Potrebujem jednoduché ciele, inak ich nedosiahnem.
Najmenej desať krát v živote sa situácia zdala byť taká zlá, že som sa cítil, ako by som nikdy nemal uvedené tri veci dosiahnuť. Inokedy som sa cítil ako na križovatke, nevediac ktorou cestou ísť. Zakaždým som sa odrazil od dna.

Teraz, keď sa pozerám spať na tieto udalosti, vidím, že mali spoločného menovateľa. Vždy existovali štyri veci, a len štyri veci, ktoré boli na mieste a pomohli mi sa odraziť. Teraz sa snažím tieto štyri veci zahrnúť do každodennej  praxe, aby som už nikdy nespadol tak hlboko.

KAŽDODENNÁ PRAX

A) Fyzická kondícia. Cvičenie v nejakej forme. V roku 2003 som sa zobudil o 05:00 každý deň a hral som “Round the World” na basketbalovom ihrisku s výhľadom na rieku Hudson. Každý deň okrem dní, kedy pršalo. Vlaky išli okolo a ľudia mi mávali ráno o 5:30 z okien. Teraz sa snažím robiť jogu každý deň, no je to ťažké. Všetko, čo musíte robiť, je cvičiť tak, aby ste sa minimálne desať minút potili. Takže 20-30 minút cvičenia denne. Nie je to preto, aby sa z vás stal svalovec, je to len pre získanie zdravia. Nemôžete byť šťastní, keď nie ste zdraví. Taktiež, vykonávanie tejto aktivity Vám pomôže lepšie sa vysporiadať s dennými starosťami. Ak môžete ľahko dýchať, keď vaše telo je v bolestiach, potom je ľahšie dýchať v ťažkých situáciách.
Tu sú ďalšie veci, ktoré sú súčasťou tohto programu, no sú trocha ťažšie:

1. Zobudiť sa medzi štvrtou a piatou ráno každý deň.
2. Ísť spať medzi 8:30-9:00. (Je dobré spať 8 hodín každú noc!).
3. Žiadne jedlo po 5:30 večer. Nie je možné byť šťastný pri problémoch s nočným trávením.

B) Emócie. Pokiaľ ma niekto ťahá dole, prestanem sa s ním stretávať. Pokiaľ ma niekto podvihne, chcem ho mať pri sebe bližšie. Tu nikto nie je posvätný. Pokiaľ lietadlo padá, najskôr treba nasadiť kyslíkovú masku sebe. Rodina, kamaráti, ľudia, ktorých ľúbim – každý raz sa im snažím pomôcť. Ale nechcem byť blízko ľudí, ktorí ma ťahajú dole. Toto pravidlo nesmie byť porušené. Pokiaľ Vás niekto vysáva, energia z vás uniká. A nikdy nedlžím nikomu vysvetlenie. Vysvetľovaním uniká energia.

Ďalšie dôležité pravidlo: vždy buďte úprimný, je to zábava. Nikto už dnes nie je úprimný a ľudia sa toho boja. Skúste byť úprimný počas jedného dňa (bez toho, aby ste zraňovali). Je úžasné kde až sa môžu posunúť hranice úprimnosti. Sú oveľa ďalej než som si myslel. Dôsledkom toho je, že nikdy nerobím to, čo nechcem. Napríklad NIKDY nechodím na svadby.

C) Mentálna stránka veci. Každý deň si zapisujem nápady. Zapisujem si toľko nápadov, že ma bolí hlava, ak sa snažím vymyslieť ešte jeden. Potom skúsim napísať ešte päť. Jedného dňa som sa pokúsil zapísať sto alternatív, ktoré deti môžu robiť namiesto chodenia na vysokú školu. Napísal som osem vecí,  o ktorých už som tu písal. Už sa mi nedarilo vymyslieť žiadne ďalšie. A nasledujúci deň som vymyslel ďalších štyridsať. To mi určite rozšírilo obzory uvažovania. Dnes žiadne  nápady? Naučte sa naspamäť všetky platné dvojpísmenkové slová na Scrabble. Preložte Tao Te Ching do španielčiny. Potrebujete zoznam nápadov? Skúste vymyslieť 30 samostatných kapitol Vašej “autobiografie”. Skúste vymyslieť 10 druhov podnikania, ktoré môžete založiť z domova (a buďte realistickí ohľadom spôsobu založenia). Premyslite 10 nápadov pre smerovanie tohto blogu. Vymyslite 20 spôsobov ako Obama môže zdokonaliť túto zem. Zapíšte si každú produktívnu vec, ktorú ste včera urobili (toto cvičenie podporuje pamäť a pomôže Vám s nápadmi na dnes)

“Nápadový sval” atrofuje po pár dňoch nepoužívania. Je to také isté ako s chôdzou. Pokiaľ týždeň nepoužijete svaly na nohách, atrofujú. Musíte precvičovať nápadový sval. Vybudovať ho trvá to okolo 3-6 mesiacov po tom, čo atrofuje. V tomto mi dôverujte.

D) Spiritualita. Myslím si, že väčšina ľudí nemá toto slovo rada. Myslia si, že znamená “Boh“ alebo “náboženstvo”. Ale to neznamená. Ja vlastne ani neviem, čo znamená. No myslím si, že praktizujem spiritualitu, keď robím jednu z nasledujúcich vecí:

1. Modlitba (to neznamená, že sa modlím k Bohu, alebo k mŕtvym ľuďom alebo k slnku alebo k stoličke predo mnou – len to znamená, že som vďačný. A nevzťahujem všetky úspechy na moju osobu, len pár chvíľ za deň).

2. Meditácia – meditácia na viac než pár minút je ťažká. Je nudná. Tu dávam tipy pre 60 sekundové meditácie.  Tiež môžete meditovať 15 sekúnd o tom, aké by to bolo meditovať 60 minút. Túto je jednoduchá meditácia: seďte na stoličke, narovnajte chrbticu a sledujte svoje dýchanie. Ak Vás niečo vyruší, žiadny problém. Proste sa vráťte k sledovaniu dychu. Skúste to 5 minút, potom šesť.

3. Buďte vďační – snažím sa myslieť na každú jednu osobu v mojom živote, za ktorú som vďačný. Potom sa snažím myslieť na ešte viac ľudí. A potom ešte. Je to ťažké.

4. Odpustenie – Vybavím si každého človeka, ktorý mi ublížil. Vizualizujem odpustenie týmto ľuďom (nie ľútosť).

5. Štúdium – pokiaľ čítam spirituálny text (nezáleží na tom aký: Biblia, Tao Te Ching, čokoľvek ohľadom Zenu, dokonca aj inšpirujúce seba-zdokonaľujúce veci, na tom nezáleží), väčšinou sa cítim dobre. Toto nie je také silné ako modlitba alebo meditácia (netrénuje to vašu myseľ, aby vynechala hlúposti), no aj tak táto prax spôsobuje, že sa cítim dobre.

Moja vlastná skúsenosť: nikdy stabilne nedosiahnem tieto tri “ jednoduché” ciele bez toho, aby som denne praktizoval hore uvedené veci. A POKAŽDÉ, keď som sa dostal na dno (alebo takmer na dno, alebo som bol na nejakej križovatke) a začal som sa venovať hore uvedeným položkám (1991, 1995, 1997, 2002, 2006, 2008), nastal kúzelný čas:

Výsledky:

A) Behom približne jedného mesiaca som si všimol, že sa mi stávajú rôzne náhody. Začal som sa cítiť úspešný. Ľudia sa na mňa viac usmievali.

B) Behom troch mesiacov začali moje nápady naozaj plynúť až do bodu, kedy som cítil ohromujúce nutkanie tieto nápady uviesť v realitu.

C) Behom šiestich mesiacov dobré nápady začali plynúť, začal som ich aj realizovať a každý človek okolo mňa mi pomáhal s ich realizáciou.

D) Behom roka bol môj život úplne odlišný. Môj život sa zmenil o 100% oproti minulému roku. Viac peňazí, viac šťastia, viac zdravia atd. A potom som zlenivel a prestal praktizovať hore uvedené body. A všetko sa zasa pokazilo. No teraz sa snažím uvedené veci robiť každý deň.

Je ťažké ich robiť všetky každý  deň, nikto nie je perfektný. Neviem, či dnes urobím všetky, no viem, že ak áno, tak fungujú. 

Preložila: Naďa Gregorová

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheAltucherConfidential

Facebook komentár