Nedávno som na Freedom festivale vo Vegas rozprával spolu so svetovo najlepšími intelektuálmi, ako Steve Forbes, senátor Rand Paul a hlavný výkonný riaditeľ Whole Foods John Mackey. Diskutoval som o rastúcom globálnom dopyte po zdrojoch a zlate v dave 2000 ľudí. Polovica sa zúčastnila 1x, čo mi ukazuje rastúcu zvedavosť dozvedieť sa o makrotrendoch, ktoré tvarujú svet a ovplyvňujú naše investície.

V týchto dňoch medzi investormi je komoditný býk asi tak vzácny, ako nájsť pozitívny príbeh v médiách, obzvlášť keď sa pozeráte na výsledky kovov a prírodných zdrojov počas prvej polovice roku 2012. Iba 4 komodity v našej tabuľke mali pozitívny výnos. Pšenica vzrástla najviac o 13%, nasledovaná kukuricou, zlatom a meďou. Na zápornej strane uhlie stratilo viac ako 19%. Nasleduje ropa (-14.1%), nikel (-13,6%) a olovo (-12.3%)

Obavy zo spomaľovania globálneho rastu a jeho účinku na komodity, spôsobilo investorom obavy ohľadom pôdy a donútilo ich to brániť vlastné prírodné zdroje. Udržiavanie tohto negatívneho sentimentu investormi je nový konštantný 24/7 cyklus prerušovaný pesimizmom.

Počas konferencie o prírodných zdrojoch, Jeremy Grantham z GMO (Grantham Mayo Van Otterloo) búchal do stola, kvôli investovaniu do zdrojov. Nezistili by ste to prečítaním kúsku nadpisu v CNN, ktorý skrýva tému. V článku s názvom „ Naša planéta sa bude skutočne opekať“ CNN diskutovalo o Granthamových komentároch na shortovanie globálnych komodít. Povedal, že bol „medveď na ľudské zdroje, ale býk na investície do prírodných zdrojov“.

Jeho argument sa zameriaval na zväčšujúcu sa populáciu v Číne a skutočnosť, že svet zažil „ ohromnú zmenu paradigmy“ okolo roku 2000, keď ceny komodít, ktoré boli negatívne desaťročia „prudko obrátili kurz“. Povedal davu „v dlhodobom období si nemôžete dovoliť prepásť túto príležitosť“. My súhlasíme.

Ako môžete vidieť na grafe McKinsey & Company’s vyššie, v uplynulom desaťročí sa ukazuje jasný bod zvratu pre zdroje. V roku 2000 som sa stal hlavným zástupcom investícií U.S Global Investors v čase, keď sa nikto nechcel dotknúť zdrojov. Uvedomili sme si dôležitosť uvádzania Číny a východnej Európy na voľný trh. Veriť v to bude pozitívna zmena pre rozvíjajúce sa trhy, ako aj pre veľkých majiteľov cenných papierov tohto masívneho posunu.

Rád používam metaforu o ľadovej kocke na vysvetlenie toho, ako nové rovnováhy môžu mať významný účinok. Všetci prirodzene rozumieme čo sa stane, keď vyberieme ľad z mrazničky. Zmení formu z tuhej na kvapalnú, ale stále sa skladá z vodíka a kyslíka.

Zmena vo veľkosti ľadovej kocky nemá veľký vplyv. Zanechá  to len mláku vody na pulte. Miesto toho, obrázky roztápajúcich sa obrovských ľadovcov ovplyvňujú hladinu svetových oceánov.

Alebo si zoberte H2O v plynnej forme. Pri 99 stupňoch je voda príliš horúca nato, aby sme sa jej dotkli. Ale je to stále ešte jeden stupeň pod bodom varu. Ako bolo vysvetlené v motivačnej knihe 212F(= 100 ° C pozn. prekladateľa): Extra stupeň „dodržiavanie jedného extra stupňa teploty vody znamená, odlišnosť medzi niečím, čo je jednoducho veľmi horúce a niečím, čo vytvára dostatok sily hnať stroje“.

Význam zmien v skupenstve, či už je to kus roztápajúceho sa ľadovca alebo parný stroj je taký, že existuje bod zvratu, ktorý mení dynamiku.

Obrovský populačný rast, zmeny vo vládnych politikách, vývoj nových technológií, trendy urbanizácie pracovať rovnakým spôsobom. To je to, čo Grantham nazýva „ veľký posun paradigmy“. Majú rovnaký dramatický vplyv na to, ako investovať do komodít, zmeniť príležitosti a stanoviť riziko.

Múdri investori pozerajú na minulosť prevládajúcou negatívnosťou v médiách, kde môžeme vidieť vzory a anomálie na určenie toho, kde sú príležitosti a hrozby klamlivé. Američania môžu vidieť, ako technológia bridlicového plynu zmenila dynamiku ropy a plynu. Graf americkej energetickej informačnej administratívy ročného energetického výhľadu na rok 2012 ukazuje, ako sa spotreba ropy a ďalších kvapalín v USA výrazne zmenila, zatiaľ čo produkcia rastie. Spotreba rástla v priebehu 80-tych rokov min. storočia asi až do roku 2005, keď upadla. Medzitým domáca produkcia klesala. Medzi rokmi 2005 a 2010, sa stala významná zmena. Spotreba klesla, potom sa ustálila a miera produkcie sa posunula vyššie. EIA (americká energetická informačná administratíva) odhaduje, že v dôsledku týchto posunov sa čistý import zníži na 36% v roku 2036 zo súčasných 49%.

Keď Brian Hicks portfólio manažér Global Resources Fund (PSPFX) uviedol v Smart Money článok, že ak cena ropy vzrastie, ľudia dajú viac prostriedkov na získanie komodít zo zeme. Hovorí, že pred vzostupom ceny ropy by tieto rezervy boli stratové „teraz sú ukotvené v zlatom opojení“.

Podobne ako vyššia produkcia v USA, aj produkcia Iraku je na vzostupe. Zásoby Líbye rastú, keď dopyt zostáva vlažný. Komoditný výhľad Morgan Stanley verí, že „ cesta najmenšej rezistencie je klesajúca“. Firma odhaduje, že rezervná kapacita OPEC-u na konci roku 2011 a 2012 je okolo 4miliónov barelov denne. S globálnou spotrebou sa úroveň odhaduje na 89miliónov barelov každý deň. Pre porovnanie, dnešná rezervná kapacita je približne 2mil. barelov denne. „ Ak by produkcia OPEC-u pokračovala na dnešnej úrovni, zásoby by vzrástli nad normálnu úroveň počas 3. Štvrťroku a dodávanie by prevýšilo dopyt v roku 2012

To je dôvod, prečo má diverzifikácia medzi prírodnými zdrojmi zásadný význam. Vždy existuje príliv a odliv komodít, sezónny ako aj cyklický. Je dôležité predvídať tieto globálne trendy aby sme vedeli, ako sa do toho zapojiť.

Kľúčom k úspechu je prispôsobiť sa vonkajším prvkom, ako keď sa produkcia ropy prispôsobuje nadmernej ponuke. Zvyčajne najjednoduchšia odpoveď na to, ako zostať na okraji, neexistuje. Pozrite si dnešný výnos 10 ročný dlhopisov. Je to 1,49%. Zatiaľ čo inflácia je 1,7%. To znamená že to, čo sa stratilo silou inflácie, odišlo s negatívnym výnosom.

Namiesto zápasenia s touto potencionálnou stratou veríme, že existuje veľa príležitostí tam vonku. V predchádzajúcom blogu som zmienil dividendové výnosy ťažobných spoločností. Firmy v indexe S&P 500, konkrétne sektor materiálov vyplácal dividendu v priemere 2,3%, utilities vyplácali ročnú sadzbu 4,1%, energetické akcie vyplácali výnos 2,2%.

Ak potrebujete uložiť nejaké peniaze na pár rokov, mali by ste si všimnúť 3ročný depozitný certifikát, ktorý ponúkajú banky s výnosom 1,34 až 1,42%. Tieto depozitné certifikáty uzamknú vaše peniaze na dobu 3 rokov a vo všeobecnosti sa platia pokuty, keď si tieto peniaze skôr vyberiete.

Existujú možno lepšie alternatívy investovania, ktoré môžu prijať určité riziko pri hľadaní vyšších výnosov. Napríklad U.S. Global Investors’ Near-Term Tax Free Fund (NEARX) mal vyšší výnos ako 30dňový výnos SEC (komisia pre akcie a burzu) na dani zo základu, založenej na 35% daňovej sadzbe z 30 júna 2012. Taktiež fond investuje do dlhopisov, ktorých priemerná splatnosť je cez 3 roky, čo je zhruba rovnako ako držanie 3-ročných depozitných certifikátov.

Preložil: Lukáš Jankejech

Zdroj: USFunds

Facebook komentár