Váš finančný plán musí neustále držať krok s čoraz väčšími, sociálno-ekonomickými trendmi. Ponúkame Vám prehľad ako zvládnuť 5 súčasných trendov, o ktorých si myslíme, že budú dôležité, v nasledujúcich 5 rokoch.

1) Bežné a sporiace účty, budú aj naďalej zarábať nič

Kombinácia obrovského globálneho dlhu, starnutie populácie a nízke ceny energií núti veľa krajín vo vyspelom svete znížiť úrokové sadzby, ktoré sú len krátkodobým riešením.

Krajiny európskej únie platia negatívne úrokové sadzby krátkodobým veriteľom, čo znamená, že, veritelia musia platiť poplatok vlastným dlhopisov.

Súvisiace. Denné návyky bohatých ľudí

Celosvetový hospodársky rast zostáva v úzadí a to je malý dôvod pre FED, aby výrazne zvýšili úrokové sadzby v priebehu 5 rokov.
To znamená že sporitelia a investori, budú aj naďalej mať veľmi nízke príjmy na ich sporiacich a investičných portfóliách. 

Drží váš finančný plán krok so súčasnými trendmi?

Čo robiť: jednoznačnou nevýhodou tohto trendu je zvýšenie celkového rizika a volatility na investičných portfóliách. Ak chcete zvýšiť výnosy, budete musieť mierne zvýšiť svoj podiel na celosvetových akciách a investovať do nehnuteľností. 

Obchodníci zaznamenávajú každý Váš pohyb po internete. 

2) Príliš veľa informácií je v norme

Šikovní obchodníci využívajú dnešné technológie na to, aby oboznámili prostredníctvom blogov, sociálnych sietí a emailov, čoraz viac ľudí, či už s ich finančnými produktmi alebo službami. S toľkými možnosťami investovania a relatívne ľahkého prístupu ku konkurenčným výrobkom, by ste mohli byť ľahko ovplyvniteľní. Rastúce množstvo informácií však neposkytuje skutočný náhľad do vašej osobnej situácie.

Čo robiť: Vo Vašom prehliadači si vypnite cookies a používajte Adblock, tým sa vyhnete otravným reklamám.

Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život

3) Náklady na investovanie budú stále nižšie

Investovanie už nie je len pre bohatých. Investori volajú po nižších poplatkoch a to z dôvodu rastu aktív fondov obchodovaných na burze. Svet investovania, kde je mnoho faktorov mimo kontrolu, je ideálny spôsob ako skúsiť zvýšiť výnosy a znížiť si svoje výdavky. Neustále sporenie, diverzifikácia investícií a dostatok volatility, to sú všetko faktory, ktoré vyvárajú väčšie finančné zabezpečenie.

Čo robiť: namiesto toho aby ste  sa zameriavali na nízke poplatky, pokúste sa vytvoriť vhodnú investičnú stratégiu, ktorá sa stotožní s vašimi cieľmi.

4) Životné poistenie zdražie

V dôsledku nízkych úrokových sadzieb a nízkych výnosov z investícií, budú poisťovne na svojich portfóliách pravdepodobne zarábať menej, čo povedie k zvýšeniu poistného na celé obdobie. Prémiové príjmy a výkonnosť investičného portfólia sú hlavné spôsoby, ktorými budú chcieť poisťovne vybudovať kapitál,  ktorý budú neskôr používať na vyplácanie dávok.

Čo robiť: Zvážte časový horizont životného poistenia, vyberte taký ktorý je pre Vás najvhodnejší. Termín životné poistenie je ohraničený určitou dĺžkou rokov a nezahŕňa poistenie pre celý život. Zvyčajne vyprší po vopred stanovenej dobe. Ak chcete trvalé životné poistenie, zvážte možnosť prejsť do finančne stabilnejšej poisťovne. Tá Vám umožní mať najmenšie investičné riziko po celú dobu a zabezpečí rast investičného účtu.

S novými technológiami sú vaše osobné údaje čoraz viac ohrozené.

5) Je pravdepodobné, že vaše osobné údaje budú ukradnuté.

Žiadna elektronická transakcia nie je úplne bezpečná. Nanešťastie, nie je možné plne kontrolovať, ktoré osobné údaje poskytujete pri používaní nových technológií (napr.: Apple Pay alebo Starbucks app). Nemôžete si byť ani istí, že spoločnosti ktorým platíte sa postarajú o bezpečnosť vašich osobných údajov, ani v prípade zdravotnej starostlivosti.

Súvisiace: Zopár rád ako sa zbaviť života od výplaty k výplate

Čo robiť: Buďte opatrní pri on-line platbách. Neotvárajte podozrivé prílohy emailov. Vypnite počítač vždy keď s ním nepracujete. Používajte rôzne heslá pri rôznych stránkach (pravidelne si meňte heslá). Používajte len jednu kreditnú kartu a samostatný email pre on-line platby. Aj keď čoraz používame technologické vymoženosti platieb, hotovosť je najlepší spôsob byť chránení.

Preložil: Maroš Vrták 

Zdroj: MSN, YahooFinance

Facebook komentár