Warren Buffett je jedným z najskvelejších investorov všetkých čias, ale jeho stratégie investovania sú naozaj jednoduchými.

V jednej epizóde “Pozeráme sa na miliardárov: Investorov”, ktorý hostil Preston Pysh a Stig Brodersen sa snažili zamerať na štyri pravidlá, ktoré Buffett sleduje pred výberom akciových spoločností, keďže zanalyzovali knihu “Snehová guľa: Warren Buffett o živote a biznise” od Alice Schroederovej a Buffettov almanach s názvom “Bezpečnostná Analýza od Benjamina Grahama.

Kým Buffett neodporúčajú formu typického investovania na základe “popuplárnych akcií” do ktorých už investovali inštitucionálny investori, on dáva prednosť konzervatívnym dlhopisom a indexovým fondom s nízkym poplatkom. Pysh a Brodersen zdôrazňujú, že pred investovaním do každej spoločnosti určite môžete nasledovať každú z týchto štyroch pravidiel:

Súvisiace: Tu je vidno, ako Warren Buffett porazil akciový trh

1. Investujte do podnikov s ostražitým vedením

Pysh, ktorý je zakladateľom stránky BuffettsBooks.com vysvetľuje: “Prvým pravidlom je to, že spoločnosť musí mať ostražité vedenie,” … “Všetko vo firme začína od vrcholu a odráža sa až na najnižšie pozície spoločnosti. Nájsť toho správneho vodcu spoločnosti a organizácie je podľa Buffetta životne dôležité.”

Preslávený investor sa jednoznačne zaujíma o mená v hornej časti spoločnosti – na generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva. Pozerá sa na ich platy, či vedia dostať firemný dlh pod kontrolou a hlavne sleduje aj ich minulé rozhodnutia, ktoré mu dávajú dobrú predstavu o tom, k akým rizikám by spoločnosť mohla byť náchylnou.

2. Investujte do firiem s dlhodobými vyhliadkami

Ďalšia zásadné vec na ktorú sa tento investor pozerá je či spoločnosť bude môcť predávať svoje produkty aj za ďalších 30 rokov.

Dobrá otázka, ktorú sa Buffett rád pýta, je či “internet zmení spôsob, akým využívame ich produkty?” Ak odpoveď znie áno, to znamená, že výrobok alebo služba sa môže čoskoro stať irelevantnou a tak do nej nemusíte chcieť investovať. To je jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol investovať do žuvačiek spoločnosti Wrigley, pretože žuvačky tu budú pravdepodobne ešte veľmi dlhú dobu.

Súvisiace:
10 spôsobov Warrena Buffetta, ako zbohatnúť
Warren Buffett dosiahol obrovskú – vyše 9 000% návratnosť zo svojej investície

3. Investujte do stabilných akciových spoločností

Brodersen vysvetľuje: “Tretím pravidlom je, že akciová spoločnosť by mala byť stabilnou a pochopiteľnou.” Ak chcete prísť na to, pozrite sa na údaje spoločnosti za posledných 10 rokov, aby ste sa uistili, že jej zisky boli konzistentné a sledujú trendy v tom správnom smere.

Aby sme vám pomohli zistiť stabilitu danej firmy pre seba (Pysh a Brodersen) vytvorili tzv. kalkulačku stability.

4. Investujte do akcií s atraktívnou vnútornou hodnotou

A konečne, Buffett sa vždy snaží predpovedať vnútornú hodnotu firmy – teda čo bude stáť v budúcnosti. Než budete uvažovať o investovaní a toho, či si môžete kúpiť jej akcie je dôležité vedieť kedy sú za oveľa nižšiu cenu, než je ich vnútorna hodnota.

Nakoniec zdôranili: “Zajtrajší dolár nie je tým istým, ako dnešný dolár.” V prípade ak máte záujem o vnútornú hodnoty svojich investícií, Pysh a Brodersen taktiež vytvorili aj kalkulačku tzv. “vnútornej hodnoty” spoločnosti.

Zdroj: YahooFinance, BusinessWeek 

Facebook komentár