Meno Petra Schiffa veľmi dobre zdomácnelo vo svete investovania pre jeho odvážne vyhlásenia o globálnej ekonomike a o tom, čo si myslí o ďalšom smerovaní trhov. Schiff je vehementne proti balíkom stimulačných opatrení, ako aj proti masívnemu schodku, ktorý ako sa zdá sa, v štátoch k dnešnému dňu iba zväčšuje. Napríklad Schiff nedávno predpovedal masívny nárast úrovne ceny zlata až na 5000 dolárov za uncu z jeho súčasnej úrovne. Aj keď bol schopný presne špecifikovať časový rámec, v ktorom cena zlata uvidí tento rýchly skok, má pre svoju teóriu riadne zdôvodnenie [pozri tiež štyri komodity, ktoré teba kúpiť pred pred Roubiniho “dokonalou búrkou“].


Prvé z prvých vecí sú konštantné programy kvantitatívneho uvoľňovania a “Operácia Twists”, ktorými Bernanke & Co. nalievajú do ekonomiky recept na katastrofu. Schiff to prirovnáva k závislosti na heroíne a tvrdí, že trhy doslova prežívajú len vďaka stimulom a akonáhle sa tieto narušia, spadneme naspäť do recesie. “Ak Fed hovorí, že spustí QE iba ak to bude ekonomika potrebovať to je ako keď narkoman závislý od heroínu povie, že dá si viac heroínu iba ak ho bude potrebovať” hovorí Schiff. A má celkom hodnotný bod, čo vzíde z trhov, keď Fed nie je schopný zriadiť záchranu? Určite príde čas, keď tlačenie väčšieho množstva peňazí nebude jednoduchou voľbou.

Schiff sa domnieva, že naša posledná recesia bola skutočne skrátená balíkmi stimulačných opatrení a že hlbšie ležiace podstatné problémy nám stále hrozia. Jeho teória ako sa zdá naznačuje, že musíme vstať z popola a naraziť na skalnaté dno predtým než budeme môcť pozdvihnúť ekonomiku. Jedna vec, v ktorej má Schiff pravdu je to, kam až zlato mieri. Minimálna cenová úroveň je 5000 dolárov v nadchádzajúcich rokoch, pričom dolár stratí hodnotu a naša ekonomika sa stočí naspäť k stagnácii.

Investovanie pre 5000 dolárovú cenu zlata

pre tých, ktorí majú pocit, že Schiffové skôr extrémne predikcie sú správne, alebo aspoň smeruje správnym smerom, sme načrtli niekoľko spôsobov, ako zarobiť na tomto drahom kove.

* SPDR Gold Trust (GLD): veľkosťou najpopulárnejších zlatý fond na svete, GLD je domovom vyše 60 miliárd dolárov v aktívach a stopuje cenu fyzického zlata. Tento fond je populárny pre oboch “kúpiť a držať” investorov vzhľadom jeho fyzickú štruktúru, ale aj pre špekulantov, pretože má veľmi aktívny opčný trh. Buďte však obozretní, lebo istý počet investori cíti že GLD nie je viac ako papierový majetok a nie je hodný ich peňazí.

* Fyzický drahý kov: Ak pripustíme názor, že GLD je falošný, fyzické zlato bude určite vaša ďalšia najlepšia voľba. Aj keď nebude mať takmer rovnakú likviditu, fyzické zlato môže byť bezpečne uložené vlastníkmi, ubezpečenými, že presne vedia koľko z drahých kovov vlastnia. Pozrime sa na zlaté mince amerického orla. Ak práve iba začínate s fyzickým investovaním, toto bude pravdepodobne najlepší spôsob pre Vaše cenové možnosti [pozri tiež Tri dôvody, prečo je zlato nadhodnotené].

* Trhové vektory TR Gold Miners Fund (GDX): Schiff tiež poznamenal, že v nasledujúcich rokoch budú silne alokované kapitálové investície s komoditnými expozíciami. Tieto ETF investujú do hŕstky spoločností ťažiacich zlato s cieľom ponúknuť vlastnícky podiel v tomto vyhľadávanom bezpečnom útočisku pre majetok.


Preložil: Marek Hatrák

Zdroj: CommodityHQ

Facebook komentár