Všeobecné pravidlo je, že najúspešnejším človekom v živote je ten človek, ktorý má najlepšie informácie.

Existujú tri pravdy o vzácnych kovoch a komoditách, ktoré dosiaľ nie sú univerzálne uznávané:

  • Zlato a striebro sú penize, sú to jediné skutočné peniaze. Čo sa dnes nazýva peniazmi – fiat – nie sú peniaze, je to kredit, vytvorený kliknutím na počítači.
  • Posledných 13 rokov sa skutočné bohatstvo nezískalo akumulovaním fiat peňazí, ale zo zlata a striebra a to bude pokračovať.

Zlato porástlo z priemerných $284 na $1570,90 (1570,90/$284 = 5,5x) od januára 2000. Počas toho istého časového obdobia striebro vzrástlo z $4,95 na $28,62 ($28,62/$4,95 = 5,7x) za uncu.

V januáry 2000 bol pomer zlato/striebro $284,32/$4,95 = 57,43.

Dnes je pomer zlato/striebro 54,88.

Striebro, taktiež známe ako „chudákovo zlato,“  sa obchoduje zosynchronizovane so zlatom

  • Komodity boli dobrým útočiskom pre investorov

Monetárne a fiškálne orgány po celom svete nás pripravujú na inflačný cyklus. To bude najväčším hnacím motorom pre napredovanie býčieho trhu so vzácnymi kovmi a hlavnými komoditami.

Inflácia znamená silnejšie komodity a vzácne kovy kvôli slabším menám. Nižšie sa nachádza graf CRB BLS Spot Index od januára 1947 do februára 2013. Cenový index spotového trhu je meradlom pohybov 22 základných komodít.

Inflácia je spôsobená nárastom ponuky peňazí – miera inflácie je určená množstvom tovarov vs. ponuka peňazí – väčšie množstvo peňazí na rovnaké alebo menšie množstvo tovarov spôsobuje nárast cien. Každá novo vytvorená jednotka meny spôsobí malý pokles hodnoty už existujúcich peňazí.

Ak sa na výnosy pozerá skrz infláciu a ceny stanovené v zlate, nevyzerajú až tak ružovo ako to vyobrazujú „mainstream“ médiá.

Čo je teraz dôležité, je opýtať sa samých seba, či potrebujeme, aby zlato plnilo tú istú úlohu ako po tisícky rokov a pochopiteľne vynikajúco posledných trinásť. Potrebujeme ešte stále vlastniť zlato a striebro na ochranu našej kúpnej sily a ako útočisko v zlých časoch? Alebo je úlohe zlata koniec, urobilo svoju prácu a môžme naň zabudnúť až do nasledujúcej veľkej devalvácie?

Zvážme zopár faktov:

  • Súčasný svetový dlh vlád predstavuje $50.155.733.484.969,00
  • Menové a kreditné deriváty sú $626 biliónov
  • Svetové konflikty sa vyostrujú a zvyšujú už tak značne vysoké napätie
  • Nulové úrokové miery, kvantitatívne uvoľnovanie a stupňujúce sa menové vojny – medzinárodná súťaž k bezcennosti, ktorá sa skončí každým porazeným, nárastom v protekcionizme a budúcich obchodných vojnách.
  • Súčasný dlh USA – svetovej rezervnej meny – je $16.681.595.900,00. Táto stránka je povinne k nahliadnutiu.

 

Zlato a komodity porástli kvôli masovej svetovej tvorbe peňazí. Cena zlata sa vyšplhala na $1.900 za uncu. Cena zlata (a ceny komodít) sú vpred pred tvorbou peňazí a utrpeli škaredú, no potrebnú, korekciu.

Tvorba peňazí – desaťročie trvajúca menová vojna – sa nezastaví. Je tu súťaž v bezcennom predbiehaní a to značí masívnu svetovú tvorbu peňazí. Každá exportná krajina sa na tom zúčastní, snažiac sa ožobráčiť svojich susedov pri pokuse získať si svet na nákúp ich tovarov.

Aká je budúcnosť pre ceny vzácnych kovov a komodít? Stúpanie. Nebudem sa snažiť ohradiť, nie sú tu žiadne „čo ak…“ Verím, že vzácne kovy a komodity idú nahor. BODKA.

Mississippská Bublina – história sa nemusí opakovať, no rýmuje sa celko určite

V roku 1715 bolo Francúzsko v bankrote. John Law (John Maynard Keynes minulosti), škótsky playboy, hazardný hráč a amatérsky ekonóm, sa domnieval, že má odpoveď pre Francúzske finančné starosti. Law presvedčil mocnosti, nech mu poskytnú príležitosť vyskúšať jeho teóriu v praxi – že zlato a striebro boli príliš vzácne a neelastické, aby slúžili ako peniaze.

Podľa jeho návrhu malo Francúzsko prijať  papierový monetárny systém. Law ihneď založil privátnu banku, ktorá sa o dva roky stala Francúzskou centrálnou bankou, Banque Royale (dnešné svetové centrálne banky), ktorej bankovky cirkulovali ako peniaze, a holdingovú spoločnosť Mississippi Company (dnešný akciový trh), ktorej akcie sa čoskoro obchodovali pri hodnotách nafúknutých novými papierovými peniazmi.

Banque Royale za dva roky vydala takmer tri miliardy livier (francúzska mena) v bankovkách, napriek tomu, že nemali ani z časti toľko zlata a striebra na ich pokrytie.

Mississippi Company dosiahla trhovú kapitalizáciu piatich miliárd livre.

Bola tam obrovská trhová bublina, parabolické  sfúknutie, kolaps bubliny, zlyhanie banky a Law-ov útek.

Tento obrázok (John Law vytvárajúci fiat z tvrdej meny – „Minulé a budúce peniaze“ od Bob Landis) ukazuje pohŕdanie Francúzov Law-ovými fiat peniazmi a predpokladám, že aj ostatnými, keďže vôbec žiadna fiat mena neprežila.

„Bankovky Bank Royale sa stali legálnym platidlom, čo znamenalo, že mohli byť použité na platenie daní a vyrovnanie väčšiny dlhov. Spoločnosť sa snažila, aby ľudia akceptovali papierové peniaze namiesto zlata.“ Jon Moen, John Law a Mississippská Bublina 1718-1720.

Investori si začínajú uvedomovať, že zlato je úložiskom hodnoty a bezpečným úkrytom v časoch neistoty. Cena zlata vzrástla kvôli zneužívaniu a zlému zaobchádzaniu s našim monetárnym a menovým systémom – skrz históriu žiarilo zlato vždy najviac, keď sa dôvera klesala a strach rástol.

Urbanizácia je hlavnou hnacou silou za celosvetovým dopytom po komoditách a inflačné tlaky sa presunuli od komodít k jadru. Od urbanizácie aj inflácie sa v blízkej budúcnosti očakáva nasledovanie rastu.

Zhrnutie

Z historického hľadiska mladé spoločnosti obchodujúce so surovinami poskytovali investorom najväčší vplyv na rastúce ceny drahých kovov a komodít. Taktiež je veľmi reálny a rastúci trend pre fúzie a akvizície v surovinovom sektore.

Zapamätajte si, že naše mladé spoločnosti zo sektora surovín, tie isté, ktoré sú dnes tak nadmerne predávané a podhodnotené, sú súčasnými vlastníkmi budúcej ponuky komodít a vzácnych kovov.

Dva spôsoby ako znížiť risk pre investorov, je nakupovať na dne trhu a mať dlhodobý výhľad na ich investície, aby využili rastúcu hodnotu spoločnosti ako sa jej projekty posúvajú od objavenia k rozvoju.

Okrem zbierania o trocha viac zlata a striebra, sa koncentrujem na rozpoznanie a kúpu zopár kvalitných juniorských surovinových spoločností ako investičných vozidiel, aby som využil toho, čoho sa domnievam o budúcnosti drahých kovov a komodít.

Existuje tucet vysoko kvalitných juniorských spoločností na mojom radere – sú juniorské surovinové spoločnosti s výnimočnými manažérskymi tímami, podnikajúce v politicky bezpečných jurisdikciách i na vašom radare?

Ak nie, možno by mali byť.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: AheadOfTheHerd

Facebook komentár