Podľa Marca Fabera, po každej finančnej kríze prichádza kríza verejného dlhu. Krajiny, ktoré si počas ekonomického boomu požičiavali príliž veľa, začínajú mať problém splácať a následne musia defaultovať.

Tento scenár hrozí obzvlášť krajinám PIIGS. Teda Portugalsku,Írsku, Taliansku, Grécku a Španielsku. Aspoň jedna z nich sa podľa Fabera nevyhne defaultu v priebehu nasledujúcich rokov. To by mohlo viesť k smrti Eura.

V dlhodobom merítku je podľa Marka Fabera tento scenár aktuálny aj pre USA a Japonsko.

Kríza vraj nepostihne USA tento ani budúci rok, ale v priebehu 5-10 rokov, kedy budú nútené potichu svoj dlh defaultovat, veľmi pravdepodobne pomocou tlačenia penazí a zničenia hodnoty svojej meny.

Hlavný problém je v 1) nafukovaní dlhu a 2) budúcich nakladoch z úrokov

Ako ukazujú grafy s Faberovho Gloom,Boom & Doom Reportu, v uplynulej dekáde Americké vládne dlhy prerazili strop, obzvlášť položky ako Fannie, Freddie, Medicare a Social Security. Tento trend je neudržateľný a upraví sa len zrýchlením  ekonomického rastu a daňovýh výnosov, znovuobjavením finančnej disciplíny alebo krízou, prípadne kombináciou týchto troch.

Druhým problémom sú náklady úrokov. V tomto momente vládny dlh ešte nepredstavuje hrozbu neznesiteľného bremena, pretože vláda má možnosť si lacno požicať. Nakoniec však so zhorsujúcou sa finančnou situáciou krajiny možno očakávať, že úrokové miery porastú a náklady na ne exploduju.

Podľa Fabera, ročný náklad predstavuje 12% daňových výnosov. V priebehu 5 rokov Faber očakáva zvýšenie na úroveň 35% daňových výnosov. To by malo prinútiť vládu škrtať vo svojich výdavkoch a prakticky začať tlačiť peniaze. Pozrite si VIDEO. Nami preložených ďalších 11 zaujimavých videí nájdete na youtube kanály FinancnyTrh 

Facebook komentár