Aktualna_srata_ropy_Za_den_7_7_a_za_7_tyzdnov_34

Ceny ropy v piatok klesli na najnižšiu úroveň za viac ako rok, čo prehĺbilo rýchly odpredaj v období posledných siedmych týždňoch, ktorý poslal surovú ropu do medvedieho trhu (20 a viac %).

Piatkové poklesy ešte vo väčšom zvýšia tlak na OPEC pred veľmi očakávaným stretnutím vplyvného ropného kartelu a jeho spojencami vo Viedni 6. decembra, kedy by podľa očakávaní mali oznámiť, že produkcia bude obmedzenou.

Zatiaľ čo skupina ťahaná krajinami z Blízkeho východu vykonala mierne obmedzenie v produkcií, jednalo sa len o veľmi malú podporu pre trh futures kontrakty s ropou.

Americký benchmark ropy, známy ako West Texas Intermediate (WTI) ukončil piatkové obchodovanie v strate 4,21 dolárov (7,7 percenta) na úrovni 50,42 dolárov. WTI v piatok dosiahla svoju najnižšiu cenu od polovice októbra 2017.

Medzinárodný benchmark ropy známy ako Brent klesol o 3,66 dolárov, teda o 5,9 percenta, na 58,94 dolárov. Ropa Brent tak dosiahla najnižšiu úroveň od konca októbra 2017.

Graf cien ropy za posledný rok:

Aktualna_strata_ropy_Za_den_7_7%_a_za_7_tyzdnov_34%

WTI sa tak od svojho vrcholu z 3. októbra nachádza v prepade svojej hodnoty až o 34 percent. Brent klesla až o 32 percent.

Andrew Lipow, ktorý je prezidentom spoločnosti Lipow Oil Associates poznamenal: “Musím povedať, že rýchlosť pomocou ktorej trh s ropou klesá, ma prekvapila, aj keď členovia a nečlenovia OPEC-u diskutujú o znížení produkcie,” … “Trh si tak nemyslí, že by to mohlo stačiť.”

Najnovšia vlna odpredaja na trhu s energiou prichádza v súvislosti s rastúcimi obavami z nárastu globálnej ponuky a spomaleniu hospodárskeho rastu.

Saudský minister pre energetiku Chalíd al-Falih vo štvrtok uviedol, že produkcia kráľovstva v priebehu tohto mesiaca prekročila októbrovú produkciu o objeme 10,6 miliónov barelov denne.

To sa blíži k najvyššej úrovni, ale pod 10,7 miliónov br/d v rámci pokynov pre mesiac október, ktoré Falih oznámil minulý mesiac. Falih tiež uviedol, že v novembri produkcia dosiahne 11 miliónov barelov ropy za deň. Zdroje pre agentúru Bloomberg v priebehu tohto týždňa uviedli, že Saudská Arábia v súčasnosti čerpá rekordný objem ropy, v rozsahu 10,8 až 10,9 milióna barelov ropy za deň.

Falih vo štvrtok povedal, že dopyt bude v januári nižší a kráľovstvo bude reagovať na slabšiu spotrebu. Minister už prišiel s varovaním, že dodávky ropy budú od Saudskej Arábii v decembri nižšie o 500 000 b/d.

Falih pripomenul očakávaný pokles dopytu po správe od Trumpovej administratívy, ktorá niektorým z najväčších zákazníkov Iránu umožnila pokračovať v kúpe suroviny od tohto štátu, aj napriek americkým sankciám voči tejto islamskej krajine.

Saudská Arábia a ďalší producenti začiatkom tohto roka vykonali zvýšenie produkcie v očakávaní obnovenia sankcií, ale výnimky znamenajú, že na trhy sa dostal väčší objem iránskych sudov, ako sa očakávalo.

Medzitým, podľa predbežných týždenných údajov americká produkcia ropy dosiahla 11,7 milióna barelov ropy za deň. V posledných mesiacoch Rusko produkuje ropu na maximách od ukončenia Sovietskej éry, v hodnote viac ako 11 miliónov b/d.

Tamas Varga, ktorý je vedúcim analytikom v spoločnosti PVM Oil Associates, poznamenal: “Pokles cien ropy bol rozhodne “pre niektorých prekvapením.”

Varga ďalej uviedol: “Otázkou je … ako dlho bude na trhoch prevládať pesimizmus.”

Celosvetová produkcia ropy vzrástla v roku 2018, kedy Medzinárodná energetická agentúra nedávno predpovedala, že produkcia mimo OPEC-u by v tomto roku mala vzrásť o 2,3 milióna b/d. To je nárast o 5 miliónov barelov ropy na deň z prognózy skupiny pred šiestimi mesiacmi.

Medzitým IEA očakáva, že dopyt v roku 2019 bude rásť o 1,3 milióna b/d, čo je mierne pod predpoveďou 1,5 milióna b/d pred šiestimi mesiacmi.

Súvisiace:
“V roku 2020 dôjde k nedostatku ropy”: Goldman Sachs
Ropa čelí najdlhšej strate od roku 1984

Analytici spoločnosti Morgan Stanley sa domnievajú, že na druhej strane existujú “presvedčivé argumenty”, pokiaľ ide o alianciu OPEC, ktorá zvažuje, či od 6. decembra pristúpi k zníženiu produkcie.

Avšak, podľa všetkého, analytici v piatkovej firemnej poznámke ku klientom uviedli, že šance na zníženie ponuky sú okolo hodnoty “2:3”.

“V tomto scenári sa ceny Brent pravdepodobne zotavia späť na 70 dolárov … Na druhej strane, v pravdepodobnosti 1:3, kedy sa OPEC nedohodne, stále pre ceny ropy Brent existuje nevýhoda.”

Zníženia dodávok takisto znamená, že aliancia OPEC-u a krajín mimo OPEC-u môže čeliť kolízií voči stratégií Spojených štátov.

Americký prezident Donald Trump má voči verejnosti prospech z nízkych cien pohonných hmôt a naliehal na skupinu, aby v priebehu budúceho mesiaca nevykonala zníženie produkcie.

Po tom, ako korunný princ Mohammed bin Salman tvárou v tvár čelil obvineniam, že nariadil zabitie novinára Jamal Khashoggiho, Trump v stredu verejne poďakoval Rijádu za to, že pomohol udržať ceny ropy mimo vysokých cien. Trump však tiež vyzval de facto lídra OPECu, aby v najbližších mesiacoch prišiel s ďalšími krokmi pre zníženie cien.

Zhruba dve desiatky vyvážajúcich krajín začali s obmedzením produkcie v roku 2017 v snahe vypustiť globálne suroviny.

Táto skupina uvoľnila túto stratégiu v júni, ale v septembri niektorí poprední svetoví producenti ropy hovorili o čerpaní ďalšej extra ropy na trh, aby pomohli zmierniť zhoršujúce sa obavy z ponuky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár