Zabudnite na americký akciový index S&P, skúste sa pozrieť na trhy v Číne, ktoré v roku 2015 dosahujú veľmi slušné zisky a nevykazujú žiadne známky spomalenia.

Čínsky akciový index Shenzhen Composite doteraz v roku 2015 vzrástol o neuveriteľných 47% a jednoducho sa stal najziskovejším akciovým trhom na svete v roku 2015. Ďalší čínsky akciový index Shanghai Composite taktiež získal neuveriteľných 19%.

Tieto obrie nárasty akciových trhov sú v rozpore s výkonom širšej čínskej ekonomiky – rast HDP dosahuje pomalšie tempo a posledné ekonomické údaje boli sklamaním.

Súvisiace: Ktoré krajiny aktuálne kontrolujú celosvetový akciový trh?

Ale odborníci uvádzajú, že čínski investori vsádzajú na to, že ústredná vláda bude nútená prijať stimulačné opatrenia na oživenie stagnujúcej ekonomiky, čo je fakt ktorý vedie vedie k rastu akciových trhov.

Manish Raychaudhuri, z divízie privátneho kapitálu banky BNP Paribas poznamenal: “Akciový trh jednoznačne verí, že čínska vláda bude aj naďalej prijímať politické opatrenia, aby dosiahla svoj cieľ rastu, a nedobré štatistiky rastu povedú k väčšiemu uvoľneniu politiky.”

Michaela Liang z Foundation Asset Management poznamenal: “Bankám krajiny bolo tiež navrhnuté udržiavanie menšieho objemu peňazí v ich rezervách a referenčné úrokové sadzby už boli v tomto roku dvakrát znížené. Oba tieto faktory zvyšujú očakávania pre navyšovanie akcií.” Analytici predpovedajú, že centrálna banka bude aj ďalej vykonávať znižovanie úrokových sadzieb.

Akciový index Shenzhen je vedený mixom kótovaných akcií na burze, ktorý je plný mladých technologických firiem, spoločností médií a telekomunikácií. A Shanghai Composite je zložený z veľkých štátnych podnikov, ktoré sú hlavným lákadlom.

Odborníci tvrdia, že akciový boom v Číne je taktiež podporený obnoveným záujmom od drobným investorom.

V roku 2013 tento trh čelili naopak nevôli investorov, keďže dôvera v jeho trhy bola razantne poškodená, keďže regulácia trhu bola nevhodne realizovaná.

V súčasnosti však veľký počet individuálnych investorov berie svoje peniaze z alternatívnych investícií – napríklad z oblasti nehnuteľností a umiestňujú ich späť do akcií.

Súvisiace: Čína už začína dominovať na trhu fyzickej výmeny zlata

Každým obchodným dňom je v Číne otvorených zhruba  170 000 nových účtov pre obchodovanie na burze, čo je viac ako 10-násobný priemer za minulý rok (podľa BNP).

Raychaudhuri ďalej poznamenal: “Masívny rast akciových trhov v Číne navyšuje zisky najmä pre vrecká domácich investorov, keďže zahraničné investície do čínskych akcií sú stále do značnej miery obmedzenými. Objem obchodov v rámci programu, ktorý sa začal realizovať v minulom roku a umožňuje cudzincom investovať v Šanghaji, prispel k zanedbateľnému zlomku denného obratu.”

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár