Jeff Bezos.

Jeff Bezos.

Zákazníci neboli jediní, ktorí na začiatku tohto týždňa oslavovali deň spoločnosti Amazon, s názvom Prime Day.

Investori spoločnosti Amazon, vrátane generálneho riaditeľa Jeffa Bezosa, mali náladu na oslavu. (Hoci sa obavili určité technické problémy.)

Akcie spoločnosti Amazon na začiatku tohto týždňa dosiahli nové rekordné maximum. To znamená, že majetok Jeffa Bezosa – najbohatšieho človeka sveta – podľa časopisu Forbes dosiahol viac ako 150 miliárd dolárov.

Pre porovnanie, Bezos má väčší majetok ako kombinovaná hodnota majetku spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft – Billa Gatesa (na 2. mieste) a spoluzakladateľa firmy Google – Larryho Pageho.

Warren Buffett z investičného konglomerátu Berkshire Hathaway je tretím najbohatším jednotlivcom na planéte, za Bezosom a Gatesom. Avšak tento tzv. Veštec z Omahy je za Bezosom o takmer 70 miliárd dolárov.

Bezos, ktorý tiež osobne vlastní spoločnosť The Washington Post a ako aj startup vesmírneho cestovania – Blue Origin, má väčšinu svojej čistej hodnoty viazanú na akciovú spoločnosť Amazon. Je najväčším akcionárom spoločnosti s viac ako 16%-ným podielom.

Rastúci vplyv spoločnosti Amazon v oblasti maloobchodu, cloud computingu, médií a mnohých ďalších oblastiach vyniesol spoločnosť bližšie k prekonaniu spoločnosti Apple, na pozícií najhodnotnejšej spoločnosti na svete.

Súvisiace:
Miliardár Jeff Bezos sa od založenia Amazonu zmenil
Spoločnosť Amazon si robí zálusk už na celé krajiny

Akcie spoločnosti v priebehu tohto roka investorom zarobili takmer 60% a jej trhová kapitalizácia sa nachádza na hodnote viac ako 890 miliárd dolárov. Trhová hodnota spoločnosti Apple je o niečo viac ako 935 miliárd dolárov.

Spoločnosť Amazon oznámi svoje výsledky za druhý štvrťrok 26. júla. Analytici predpovedajú nárast predaja o viac ako 40% a viac ako šesťnásobný nárast zisku na akciu.

Spoločnosť spoľahlivo prekonáva prognózy Wall Streetu a ak sa spoločnosti Amazon bude podobne dariť aj v ďalšom štvrťroku, firma by sa mohla čoskoro ocitnúť v hodnote vyššej ako 1 bilióna dolárov.

To by znamenalo, že čistá hodnota Bezosovho majetku v spoločnosti by sa dostala bližšie k 175 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár