Alibaba_chce_ovladat_trh_s_potravina_v_Cine_2018_top

  • Existuje špekulácia, že Alibaba chce získať zostávajúci podiel v spoločnosti Ele.me – jednotky ohľadom rozvozu potravín.
  • Spoločnosť Ele.me už tvorí 50% trhu online dodávok potravín v Číne, zatiaľ čo jej ostatná konkurencia Meituan udržuje zhruba druhú polovicu podielu na trhu.

Vďaka jednému obchodu by spoločnosť Alibaba mohla v Číne dominovať online trhu s potravinami.

Existujú povesti, že gigant z oblasti e-commerce (elektronického obchodovania) plánuje získať zostávajúci 68% podiel v jednotke dodávania potravín – Ele.me, ktorá by pravdepodobne podľa vyjadrenia investičnej spoločnosti Jefferies (citujúcej viaceré mediálne zdroje) mala stáť okolo 9,5 miliárd dolárov.

Plánované prevzatie spoločnosti Alibaba by mohlo v Číne znamenať jednu stranu silného duopolu. Podľa prieskumu firmy Analysys International, Ele.me tvorí 50% čínskeho trhu dodávania potravín na internete, zatiaľ čo rival Meituan kontroluje 43,5%. Touto cestou sa Alibaba približuje k čínskemu online trhu s potravinami.

Čína je najväčším online obchodom s potravinami na svete a predpokladá sa, že do roku 2020 viac ako zdvojnásobí rast (podľa Medzinárodnej organizácie pre výskum potravín – IGD). Karen Chanová z investičnej spoločnosti Jefferies poznamenala, že že tento priemysel v roku 2017 dosiahol 80% medziročný rast.

Súvisiace: Tento projekt spojí Čínu s viac než 70 krajinami naprieč Áziou, Európou a Afrikou

Čína zaznamenala zvýšenie rastu v oblasti online potravín, pretože má vyššiu hustotu obyvateľstva, nižšie náklady na pracovnú silu, rozdrobený trh s potravinami a nápojmi v dôsledku vyššieho počtu malých obchodov, ktoré nemajú logistickú kapacitu, a “dobre formované zvyky spotrebiteľov vďaka dotáciám.

Chanová ďalej uviedla, že akvizícia Ele.me by mohla vytvoriť synergie pre spoločnosť Alibaba, aby sa presunula nad rámec dodávok potravín. Mohlo by to pomôcť pri rozširovaní spoločnosti Alibaba cez viaceré oblasti maloobchodu.

Vlani v novembri spoločnosť Alibaba získala 36% podiel v najväčšom čínskom obchodníkovi s potravinami Sun Art Retail Group. Spoločnosť Sun Art prevádzkuje okolo 450 hypermarketov v celej Číne. V minulom roku taktiež získala obchodný reťazec Intime a pokračuje v rozširovaní svojich supermarketov Hema, ako súčasť svojej vízie “nového maloobchodu”.

Akcie spoločnosti Alibaba sa po týchto správach obchodovali na cene 188,56 dolárov a v roku sa nachádzajú zatiaľ v zisku na úrovni 2,8%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár