Amazon_dosiahol_rocne_predaje_200_miliard

Amazon sa aktuálne nachádza v elitnej skupine spoločností, ktorých ročné predaje môžu byť merané v stovkách miliárd.

Spoločnosť ku koncu tohto týždňa uviedla, že jej predaj vrámci vianočného štvrťroku dosiahli 72,4 miliárd dolárov, čo je o 20% viac ako v rovnakom období minulého roka a pri vyššom rozsahu predchádzajúcej predikcie. Silný koniec roka zatlačil ročné príjmy spoločnosti Amazon na impozantných 232,9 miliardy dolárov.

Rast predajov sa však spomaľuje, pretože Amazon čelí zákonu veľkých čísel. Jej 20% rast tržieb za štvrťrok bol výrazne nižší ako 38% nárast, ktorý zaznamenal v rovnakom období minulého roka.

Spoločnosť Amazon tiež za prvý štvrťrok roku 2019 predpovedá slabšie tržby, ako sa očakávalo. Predaje by sa v tomto štvrťroku mali pohyboval medzi 56 až 60 miliárd dolárov, čo by predstavovalo ročný nárast iba o 10% až 18%.

Keďže rast predajov sa spomalil, spoločnosti sa podarilo navýšiť svoj status ako ziskový stroj. Spoločnosť Amazon v posledných troch mesiacoch roku 2018 zaznamenala zisk vo výške 3 miliardy dolárov, čo je piaty štvrťrok za sebou, kedy sa zisky štvrťroku dostali cez 1 miliardu dolárov.

Celkový zisk spoločnosti Amazon za rok 2018 poprvýkrát v histórii spoločnosti dosiahol 10 miliárd dolárov, čiastočne podporovaný pokračujúcou dynamikou pre služby cloud computingu s vyššou maržou a jej vznikajúcej reklamnej činnosti.

Spoločnosť Amazon Web Services, ktorá zostáva lídrom na trhu rýchlo rastúcich služieb cloud computingu, oproti predchádzajúcemu roku zaznamenala nárast príjmov o 45% na 7,4 miliardy dolárov, aj keď čelí tvrdej konkurencii zo strany spoločnosti Microsoft. Príjmy cloudu prvýkrát za rok dosiahli hodnotu 25 miliárd dolárov.

“Ostatné” segmenty spoločnosti, ktoré sa z veľkej časti skladajú z ich reklamnej činnosti, v štvrťroku čelili takmer zdvojnásobeniu predajov na 3,4 miliardy dolárov, keďže Amazon v tichosti konkuruje podobným službám firiem ako Facebook a Google.

Súvisiace:
10 faktov, ktoré ste nevedeli o spoločnosti Amazon
Prečo je Amazon „tichým zabijakom“ ktorý môže ohroziť Facebook?

Niekoľko miliardové zisky sú pozoruhodným výkonom pre spoločnosť, ktorá bola kedysi známou tým, že reinvestovala všetky svoje výnosy späť do podnikania, čím iné spoločnosti často vykazujú skôr čistú stratu.

Je to o to pozoruhodnejšie, vzhľadom na to, že Amazon pokračuje vo veľkom investovaní do originálneho obsahu, fyzických predajní a distribučných centier. Počas štvrťroka Amazon dokonca navýšila minimálnu mzdu pre viac ako 250 000 zamestnancov spoločnosti Amazon a 100 000 sezónnych pracovníkov na 15 dolárov za hodinu.

Akcie spoločnosti Amazon od začiatku roka 2019 dosahujú silný výkon, keďže v januári dosiahli zisk na hodnote viac ako 10%. Po výsledkoch obchodovania, mimo riadnych obchodovacích hodín akcie Amazonu klesli o päť percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár