Amazon_v_roku_2018_zvysil_vydavky_na_reklamu_o_72_5_percent

Ak sa zdá, že vidíte reklamy spoločnosti Amazon, existuje dôvod prečo: Jeff Bezos ich prestal nenávidieť.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Amazon raz povedal, že reklamy sú “cenou, ktorú zaplatíte, keď je váš produkt všedným.” Ale počas interného stretnutia spoločnosti v novembri sa jeden zo zamestnancov spýtal generálneho riaditeľa, či náhodou nezmenil svoj neoblomný názor pri podpore reklám pre vlastné produkty spoločnosti Amazon.

Bezos so smiechom počas vyjadrenia poznamenal: ”Áno, zmenil som názor.”

Spoločnosť propagovala všetko od svojich zariadení Echo až po služby Amazon Web Services, čo viedlo k minuloročnému nárastu výdavkov na inzerciu v USA o 1,8 miliardy dolárov, čo je podľa Kantar Media, ktorá sleduje televíziu, digitál, vonkajšie billboardy a iné platformy, ale nie sociálne médiá. Tým sa spoločnosť Amazon dostala na piatu pozíciu medzi americkými inzerentmi a predstavovalo zďaleka najväčší nárast medzi desiatimi najväčšími spoločnosťami. Amazon sa dokonca až do roku 2015 vôbec nedostávala do Top 20.

Súvisiace: Amazon dosiahol ročné predaje $200 miliárd

Bezosova zmena postoja k reklame odráža dramatickú zmenu v predajných stratégiách spoločnosti Amazon, ktorá už nie je prevažne len spoločnosťou poskytujúcou internetové služby. Zatiaľ čo väčšina jej príjmov stále pochádza z online predaja, Amazon má v súčasnosti celé portfólio značkových produktov a služieb, ktoré spotrebitelia a podniky potrebujú vidieť aj v televíznych reklamách a inde. Pred Amazon sa dostali štyri spoločnosti – Procter & Gamble, AT&T, Berkshire Hathaway (majitelia značiek vrátane Geico, Kraft Heinz a Fruit of the Loom) a Comcast.

Amazon_v_roku_2018_zvysil_vydavky_na_reklamu_o_72_5_percent_zoznam

Dokonca Amazon počas nedeľného Super Bowlu medzi tímami New England Patriots a Los Angeles Rams odvysielal reklamu už štvrtým rokom za sebou. Každé 30-sekundové miesto v tomto roku stálo rekordných 5,25 miliónov dolárov a očakávalo sa, že Amazon bude v priebehu hry dokonca spúšťať viacero reklám.

Tieto náklady sa zobrazujú aj vo finančných výsledkoch spoločnosti Amazon. Vo svojom najnovšom zverejnení o príjmoch v priebehu tohto týždňa, spoločnosť Amazon za rok 2018 oznámila rekordné výdavky na marketing o objeme 13,8 miliárd dolárov za rok 2018, čo predstavuje medziročný rast o viac ako 37 percent. To predstavovalo 5,9 percenta z celkových príjmov spoločnosti Amazon, čo predstavuje najvyšší pomer za 18 rokov. V rámci svojho marketingového rozpočtu predstavovali “reklamné a iné propagačné náklady”, ktoré zahŕňajú aj provízie za predaje, 8,2 miliardy dolárov, čo je viac ako 6,3 miliardy dolárov v roku 2017.

Spoločnosť Amazon vo svojom regulačnom podaní uviedla, že nárast nákladov súvisel predovšetkým so zvýšeným náborom zamestnancov pre oblasť predaja a marketingu, ako aj s vyšším výdavkom na “online marketingové kanály”.

Rozsiahle výdavky na reklamu

Joe Swallen, ktorý je hlavným analytikom v spoločnosti Kantar, uviedol, že zatiaľ čo spoločnosť Amazon sa stáva čoraz viac produktovou spoločnosťou, musí investovať v omnoho väčšej miere aj do svojho vlastného portfólia, pretože Walmart, Target a Best Buy posilňujú propagáciu svojich online obchodov.

“Dokonca aj s masívnou zákazníckou základňou a dominantným podielom na on-line predajoch musí spoločnosť Amazon intenzívne investovať do reklamy, aby vedela čeliť rastúcemu zameraniu tradičných maloobchodníkov na elektronický obchod.”

Veľa z toho patrí práve televízií. Podľa spoločnosti Kantar, Amazon minulý rok na televízne reklamy vynaložila 37 percent alebo 679 miliónov amerických dolárov z amerického rozpočtu na reklamu, čo predstavuje nárast z 32 percent v roku 2015.

Harikesh Nair, ktorý je profesorom so zameraním na marketing vrámci Stanfordskej univerzity, poznamenal: “To je miesto, kde Amazon môže osloviť širšie publikum, aj keď zacielenie a meranie je menej sofistikované ako digitálne kanály.”

“Televízia stále dosahuje vysoký dosah, čo je dobré pre rýchlo budovanie povedomia.”

Súvisiace: 10 faktov, ktoré ste nevedeli o spoločnosti Amazon

Carl Mela, ktorý je marketingovým profesorom na Duke University, poznamenal: “Propagácia značky v mainstreame USA je dôležitá, pretože Amazon sa rozšíril do mnohých rôznych oblastí, vrátane hardvéru, obchodov s potravinami a zábavy. Google, Microsoft, Walmart a Hulu sú všetci konkurenti a tento fakt vyžaduje, aby spoločnosť Amazon svoje výdavky zvýšila.

Mela nakoniec poznamenal: “Pre vybudovanie podielu na týchto trhoch je potrebná značná investícia v marketingu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár