Podľa obšírnych správ kybernetickej ochrany firmy Mandiant, Hackeri čínskej armády najmenej sedem rokov systematicky kradnú tajomstvá z amerických spoločností.

Táto agresívna akcia oprávňuje Spojené štáty na silnú odpoveď. Bohužiaľ, Amerike ostáva len jediná možná odplata, ktorá bude trvať roky kým sa oplatí: diplomacia.

V stredu Obamova správa okrem iného vyhlásila oznámenie o svojej stratégii na Zmiernenie krádeží amerických obchodných tajomstiev. Plán sa zdá byť len táraním, pretože uvádza ,že top prioritou ministerstva spravodlivosti ,,bude aj naďalej pokračovanie vo vyšetrovaní a stíhaní krádeží obchodného tajomstva zo strany zahraničných konkurentov a zahraničných vlád“ a popritom hovorí veľa o otázke posilnenie bezpečnosti proti opakovane prichádzajúcim útokom.

Napriek tomu, sú tu ďalšie americké možnosti a tiež dôvody prečo nefungujú.

Pokuty budú neúčinné, ak Čína môže poprieť zodpovednosť, čo už mimochodom urobila, tvrdí hlboko zavádzajúca správa z Mandiant-u. Čína by tiež mohla tvrdiť, že nemá kontrolu nad hackermi.

,,Číňania môžu povedať, že oni sú tiež obeťami, čo pravdepodobne aj sú,“ povedal Brookings Fellow Dr. Jonathan D. Pollack pre BI.

Ďalší krok bude obrátenie sa na O.S.N.

Expert na medzinárodné právo Dr. Wolff Heintschel von Heinegg  povedal, že čínske porušovanie Amerického práva na duševné vlastníctvo a suverenitu ,,je celkom pôsobivé.“ To by mohlo byť dostačujúce na medzinárodné vyšetrovanie.

,,Môžeme povedať, že to čo vážne chceme je prístup do konkrétnej budovy v Šanghaji,“ povedal Pollack. Ak by inšpektorom O.S.N. bol odmietnutý prístup k zariadeniam, potom toto odmietnutie by mohlo byť prijaté ako nepriamy dôkaz protiprávneho konania.

Ten vznikne, keď sa nájde priestor pre viac agresívne diplomatické kroky, ako napríklad ekonomické sankcie. Stále je však USA ekonomicky zapletené s Čínou, takže takýto postup zjavne nie je dobrý.

Pollack poukazoval na to, že Coca Cola bola obeťou obvinených čínsky hackerov, ale v rovnakom čase utratila miliardy na prístup a marketing u čínskych zákazníkov.

,,Vážne chceme obchodnú vojnu s Čínou?“ spýtal sa Dr. Martin Libicki, vedúci vedecký pracovník a špecialista počítačovej ochrany v Rand Corporation (je tiež držiteľom titulu Ph.D v ekonomike).

“V konečnom dôsledku je to naša ekonomika, ktorá je tu pod útokom,” povedal pre BI Dave Aitel, výkonný riaditeľ bezpečnostnej firmy Immunity,. “Je to najťažšia časť hry.”

Navyše, Amerika pred akoukoľvek zmysluplnou ekonomickou činnosťou, ktorá pravdepodobne prejde Kongresom, musí najprv zistiť koľko škody čínski hackeri urobili,.

,,Nevieme si predstaviť ako veľmi toto ublížilo americkej verejnosti,“ povedal Libicki. Je to problém miliardy dolárov alebo problém biliónov? Ak je to biliónový problém potom urobíme odlišné veci.“

Čínsky vojenský profil jedného hackera najdený Mandiant-om  Mandiant

Fyzický tlak nie je správna možnosť, zatiaľ

Odchádzajúci minister obrany Leon Panetta minulý rok povedal, že USA by mohli reagovať fyzickou silou na kybernetické útoky, ktoré spôsobujú ,,fyzické ničenie a straty na životoch,“ ale Čína len kradne firemné tajomstvo.

Hoci Čína by mohla neoprávnene zhromažďovať informácie o kritickej infraštruktúre, nie je to manipulácia alebo pokus o zničenie.

,,Tento typ kyber-prípadov môže predstavovať akt vojny,“ povedal David B. Lacquement, bývalý armádny generál poverený operáciami pre americké kyber-veliteľstvo​, a v súčasnej dobe expert na počítačovú bezpečnosť v Medzinárodnej korporácii pre aplikáciu vedy (SAIC), čo je firma, ktorá úzko spolupracuje s vládou, rovnako ako súkromnými ​​subjektmi na kybernetickej bezpečnosti.

Libicki povedal, že počiatočné tlaky na čínskych vojenských vodcov, budú pravdepodobne “odsunuté stranou,” a je nepravdepodobné, že by Čína sama zastavila hackerov.

,,Vážne sme s Čínou nijak inak nekonali na riešení problému, ako s nimi hovorili vážne,“ povedal Libicki. ,,Máme pocit, že ak naozaj niečo urobíme, môžu nás brať viac seriózne.“

,,Čo treba spraviť s Čínou. A to je pravdepodobne otázka, ktorú si teraz kladú Američania,“ povedal Aitel. ,,Majú na čo poukazovať, teraz čo s tým urobia. Dúfajme, že vedeli čo chcú robiť a vydali aj správu.

Pre túto chvíľu majú korporácie ochranu vo svojich vlastných rukách.

Súkromné spoločnosti a ich obrany sú ,,žalostne za krivkami výkonu,“ v porovnaní so štátom podporovaných aktérmi, povedal.

Lacquement a kolega Charles E. Beard, Jr., CIO zo SAIC povedali: Pokiaľ tieto spoločnosti čakajú na zdokonalenie medzinárodných právnych opatrení, môžu podporiť svoju vlastnú obranu.

,,Spoločnosti očividne nejdú do ofenzívnych operácií,“ povedal Beard. ,,Ak by sme urobili ofenzívne operácie proti štátom podporovaným účastníkom, sme jednoznačne prekonaný a neriadený.“

Odpoveď, ktorú  tí dvaja povedali, spadá do línie výkonného nariadenia nedávnej administratívy o výmene informácií medzi vládou a súkromnými subjektmi.

Krajina potrebuje ,,mechanizmus, ktorý umožní reguláciu a obchodné zdieľanie vo veľmi rýchlom tempe,“ povedal Beard. ,,Automatické blokovanie a vytrhnutie rozvíjajúcich sa hrozieb.“

A tak hackovanie pokračuje a začalo sa čakanie. Teraz je tu druh emailových phishing podvodníkov na ktorých si treba dávať pozor.

Preložil: Peter Makyš

Zdroj: NewsoDrome.com

Facebook komentár