Anglicke-futbalove-kluby-sa-dohodli-na-zakaze-sponzorov-z-oblasti-hazardnych-hier

Futbalové kluby v najvyššej anglickej súťaži Premier League sa do aktuálne dohodli, že od konca sezóny 2025/2026 nebudú môcť na prednej strane dresov propagovať hazardné firmy.

Tento krok prichádza uprostred všeobecného znepokojenia a prebiehajúcich kampaní za obmedzenie alebo zákaz reklamy zo sektoru hazardných hier.

Dresy 8 z 20 tímov Premier League v aktuálnej sezóne sponzorujú firmy zaoberajúce sa hazardnými hrami, vrátane zmluvy Evertonu s online kasínom Stake.com v hodnote 10 miliónov libier (12,5 milióna dolárov) na jednu sezónu a zmluvy Southamptonu so spoločnosťou Sportsbet.io v hodnote 7,5 milióna libier ročne.

Niektoré stávkové spoločnosti využívajú kluby na reklamu aj na mimoeurópskych trhoch, pričom Fulham v súčasnosti sponzoruje ázijská spoločnosť W88 a Everton predtým sponzorovala kenská spoločnosť Sportpesa.

Podľa odhadu spoločnosti Statista, sponzorské príspevky v rámci klubových dresov v sezóne 2019/20 predstavovali celkových 350 miliónov libier, pričom približne 60 miliónov libier pochádzalo práve od stávkových firiem.

Reklama pre oblasť hazardných hier má obrovský význam aj v iných oblastiach sponzoringu vrátane televíznych reklám pred, počas a po zápasoch a bannerovej reklamy na štadiónoch. Napríklad klub Stoke City, ktorá v súčasnosti pôsobí v druhej najvyššej anglickej lige, hrá na štadióne Bet365.

Odporcovia označili tento krok za významný, pretože uznáva škody spôsobené hazardnými hrami, ale uviedli, že tento krok nie je dostatočne účinný, a to aj preto, že sa vzťahuje len na prednú časť dresov, a nie na rukávy dresov. Premier League bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár.

James Grimes, zakladateľ skupiny The Big Step, ktorá požaduje zákaz všetkých reklám zo sektoru hazardných hier vo futbale, poznamenal: “Samotné presunutie loga na inú časť súpravy, pričom reklama na ihrisku a sponzorstvo ligy zostávajú zachované, nie je riešením.”

“Ak vláda nezakročí proti všetkým formám reklamy na hazardné hry v rámci futbalu a na všetkých úrovniach, online kasína využijú všetky možné opatrenia a budú naďalej predávať svoje produkty prostredníctvom nášho národného športu.”

Vláda sa chystá sprísniť reguláciu

Odporcovia neustále upozorňujú na značné škody spôsobené závislosťou od hazardných hier v Spojenom kráľovstve a mimo neho, zatiaľ čo online stávkovanie počas obmedzení, v súvislosti s pandémiou koronavírusu prudko vzrástlo na popularite.

Vláda Spojeného kráľovstva má do konca mesiaca zverejniť správu o regulácii sektora hazardných hier, hoci sa to neustále odkladá. Športová reklama bola údajne osobitným sporným bodom v jej odporúčaniach.

Krok Premier League prichádza po niekoľkoročnej vládnej konzultácii o financovaní a budúcnosti futbalu, ktorá potvrdila plány na zriadenie nezávislého regulačného orgánu, ktorý by dohliadal na rôzne časti hry vrátane sponzorov. Ďalšou problematickou oblasťou je prevzatie klubov jednotlivcami alebo subjektmi obvinenými z porušovania ľudských práv.

Predpokladá sa však, že Premier League sa regulačnému orgánu bráni a vyvíja úsilie, aby ukázala, že na to celé dokáže dohliadať sama.

Manchester City, ktorá je podľa prieskumu spoločnosti Deloitte futbalovým klubom s najvyššími príjmami na svete, vo februári pristúpila k vytvoreniu nezávislej komisie pre obvinenia, keďže porušila niekoľko finančných pravidiel ligy.

Klub vtedy vo vyhlásení pre BBC uviedol, že ho obvinenia prekvapili, a dodal, že sú podložené “rozsiahlym súborom nevyvrátiteľných dôkazov”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár