V Anglicku stále viac bankárov zarobilo väčšiu sumu ako jeden milión eur, čo je viac než vo zvyšku Európskej únie (EÚ) dohromady – v súlade s vyjadrením Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) za rok 2011.

Údaje z bankového regulátora EÚ ukázali, že 2 346 bankárov vo Veľkej Británií zarobilio viac ako 1 miliónov eur, v porovnaní s 739 bankármi vo zvyšku EÚ.

V Nemecku, v druhej najväčšej ekonomiky Európe ich bolo len 170.

Čísla ukazujú, prečo Británia je proti plánom EÚ na obmedzenie  prémií bankárov.

Táto krajina bola prehlasovaná inými krajinami, ktoré veria, že to bude viesť k zabráneniu možnosti preberania rizík, ktoré viedli k finančnej kríze. Podľa plánov by bonus bankárom mal byť obmedzený na 100% platu, alebo 200%, po schválenie akcionármi.

Nicholas Stretch z advokátskej kancelárie CMS – Cameron McKenna povedal: “Dáta poukazujú na skutočnosť, ktorých sa nejakú tú dobu už obávali.”

“Vzhľadom k tomu, že Londýn má veľmi veľký počet osôb s vysokými variabilnými mzdami, nadchádzajúce pravidla obmedzenia bonusov … majú zvláštny vplyv na naše odvetvie finančných služieb a budú viesť k rozsiahlym zmenám v tom, ako budú poskytované odmeny.”

Ale náš redaktor Robert Peston poukazuje na to, že mnoho bankárov vo Veľkej Británii – pravdepodobne viac ako polovica – nieje v skutočnosti britskými občanmi.

Náš spravodajca taktiež zdôrazňuje, že plat v roku 2011 bol nižší, ako ich veľkosť voči predchádzajúcemu roku. Priemerná mzda v roku 2011 bola na úrovni 1,3 miliónov libier, v porovnaní s 2,5 miliónmi libier počas roku 2010.

Peston poznamenal: “Je tu ešte jedna ďalší dôvod, na ktorý sa ľudia hnevajú” … “EBA zhromaždila tieto údaje, pretože chcela, aby ospravedlnil jeho obmedzenia na prémie … ale tento limit na bankári poviedie k tomu, že banky zvýšia ich fixné platy, ktoré dostanú. “

Je zaujímavé, že Španielsko, kde sa bankový sektor musel byť v EÚ počas roka 2012 zachránený, mal najvyššiu priemernú mzdu zo všetkých krajín EÚ, roku 2011. Vedúci bankári v tejto krajine zarobil 2,44 milióna eur – ale toto číslo predstavuje plat pre iba 124 predstaviteľov finančného sektora.

V Grécku (krajine, ktorá rokovala o finančnej pomoci) len dvaja bankári zarobili viac ako milión eur.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár