Anheuser_Busch_InBev_Asia_rusi_najvacsie_IPO_sveta_pre_rok_2019_top

Skupina Anheuser-Busch InBev na konci tohto týždňa poznamenala, že nebude pokračovať v počiatočnej verejnej ponuke svojej ázijsko-pacifickej jednotky, Budweiser Brewing Company APAC, vrámci hongkonskej burzy.

Spoločnosť uviedla, že rozhodnutie bolo spôsobené „viacerými faktormi, vrátane prevládajúcich trhových podmienok“.

Malo sa jednať o najväčší svetové IPO (počiatočnú verejnú ponuku akcií) pre rok 2019. Spoločnosť by sa cez ňu snažila získať až 9,8 miliardy dolárov.

Tento krok prišiel, na pozadí dlhotrvajúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou, čím sa veľké firmy rozhodli vykonať svoje IPO práve v Hongkongu, ako napríklad IPO spoločnosti Alibaba.

Iní ľudia oboznámení so záležitosťou uviedli, že Budweiser APAC, ktorého portfólio zahŕňa viac ako 50 značiek piva, ako Stella Artois a Corona, dostalo ponuky na akcie v rámci svojho cieľového rozsahu od hedžových fondov a ďalších významných investičných manažérov, ale niektorí veľkí dlhoroční americkí investori, ktorí sú často uprednostňovaní v IPO, ponúkali za cenu akcií, nachádzajúcu sa pod hranicou 40 dolárov.

IPO na burzách v Hongkongu sú schopné znížiť ceny až o 10% pod cieľovým rozsahom bez schválenia regulačných orgánov, ak je na toto riziko upozornené aj prospekte.

Podľa zdrojov, to v podaní nebolo dostatočne zdôraznené, takže AB InBev by musela držať pevnú cenu na hodnote 40 honkongských dolárov, čo znamená, že niektorí americkí investori upravili veľkosť svojich objednávok.

Vedúci predstavitelia spoločnosti a zástupcovia emisie – JPMorgan a Morgan Stanley, sa vo štvrtok stretli v New Yorku, aby diskutovali o cenách.

Ľudia oboznámení s touto problematikou uviedli, že sa snažia zabezpečiť dostatočný dopyt dlhodobých investorov.

Je bežnou praktikou, že investori zadávajú objednávky na väčší počet akcií, než v skutočnosti očakávajú, že získajú a to všetko v snahe zabezpečiť, aby získali vhodné príležitosti.

Všetky zdroje, ktoré poskytli informácie agentúre Reuters, tak urobili pod podmienkou anonymity, pretože neboli oprávnení poskytovať informácie o tejto záležitosti.

Budweiser APAC sa snažil získať o 8,3 až 9,8 miliárd dolárov, z ktorých väčšina by mala smerovať k splácaniu dlhov svojej materskej spoločnosti. Obchodovanie malo začať 19. júla.

Najväčšia pivovarnícka spoločnosť sveta AB InBev, pracuje na znížení hromady dlhov o objeme viac ako 100 miliárd dolárov, ktorú vybudoval nákupom najbližšieho konkurenta SABMiller, koncom roka 2016.

AB InBev uviedol, že do konca roka 2020 zníži svoj čistý dlh na pomer EBITDA pod 4, a to zo 4,6 na konci minulého roka a nie je to závislé od ázijského uvedenia akcií na trh. Uvádza, že optimálny pomer je na úrovni 2.

Akcie spoločnosti AB InBev, ktoré v tomto roku vzrástli 36%, ale za posledných 12 mesiacov dosiahli výnos na hodnote len 11%. V piatok akcie klesli o 1,5%.

Najväčší IPO v tomto roku

Spoločnosť sa rozhodla pre umiestnenie svojho hongkonského IPO, ako lídra v ázijsko-pacifickom regióne, kde sa predaj zvyšuje, keďže stále viac bohatých spotrebiteľov si vyberá prémiové značky piva.

Dokonca aj na konci spodnej hranice cenového rozpätia by IPO predbehlo májové IPO Uberu z New Yorku o objeme 8,1 miliardy dolárov.

V priebehu minulého mesiaca, realitný developer ESR Cayman odložil svoje hongkonské IPO v hodnote 1,24 miliardy dolárov „vzhľadom na súčasné trhové podmienky“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár