147 miliárd amerických dolárov, ktoré drží spoločnosť Apple v hotovosti, tvorí 10 percent z celkovej hotovosti držanej podnikmi v USA, čo je 9,5 percentný nárast z konca roka 2012. Tieto informácie poskytla ratingová agentúra Investors Service Moody.

Americkeé spoločnosti k 30. júnu 2013 mali v hotovosti celkovo 1,48 biliónov dolárov, čo je 2-percentný nárast oproti predchádzajúcej rekordnej úrovne na konci roka 2012 – 1,45 biliónov dolárov. Prieskum zahŕňa 1067. nefinančných spoločnosti so sídlom v USA.

Technologický sektor má zo všetkých odvetví najviac hotovosti, s najlepšími tzv. štyrmi kráľmi – Apple, Microsoft, Google, Cisco – spoločne držia 329 miliárd dolárov.

Napriek tomu peňažná zásoba spoločnosti Apple je takmer dvakrát vyššia než u spoločnosti Microsoft, ktorý má 77 miliárd dolárov.

( Súvisiaci článok: Spoločnosť Apple čelí poklesu podielu na trhu mobilných telefónov )

V uplynulých 18 mesiacoch bola spoločnosť Apple aktívna v navrátení hotovosti jej akcionárom. V apríli sa spoločnosť zaviazala minúť 60 miliárd dolárov vo forme spätného odkupu jej akcií do konca roka 2015. V júni bol tento odkup už na hodnote 16 miliárd dolárov.

Avšak investori vrátane miliardára a aktívneho investora Carla Icahna veria, že spoločnosť by mala robiť omnoho viac. Icahn v utorok uviedol, že bol na večeri s generálnym riaditeľom Timom Cookom a vyzval ho, aby zvýšila svoje program spätného odkupu.

Icahn v auguste uviedol, že ak Apple vydá väčšie objemy na spätné odkúpenie akcií, môžu jej akcie vzrásť na viac ako 700 dolárov za akciu. Akcie spoločnosti Apple sa obchodovali na úrovni 487,96 dolárov.

( Súvisiaci článok: Najkrajší koncept hodín iWatch od firmy Apple, aký sme videli )

Hotovosť nie je obmedzená len technologický sektor

Po technologickom sektore nasleduje sektor zdravotníctva a farmaceutický priemysel, ktoré sú ďalší sektorom s najväčším objemom hotovosti podľa agentúry Moodys. Napríklad spoločnosť Pfizer sedí na hotovosti vo výške 50 miliárd dolárov.

Automobilky majú taktiež dostatok hotovosti – Ford Motor drží 27,7 miliardy dolárov a General Motors má balík hotovosti vo výške 26 miliárd dolárov.

Zdroj: eFinance Hub, Apple Insider

Facebook komentár