Apple_je_aktualne_jednou_z_najvacsich_investícii_Warrena_Buffetta_2017

Warren Buffett má naozaj rád Apple.

Buffett počas dnešného rozhovoru na televíznej stanici uviedol, že jeho investičný konglomerát Berkshire Hathaway aktuálne vlastní zhruba 133 miliónov akcií spoločnosti Apple, v hodnote viac ako 17 miliárd amerických dolárov (pri bežných cenách).

To robí z technologickej spoločnosti Apple, v Berkshire tretí najväčší podiel, po firme Kraft Heinz ktorá len nedávno vykonala fúziu v hodnote viac ako 140 miliárd dolárov, keďže kúpila európsky potravinársky koncern Unilever a škandálom postihnutú americkú banku Wells Fargo.

Súvisiace: Apple v oblasti smartphonov, prvýkrát za 5 rokov porazil Samsung

Najnovšie štvrťročné zverejnenie u Komisie pre cenné papiere ukazuje, že Berkshire Hathaway na konci štvrtého štvrťroku vlastnila zhruba 57,4 milióna akcií, čo od tretieho štvrťroku predstavuje nárast o viac ako 42 miliónov akcií.

To znamená, že Berkshire v roku 2017 nakúpila podiely v spoločnosti Apple, o hodnote viac ako 75 miliónov akcií.

Buffett uviedol: “Po konci roka sme kúpili oveľa viac akcií firmy Apple.” Dodal, že Berkshire však nekúpila žiadne ďalšie akcie, odkedy spoločnosť vykázala zisk (31. januára), keďže ich akcie od tej doby značne vyskočili.

Počas rozhovoru zavtipkoval, že existuje obrovský, nevyužitý trh pre 86-ročných mužov, ktorí nemajú produkty spoločnosti Apple a počas toho, ako dôkaz ukázal svoj starý telefón s fotoaparátom. Nemal by svoj iPad, ak by mu ho niekto nepodaroval.

Srandu stranou, Buffett v poslednej dobe vykonáva rozsiahle investície do veľkých technologických spoločností, aj keď v minulosti sa ich stránil.

K ďalším veľkým investíciám holdingu Berkshire je napríklad IBM. A Berkshire v priebehu štvrtého štvrťroka kúpila nový podiel v satelitnej rádiovej spoločnosti Sirius XM. Berkshire tiež vlastní značnú pozíciu v obrej káblovej spoločnosti Charter Communications.

Čo sa týka spoločnosti Apple, Buffett povedal, že výrobky spoločnosti sú “neuveriteľne návykové” a je veľmi obľúbené ich vlastniť.

“Keď sa pozriem na tucet detí, ako som urobil v nedeľu, keď som vstupoval do reštaurácie Dairy Queen, všetky držia [produkty] Apple.” (mimochodom Berkshire Hathaway vlastní podiel v Dairy Queen).

Súvisiace: Warren Buffett brilantne vysvetľuje, ako sa tvoria bubliny

Taktiež uviedol, že spoločnosť Apple pravdepodobne dosiahne úroveň trhovej hodnoty 1 bilión dolárov, ešte skôr ako Berkshire Hathaway. To však nebude veľký šok, keďže trhová kapitalizácia spoločnosti Apple je v súčasnej dobe na úrovni okolo 720 miliárd dolárov, čím má celkom veľký náskok pred Berkshire Hathaway, ktorej hodnota je na úrovni 420 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Apple aktuálne v roku 2017 dosahujú zisk na úrovni až o 18%, čím dosahujú najlepší výkon spomedzi všetkých firiem amerického akciového indexu Dow Jones.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Facebook komentár