Apple_je_blizsie_k_trhovej_hodnote_1_biliona_dolarov

Apple čelí pozitívnemu potvrdeniu od Warrena Buffetta.

Akcie spoločnosti Apple sa počas včerajšieho dňa dostali na najvyššiu úroveň v histórií a spoločnosť sa tak priblížila k medzníku – prvej trhovej kapitalizácií na hodnote 1 bilióna dolárov.

Akcie spoločnosti Apple v piatok vzrástli, keď Buffett v predvečer každoročného stretnutia akcionárov skupiny Berkshire Hathaway odhalil, že Berkshire získala ďalších 75 miliónov akcií.

Spoločnosť “Veštca z Omahy” vlastní viac ako 240 miliónov akcií spoločnosti Apple, čo predstavuje približne 5% podiel. Akcie spoločnosti Apple v pondelok vzrástli takmer o 2%. Spoločnosť Apple má aktuálnu trhovú kapitalizáciu na úrovni viac ako 940 miliárd dolárov.

Súvisiace: Programátori milujú Google viac než Apple, ale najviac sa obávajú Microsoftu

Apple zažíva naozaj skvelý mesiac.

Spoločnosť si Wall Street uctila lepšími ako očakávanými ziskmi, ktoré boli zverejnené 1. mája, aj keď uviedla, že predaj iPhonov sa v Spojených štátoch spomalil. Predaje v Číne a Japonsku však rástli dramaticky.

Spoločnosť Apple takisto investovala do plánov na obrovský program spätného odkupovania akcií, ktorý by mal zvýšiť zisk na akciu a zvýšenie dividend. Akcie spoločnosti Apple v máji vzrástli o 13%.

Buffett bol na stretnutí akcionárov Berkshire nadšený zo spätného nákupu akcií a investorom povedal, že spätné odkúpenie akcií je rozumným použitím rozsiahlej hromady hotovosti spoločnosti Apple.

Investori sa obávali, že najlepšie dni Apple sú už za ňou. Zrazu si mysleli, že to najlepšie z dvoch svetov môže byť za zenitom – hodnotné akcie a rastúce akcie – vďaka tomu, že ich Buffett podporil, sa však jedná o ďalší optimizmus.

Rast spoločnosti Apple bol pozitívnym aj pre zvyšok technologického sektoru. Spoločnosť Apple môže byť prvou americkou spoločnosťou, ktorá dosiahla očakávaný trhový limit vo výške 1 bilióna dolárov. Ale ďalšie tri nemusia byť od neho ďaleko.

Microsoft a Alphabet, ktorá je majiteľom spoločnosti Google majú hodnotu firiem okolo 750 miliárd dolárov. A skupina Amazon je aktuálne ocenená na viac ako tri štvrtiny bilióna dolárov.

Dokonca aj spoločnosť Facebook, ktorá čelila problémom z dôvodu uniku dát okolo škandálu spoločnosti Cambridge Analytica, má hodnotu 515 miliárd dolárov – čo je menej ako 10%, pod najvyššou hodnotou zo začiatku tohto roka.

Široká rally v oblasti technológií je ohromnejšia, keď si uvedomíte, že skupina Alphabet, ktorá vlastní aj služby YouTube a Gmail, bola znepokojená podobnými obavami z reklamy na svojich platformách, ktoré si od nej kupovali ruské subjekty.

A spoločnosť Amazon zasa bola terčom hnevu a výsmechu od prezidenta Trumpa.

Súvisiace: Apple sa približuje k hodnote 1 bilióna ale nečakajte žiadnu gigantickú akvizíciu

Ale päť najväčších technologických spoločností dosahuje kolektívnu hodnotu na úrovni viac ako 3,7 bilióna dolárov. Aby sme to uviedli do kontextu, koncom októbra mali hodnotu trochu menšiu ako 3,3 bilióna dolárov.

Toľko pre negatívne titulky a snahy o poškodenie sektora. Vyzerá to, že milostný vzťah investorov s firnou Apple a zvyškom Veľkých Technologických spoločností je stále silný.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár