Apple_do_vyskumu_a_vyvoja_investuje_viac_ako_kedykolvek_predtym

Spoločnosť Apple v poslednom štvrťroku končiacom v júni vynaložila na výskum a vývoj 4,2 miliardy dolárov, čo je podľa štvrťročného výkazu ziskov a strát najvyššia štvrťročná hodnota, ktorú kedy vynaložila na oblasť výskumu a vývoja.

Podiel z celkových príjmov spoločnosti Apple za výskum a vývoj dosiahol hodnotu 7,9%, čo je najvyššie percento od roku 2003, kedy sa spoločnosť Apple stále zameriavala na zariadenia iPod a Mac. Firma Apple sa na výskum a vývoj chystá v roku 2019 minúť viac ako 16 miliárd dolárov.

Zvýšené výdavky na výskum a vývoj prichádzajú po tom, ako spoločnosť Apple čelí nižším príjmom z divízie iPhonov, kde opäť zaznamenala pokles predajov. Príjmy divízie iPhonov za minulý štvrťrok, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli o 12%. Spoločnosť Apple teda investuje do základných technológií, ktoré môžu poháňať zariadenia, ktoré ešte neboli vytvorené – je však ale vidno že vývoj a prieskum technológií stojí za to.

Graf: % podiel z Výskumu a Vývoja voči celkovým príjmom
Apple_do_vyskumu_a_vyvoja_investuje_viac_ako_kedykolvek_predtym_1

Z historického hľadiska spoločnosť Apple zaostávala za ostatnými špičkovými technologickými spoločnosťami, pokiaľ ide o výdavky vyjadrené ako percento z predaja, a stále aj zaostáva. V štvrťroku končiacom v júni, spoločnosť Microsoft vynaložila 13,4% svojich príjmov na výskum a vývoj a spoločnosť Google na výskum a vývoj vyčlenila 15,7% svojich tržieb.

Analytici si rastúce náklady spoločnosti Apple na výskum a vývoj všimli. Po výsledkoch s ohľadom na 3. štvrťrok sa jeden z analytikov, finančného riaditeľa spoločnosti Apple – Luca Maestriho opýtal, či spoločnosť očakáva, že bude aj naďalej investovať zvyšujúcu sa objem finančných prostriedkov a ten uviedol, že tento trend bude pokračovať.

Súvisiace: Výsledky firiem Apple a Samsung ukázali, že väčšina ľudí nechce drahé telefóny

Maestri poznamenal: „Chceme vylepšiť používateľské prostredie a rozlíšiť naše produkty a služby na trhu. Budeme to robiť aj naďalej,“ … „Existujú samozrejme niektoré druhy investícií, ktoré sú pre nás veľmi strategické a budú mať dlhodobé dôsledky.“

Maestri odkázal aj na nedávny nákup spoločnosti Apple v oblasti modemov od spoločnosti Intel za 1 miliardu dolárov, ktorá má 2 000 zamestnancov, čo je jej najväčšia akvizícia z hľadiska integrácie zamestnancov. (Na kúpu firmy Beats v roku 2014 vynaložili 3 miliardy dolárov, avšak táto spoločnosť mala menej zamestnancov.)

Maestri pokračoval: „Videli ste oznámenie, ktoré sme urobili pri akvizícii spoločnosti Intel. je to pre nás zo strategických možností veľmi dôležité. Bude si to samozrejme vyžadovať počiatočné investície.“

Spoločnosť Apple odmietla komentovať informácie nad rámec svojich finančných výkazov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár