Apple a Hyundai-Kia pracujú na dohode.

Apple a Hyundai-Kia pracujú na dohode.

Po rokoch špekulácií, že sa Apple nakoniec dostane do automobilového priemyslu s vlastným vozidlom, je firma podľa vyjadrení viacerých zdrojov blízko k dokončeniu dohody so spoločnosťou Hyundai-Kia, ohľadom výroby autonómneho elektrického vozidla značky Apple, v montážnom závode Kia v meste West Point, štátu Georgia.

Takzvaný „Apple Car“, ktorý vyvíja tím spoločnosti Apple, predbežne plánujú uviesť do výroby v roku 2024, hoci ľudia oboznámení s diskusiami spoločností Apple a Hyundai-Kia tvrdia, že prípadné uvedenie na trh by sa mohlo skrátiť.

Zdroje tvrdia, že medzi týmito dvoma spoločnosťami zatiaľ k dohode neprišlo. Okrem toho zdôrazňujú, že Apple sa nakoniec môže rozhodnúť pre spoluprácu s inou automobilkou samostatne, alebo popri spolupráci so spoločnosťou Hyundai.

Jeden zdroj oboznámený so stratégiou spoločnosti Apple pri vývoji automobilu poznamenal: „Pochybujem, že Hyundai je jedinou automobilkou, s ktorou by mohli uzavrieť dohodu, môže byť v jednaniach aj s inou firmou.“

Akcie spoločnosti Apple po týchto správach, mimo riadnych obchodných hodín vzrástli o viac ako 2%.

Hovorcovia spoločností Apple a Hyundai-Kia to odmietli komentovať.

Ak bude dohoda dokončená, prečo by si spoločnosť Apple vybrala spoločnosť Hyundai-Kia? Rovnako dôležité je, prečo by kórejská automobilka uzavrela dohodu s firmou Apple?

Tí, ktorí o rozhovoroch vedia, tvrdia, že každá spoločnosť v spolupráci s druhou vidí v rámci vývoja automobilu Apple jedinečnú výhodu.

Pre Apple, rozhodnutie o výrobe automobilu otvára potenciál pre získanie podielu v rámci celosvetového trhu s automobilmi a mobilitou v hodnote 10 biliónov dolárov. Analytička banky Morgan Stanley, Katie Huberty, vysvetlila potenciál zisku pre Apple v analytickej správe, ktorú vydala v januári.

Huberty poznamenala: „Trh smartfónov každým rokom predstavuje 500 miliárd dolárov. Apple má zhruba jednu tretinu tohto trhu. Trh s mobilitou predstavuje 10 biliónov dolárov. Apple by teda potrebovala len 2% podiel na tomto trhu, aby zodpovedal objemu jej podnikania v rámci iPhonov.“

Zdroje oboznámené so záujmom spoločnosti Apple, ohľadom spolupráce so spoločnosťou Hyundai tvrdia, že technologický gigant chce vyrábať „Apple Car“ v Severnej Amerike so zavedenou automobilkou, ktorá je ochotná umožniť spoločnosti Apple ovládať softvér a hardvér, ktoré sa do vozidla dostanú.

Inými slovami, pôjde o „Apple Car“, nie o model Kia so softvérom spoločnosti Apple.

Za spoločnosťou Hyundai-Kia vedie spoluprácu s firmou Apple nový predseda spoločnosti – Euisun Chung, ktorý prevzal kontrolu nad kórejskou automobilkou v októbri minulého roka. Podľa jedného zdroja oboznámeného so stratégiou Hyundai-Kia „Chung dal jasne najavo, že mobilita je budúcnosťou spoločnosti.“ To je veľmi dôležité, pretože Apple Car bude kompletné autonómnym vozidlom.

Súvisiace: Prečo by si spoločnosť Apple pre svoj iCar mohla zvoliť automobilku Hyundai?

V spolupráci s Apple, sú lídri spoločnosti Hyundai-Kia presvedčení, že urýchlia vývoj ich vlastných autonómnych, elektrických a automobilových plánov. Spoločnosť Hyundai v súčasnosti spolupracuje so spoločnosťou Aptiv v spoločnom podniku vyvíjajúcom technológiu autonómnych vozidiel, vrátane tzv. robo-taxíkov.

Nič nenasvedčuje tomu, že by sa spoločný podnik menil, ak by sa Hyundai dohodla s Apple. Okrem toho, závod Kia nachádzajúci sa 90 minút juhozápadne od Atlanty, v štáte Georgia má k dispozícii kapacitu, takže výroba a škálovanie dodávateľského reťazca Hyundai-Kia sa dá uskutočniť pomerne rýchlo.

Aj keď stále nie je jasné, ako bude prvé Apple Car vyzerať, tí, ktorí sú oboznámení s plánmi, tvrdia, že existuje niekoľko pozoruhodných funkcií.

Zdroj so znalosťou súčasného plánu, uviedol: “Prvé vozidlá s označením Apple Car nebudú navrhnuté tak, aby potrebovali vodiča,” … “Pôjde o autonómne elektrické vozidlá určené na prevádzku bez vodiča a zamerané na doručovanie.” To by mohlo znamenať, že sa automobily spoločnosti Apple aspoň spočiatku môžu sústrediť na dodávky potravín a firmy ponúkajúce tzv. robo-taxíky.

Týmto krokom by sa mohol technologický gigant dostať do priamej konkurencie so spoločnosťou Tesla, ktorá vo svojich vozidlách zavádza funkcie automatického riadenia. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk pred investormi poznamenal, že premena spoločnosti Tesla na samoriadiacu robotiku môže pomôcť odôvodniť ocenenie spoločnosti, pretože automobily sa budú používať viac hodín denne, čo spoločnosti Tesla umožní dosiahnuť vyššie výnosy z jedného automobilu.

V roku 2018 sa spoločnosti Apple podarilo nalákal Douga Fielda, ktorý bol vtedajším vedúcim viceprezidentom spoločnosti Tesla pre inžinierstvo, späť do spoločnosti Apple, kde predtým pracoval a pravdepodobne mal na starosti práve vývoj samoriadiacich automobilov. Spoločnosť Apple taktiež najala nespočetné množstvo ďalších bývalých zamestnancov spoločnosti Tesla, vrátane Michaela Schwekutscha, ktorý je v spoločnosti Apple aktuálne hlavným technickým riaditeľom pre skupinu Špeciálnych Projektov Skupiny a predtým bol aj viceprezidentom spoločnosti Tesla pre oblasť inžinierstva.

Musk uviedol, že sa raz pokúsil začať rokovania s firmou Apple o získaní svojej spoločnosti na výrobu elektromobilov, avšak generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook jeho pozvanie na stretnutie odmietol.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár