Akcie spoločnosti Apple po včerajších výsledkoch mimo hlavných obchodných hodín klesli viac ako 8%, ako sklamala svojich investorov.

Hoci prekonala očakávania na strane príjmov a zisku na akciu (EPS), Apple mal obrovský nedostatok v jedinej veci na ktorej naozaj záleží – predajoch iPhonov.

Predal 51 miliónov kusov, čo je medziročný rast o 6,7%, ale je to menší výsledok ako boli priemerné očakávania – 54,7 miliónov. Očakávania predajov iPhonov boli na v rozmedzí 56 až 57 miliónov.

( Súvisiace: 9 vecí, ktoré by neexistovali keby Apple neuviedol pred šiestimi rokmi na trh iPhone )

Počas rozhovoru s analytikmi po jej výsledkoch Apple naznačila, že nízky rast bol spôsobený poklesom predajov iPhonov v Severnej Amerike. CEO spoločnosti Apple – Tim Cook z poklesu severoamerických tržieb obvinil zmenu politík u mobilných oprerátorov.

Skôr, zákazníci mohli vymeniť svoje iPhoni po menej ako 24 mesiacov. V súčasnosti operátori dôsledne presadzujú obdobie až po 24 mesiacoch. Cook si myslí, že po 3-6 mesiacoch sa situácia zlepší.

Cook sa bál, že mu mu bude položená otázka – Prečo spoločnosť Apple rastie iba v jednociferným číslom, v porovnaní s celkovým trhom smartphonov, ktorý rastie dvojcifernými hodnotami. On uviedol, že dôležitou vecou pre Apple je rast na rozvíjajúcich sa trhoch a následne zverejnil nasledujúce čísla rastu.:

  • Latinská Amerika dosiahla až 76% medziročný nárast
  • Stredný východ a Afrika rástla až o 65%
  • Stredná a Východná Európa rástla až o 115%
  • Čína rástla o 20%
  • Japonsko rástlo o 40%

Apple práve nedávno v Číne dosiahol dohodu s najväčším operátorom na svete – China Mobile, ktorý by mal zvýšiť jej predaje v dlhodobom horizonte. Cook názval dohodu s firmou China Mobile veľmi dôležitým momentom v histórii spoločnosti Apple.

Predaj iPhonov nebola jediná vec, ktorá ponechala vedenie spoločnosti na holičkách a dosiahla ďalšie omnoho menšie výsledky, ako očakávania: Priemerný odhad tržieb spoločnosti Apple pre ďalší kartál bol na úrovni 43 miliárd dolárov oproti odhadu analytikmi vo výške 45,74 miliárd. V tomto štvrťroku do marca by mala dosiahnuť medziročný pokles prímov na 43 miliardy dolárov.

( Súvisiace: Samsung kradne firme Apple podiel na trhu tabletov )

Apple to pripisuje štyrom veciam:

1) Rozšíreniu kanálu zásob pre iPhone a iPad oproti roku 2013.
2) Predaj iPodov v kvartáli poklesol o 52%, a oni očakávajú, že pokles bude pokračovať aj v štvrťroku do marca.
3) Menové otázky voči doláru (najmä v Japonsku).
4) Vyššie jednotkové náklady za tzv “odložená úroky”. 

Dobrou správou z kvartálu je to, že firma Apple prekonala očakávania na hornej línií, aj cez slabšie než očakávané predaje iPhonov. Príjmy dosiahli medziročný rast o 5,6% na 57,6 miliardy dolárov. Zisk na akciu (EPS) medziročne zrástol o 2% na 14,08 dolárov.

Dôvodom toho, že príjmy a EPS boli väčšie, než sa očakávalo, je, že priemerná predajná cena za iPhone na štvrťročnej báze dosahovala vynikajúce úrovne . Priemerná predajná cena iPhonov dosiahla úroveň 637 dolárov a v minulom štvrťroku bola vo výške 577 dolárov. To je preto, že iPhone 5S sa predávala veľmi dobre a lepšie než očakávala firma Apple a aj vzhľadom k menej nákladnému modelu iPhone 5C.

Ďalším dôvodom, prečo príjmy a EPS vzrástli: Apple predala 26 miliónov iPadov, čo predstavuje medziročný nárast o 13,5% . Jedná sa o sekvenčný nárast až o 84,4%.

V súčasnosti je iPad najväčšiou príležitosťou k rastu vo firme Apple. Ale to sa na konci roka môže zmeniť.

Na konci rozhovorov s analytikmi, Piper Jaffray z Gene Munster požiadal Cooka aby potvrdil, že Apple sa do konca roka 2014 chystá predstaviť ďalšie produkty do nových kategórií výrobkov. Cook odpovedal: “Áno, presne tak.”

( Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať” )

Cook nebol konkrétny, ale povedal, že svet je plný zložitých produktov, ktoré podľa firmy Apple môže zlepšiť. Pre Apple nie je problémom premýšľať o nových produktoch – uviedol Cook. Výzvou je zamerať energiu spoločnosti Apple na správne produkty a to podľa neho firma robí.

Takže, keď posledný štvrťrok môže byť pre Apple sklamaním, zvyšok roka sľubuje, že bude určite vzrušujúcim.

Tu sú všetky najdôležitejšie čísla versus očakávania:

Príjmy: 57,6 miliardy amerických dolárov v porovnaní s 57,43 miliárd dolárov v očakávania na odpredaj akcií a 58 miliárd dolárov v očakávaniach k nákupu
Zisk na akciu (EPS): 14,50 dolárov, v porovnaní s 14,08 dolárov v očakávaniach analytikov k odpredaju a 14,35 dolárov v očakávaniach na nákup
Počet predajov iPhone: 51 miliónov, v porovnaní s 54,7 miliónov v očakávaní analytikov na pred a 56 až 57 miliónov v očakávaniach na nákup
Počet predajov iPad: 26 miliónov, v porovnaní s 25 miliónmi na pred a 24 až 25 miliónov na nákup
Počet predajov prehrávača iPod: 6 miliónov oproti 8 miliónov očakávaní analytici na strane odpredaja
Počet predajov počítačov Mac: 4,8 miliónov, v porovnaní s 4,6 miliónmi očakávaných od analytikov k nákupu
Štvrťročné tržby do marca 2014: 42 až 44 miliárd dolárov proti 45,74 miliárd dolárov v očakávaniach analytici na strane predaja

Ostatné čísla:

Priemerná cena (ASP) iPhone: 637 dolárov, čo je jednoznačný nárast. V predošlom štvrťroku bola na úrovni 577 dolárov
Priemerná cena (ASP) iPad: 441 dolárov, zhruba rovnaká úroveň ako v minulom štvrťroku, kedy bola vo výške 439 dolárov
Objem hotovosti: 159 miliárd dolárov, oproti 147 miliárd dolárov v poslednom štvrťroku

Analytik Piper Jaffray z Gene Munster nazval výsledky tohto štvrťroka “sklamaním” a povedal, že pozornosť bude zaostrená na model iPhone 6:

( Súvisiace: 11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple )

Prvoradou témou z výsledkov včerajšieho večera bude zvýšená debata o raste predajov iPhone, ako do výrobného cyklu príde model iPhone 6 (pravdepodobne na jeseň roka 2014). Presnejšie povedané, sme presvedčení, že debata bude sústredený okolo kompromisu medzi vyššou priemernou cenou ASP zariadenia (prekročením očakávaní z dec-13) vs. nižším rastom tejto divízie (nižší ako očakávania o 7% ako v dec-13). Druhou kľúčovou témou bude pravdepodobne sústredenie sa na informácie okolo nových produktoch a výhľadu rastu spoločnosti Apple po roku 2014. Zostávame kupujúci spoločnosť AAPL, ako začíname vstupovať do cyklu modelu iPhone 6 a jeho potenciálu pre nové produkty v druhej polovici roka 2014.

Grafy spoločnosti Apppe s aktuálnymi výsledkami:

Zdroj: BI Inteligence

Facebook komentár