Apple kúpila analytickú spoločnosť z oblasti sociálnych médií – Topsy Labs, ktorá sa špecializuje na využívanie dát z Twitteru, čím je možné sledovať sentiment zákazníkov.

Topsy je jednou z mála firiem, ktoré majú prístup k celému dátového toku Twitteru.

Nedávno vytvorila databázu s možnosťou vyhľadávania všetkých tweetov – viac než 400 miliárd – od spustenia Twitteru.

( Súvisiace: 9 vecí, ktoré by neexistovali keby Apple neuviedol pred šiestimi rokmi na trh iPhone )

Apple neoznámil, koľko tejto firme zaplatil, ale denník Wall Street Journal, ktorý ako prvý ohlásil túto správu, poznamenal, že by sa mohlo jednať o zhruba 200 miliónov amerických dolárov.

Topsy súťaží s firmami, ako je DataSift a Gnip, ktoré zisťujú, kto a čo je dôležité na Twitteri, aké sú tam trendy a za akých podmienok a aký je vplyv konkrétnych Twitter kampaní.

Toto je už druhou akvizíciou spoločnosti Apple v posledných týždňoch.

Minulý mesiac oznámila, že kúpila izraelskú firmu PrimeSense, ktorá sa špecializuje na výrobu 3-D technológie.

Prekvapivý krok?

Apple je jednou z najväčších svetových firiem v technologickom sektore, ale nie je známa jej smerovaním do sveta sociálnych médií.

Táto spoločnosť sa skôr usilovala dostať do sociálnych sietí – službou pre zdieľanie hudby – Ping, ktorá sa nezdá, ako hodná kúpa.

Ako bola najnovšia dohoda potvrdená, hovorca spoločnosti Apple odmietol uviesť podrobnosti o plánoch s firmou Topsy.

Hovorca ale uviedol: “Apple čas od času kupuje menšie technologické spoločnosti a my vo všeobecnosti neuvádzame podrobnosti ohľadom našich cieľov.”

Avšak, niektorí analytici uviedli, že Apple by mohol chcieť využívať dáta analýz pre rôzne účely, v neposlednom rade pre lepšie umiestnenie svojich produktov na sociálnych médiách.

( Súvisiace: Pracovať pre spoločnosť Apple nie je vždy to pravé orechové – ukážeme vám prečo )

Sanjana Chappalli – vedúca firmy špecializujúcej sa na digitálne marketingové služby Ázie a Pacifiku – vo firme Lewis Pulse povedala: “Existuje milióny ľudí, ktoré sa na platformách, ako je Twitter delia o svoje myšlienky v daný deň.”

“Pre spoločnosti je dôležité, aby mohli pochopiť, čo je pre týchto užívateľov populárne a aj o čo sa zaujímajú, aby to mohli využiť vo svoj prospech.

Vysvetlila: “Topsy len dáva firme Apple nástroje k tomu, aby to všetko vedela.”

Manoj Menon, výkonný riaditeľ konzultačnej spoločnosti Frost & Sullivan dodal: “Značky na celom svete hľadajú spôsoby, ako využiť čas strávený zákazníkmi na sociálnych médiách, k posilneniu svojej značky a Apple sa od nich v ničom nelíši.”

Prispôsobiteľné vyhľadávanie

V rovnakej dobe, spoločnosti pôsobiace na poli vyhľadávania na internete sa tiež snažia preniknúť do sektoru sociálnych médií, aby sa pokúsili ponúknuť viac personalizované výsledky vyhľadávania pre ich užívateľa.

Pani Chappalli ďalej povedala: “Snažia sa prísť na to, čo vaši priatelia komentujú, alebo tweetujú a na čo dávajú odporúčanie, toto všetko je dôležite vedieť.”

Dodala, že vyhľadávače ako Google a Bing sa v tomto smere už nejakú dobu snažia pohybovať.

“Apple so svojim webovým prehliadačom (Safari)  na všetkých svojich zariadeniach by mohol takými analytickými zručnosťami, ktoré Topsy poskytuje ľahšie dosahovať tieto ciele.”

( Súvisiace: Spoločnosť Apple čelí poklesu podielu na trhu mobilných telefónov )

Súčasne niektorí analytici naznačujú, že Apple by to mohol taktiež použiť k utriedeniu svojich vlastných údajov, ako sú informácie z App Store.

Pán Menon ďalej povedal: “Apple môže byť taktiež schopní poskytnúť lepší užívateľský komfort z dôvodu lepších analytických schopností u svojich produktov a služieb.”

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár