Apple_ma_v_hotovosti_pravdepodobne_az_stvrt_biliona_2017

Keď Apple dnes vydá svoje zisky, technologický fanúšikovia budú sledovať stopy o ďalšom iPhone a akejkoľvek zmienke o ďalších nových produktoch. Bude sa nový iPhone volať 8? 10 alebo X na počesť svojho desiateho výročia? Príde v červenom?

Ale Wall Street bude sledovať niečo iné, ešte dôležitejší faktor rastúcu hromadu hotovosti v spoločnosti Apple.

Je pravdepodobné, že Apple vo svojej súvahe, vôbec prvýkrát v histórií ohlási viac ako štvrť bilióna dolárov v hotovosti a investíciách. Apple ku koncu decembra mala o niečo viac ako 240 miliárd dolárov.

Hromada hotovosti skupiny Apple sa počas posledných niekoľkých rokov rozrástla. Pred piatimi rokmi, Apple mala v hotovosti “len” 110,2 miliárd dolárov.

Avšak spoločnosť Apple svoje peniaze stále schováva v zámorí, najmä z dôvodu daňových účelov. Finančná riaditeľka (CFO) spoločnosti – Luca Maestri vo februári poznamenala, že v zahraničí drží 230 miliárd dolárov.

Ale je vidno rastúce nádeje, že spoločnosť Apple by čoskoro mohla priviesť peniaze späť, alebo vykonať repatriáciu, čím sa táto hotovosť môže presunúť do USA cez jednorazové nižšie daňové sadzby, ak teda prezident Trump bude schopný dostať jeho daňový plán cez Kongres.

Apple by tak mohla použiť peniaze na prijímanie väčšieho počtu zamestnancov, postaviť viac elektrární, vykonať akvizície, odkúpenie akcií a zvýšenie dividendy. Niektorí tvrdia, že ak Apple a ďalší technologickým obrom bude dovolené priviesť späť hotovosť do USA, mohlo by to podnietiť rast celej ekonomiky.

Aby sme mohli poukázať na objem 250 miliárd dolárov je naozaj potrebné ich dať do súvislostí.

Na základe objemu hotovosti spoločnosti Apple by bola 12. najväčšou firmou v americkom akciovom indexe S&P 500.

Okrem toho Apple, materská spoločnosť Google – Alphabet, Microsoft, Amazon, Facebook, Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, Exxon Mobil, Johnson & Johnson, JP Morgan Chase, Wells Fargo a General Electric majú trhovú kapitalizáciu vyššiu, ako 250 miliárd dolárov.

A hotovosť spoločnosti Apple je len o niečo menšia ako hodnota spoločnosti GE.

Jedná sa o väčší objem, než dobre známy vodcovia sektorov ako AT&T, Wal-Mart, Home Depot, Coca-Cola a Disney. (AT&T je v procese získavania spoločnosti Time Warner. Mimochodom, hotovosť spoločnosti Apple je viac ako trojnásobkom trhovej hodnoty Time Warner).

Hotovosť technologickej spoločnosti Apple je cennejšia ako Bank of America, Pfizer, Procter & Gamble, Visa, Verizon a Comcast.

Chcete viac šokujúce porovnanie? 250 miliárd dolárov v hotovosti je zhruba 10-násobná trhová hodnota materskej spoločnosti Snapchat – Snap. Zároveň je to 3,5-krát viac ako hodnota Uberu a 20-násobok väčšia ako sociálna sieť Twitter.

Je to taktiež takmer 50-násobok väčšia trhová kapitalizácia ako BlackBerry, bývalá vedúca spoločnosť v oblasti mobilných telefónov, ktorá sa v súčasnosti sústredí skôr na softvér.

Matt Damon vo filme “Good Will Hunting” skvele uviedol – Ako sa vám páčia jablká?

 

Zdroj: CNN, Reuters

Facebook komentár