Apple_obnovi_pristup_k_testovaniu_aplikacii_Facebooku

Spoločnosť Apple obnovila prístup do súkromnej sekcie App Store po tom, ako sociálna sieť uvoľnila aplikáciu, ktorá porušovala pravidlá spoločnosti Apple.

Prevažná väčšina aplikácií v službe iTunes App Store musí byť stiahnutá z verejnej časti obchodu. To je to, čo všetci vidia, keď narazia na tlačidlo App Store na svojich iPhonoch. Avšak Apple umožňuje vývojárom softvéru testovať a súkromne zverejňuje aplikácie, ktoré sú vo vývoji. Tieto aplikácie sú k dispozícii v skrytej časti App Store a môžu ich získať iba vývojári so špeciálnou “podnikovou certifikáciou”, ktorú im udelila spoločnosť Apple.

Apple Facebooku zrušila podnikovú certifikáciu Facebooku po tom, čo zistila, že spoločnosť Facebook ponúkala výskumnú aplikáciu pre verejnosť, prostredníctvom skrytej časti obchodu. To porušovalo pravidlá Apple, konkrétne App Store: Testovací priestor je určený na to, aby spoločnosti mohli spracovať chyby vo svojich aplikáciách skôr, ako budú kompletne zverejnené. Na rozdiel od operačného systému Google – Android, spoločnosť Apple nepovoľuje vývojárom iOS obísť verejný obchod App Store pre vývojárov, aby uvoľňovali aplikácie priamo zákazníkom.

Odobratím certifikácie spoločnosti Facebook spoločnosť Apple zabránila tomu, aby spoločnosť Facebook testovala svoje vlastné aplikácie na zariadení iPhone. Časový limit netrval dlho. Spoločnosť Facebook potvrdila, že Apple obnovil prístup vo štvrtok v noci.

Hovorca Facebooku poznamenal: “Sme v procese sprístupňovania našich interných aplikácií,” … “Aby bolo jasné, nemalo to vplyv na naše služby orientované na spotrebiteľov.”

Aplikácia Facebook Research

Hovorca Facebooku ďalej poznamenal, že spoočnosť Facebook platila ľuďom, ktorí si stiahli svoju aplikáciu Facebook Research z testovacích priestorov. Telefón sledoval telefón ako aj online aktivitu. Ľudia, ktorí súhlasili s účasťou v programe, prešli cez “jednoznačný súhlas, ktorý žiadal o povolenie.”

Súvisiace: Facebook platí za inštaláciu aplikácie, ktorá by mohla zhromažďovať všetky druhy údajov

Hovorca tiež uviedol, že aplikácia ľudí “nešpehovala”.

Spoločnosť Facebook sa naďalej zaoberá dôsledkami škandálov v oblasti ochrany súkromia a obavami z toho, ako spracováva údaje používateľov. V minulom roku firma politického výskumu – Cambridge Analytica nesprávne zozbierala informácie o desiatkach miliónov používateľov Facebooku.

V októbri uviedla, že hackeri získali prístup k telefónnym číslam a e-mailovým adresám jej takmer 30 miliónov používateľov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár