Nový Mac Pro bude zostavený v Číne.

Nový Mac Pro bude zostavený v Číne.

Apple údajne presúva produkciu svojho nového počítača Mac Pro zo Spojených štátov do Číny.

Podľa správ denníka Wall Street Journal, najnovší počítač Mac Pro nebude podrobený finálnej montáži v meste Austin, v štáte Texas, ako jeho predchádzajúca verzia.

Apple bude aktuálne partnerom spoločnosti Quanta Computer v Číne – keďže chce byť bližšie k ostatným továrňam spoločnosti Apple. V článku sa uvádza, že tento krok by mohol pomôcť znížiť náklady spojené s prepravou komponentov do Spojených štátov, čo predstavovalo posledný krok výroby.

Toto rozhodnutie prichádza uprostred rastúcich obchodných napätí medzi administratívou Donalda Trumpa a Čínou.

Spoločnosť Apple vo vyhlásení pre agentúru CNN poznamenala: “Finálna montáž je len jednou časťou výrobného procesu.”

Firma Apple ďalej uviedla: “Rovnako ako všetky naše produkty, aj nový Mac Pro je navrhnutý a skonštruovaný v Kalifornii a obsahuje komponenty z niekoľkých krajín vrátane Spojených štátov.”

Spoločnosť uviedla, že podporuje výrobné zariadenia v 30 štátoch a minulý rok vynaložila 60 miliárd dolárov u viac ako 9 000 dodávateľov sídliacich v USA.

Apple už v minulosti do závodov v texaskom meste Austine prisľúbili investovať 100 miliónov dolárov.

Quanta Computers a Flex, ktoré prevádzkujú závod v Austine, zatiaľ nereagovali na žiadosti o komentár.

Záujem spoločnosti Apple o zvyšovanie jej výrobných kapacít a pracovných miest v Spojených štátoch boli pre prezidenta Donalda Trumpa taktiež jedným zo spomínaných priorít. Počas svojej prezidentskej kampane poznamenal, že “sa bude snažiť prinútiť Apple aby namiesto iných krajín vyrábala svoje počítače a ďalšie zariadenia v USA.”

Trump neskôr povedal, že generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti Apple – Tim Cook “sľúbil” vybudovať “tri veľké závody” v USA.

Apple svoje displeje pre zariadenia iPhone a iPad vyrába v továrni spoločnosti Corning, v štáte Kentucky a používa ďalšie komponenty ako je wifi zo závodu v štáte Texas, od firmy Avago Technologies.

Súvisiace: Apple prišla o $8 miliárd, ako odchádza dizajnér Jony Ive

Produkcia spoločnosti v americkom Austine, kde sú počítače Mac Pro dokončené a prijímajú pečiatku “Vyrobené v USA”, je v porovnaní so zariadením iPhone, ktorý sa produkuje v Číne a ďalších krajinách, relatívne malá. Cena zariadenia Mac Pro, ktorý začína na hodnote 6 000 dolárov, je skôr produktom určeným pre profesionálnych užívateľov, ktorí ho potrebujú pre grafickú produkciu alebo strih videa.

Počítač Mac Pro nedávno získal prvú aktualizáciu dizajnu za šesť rokov. Mnohí používatelia sociálnych médií sa k novému vzhľadu vyjadrili, že sa podobá na strúhadlo na syr.

Bol navrhnutý hlavným dizajnérom spoločnosti Apple – Jony Ive, ktorý skvele nadizajnoval iPhone, kultový farebný iMac, ako aj novú centrálu v štýle kozmickej lodi. Spoločnosť vo štvrtok oznámila, že po 30 rokoch zo spoločnosti odchádza.

Spoločnosť ešte neoznámila dátum uvedenia nového počítača Mac Pro na trh.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár