Apple_rusi_plany_na_1_miliardove_datove_centrum_v_irsku

Spoločnosť Apple upustila od plánov pre vybudovanie masívneho dátového centra v Írsku po tom, čo projekt čelil rozsiahlym oneskoreniam.

Výrobca zariadenia iPhone v roku 2015 oznámil, že plánuje vybudovať 1,8 milióna štvorcových stôp, pričom odhaduje, že v prevádzke bude do roku 2017. Ale projekt o objeme 850 miliónov eur bol plánovanými odvolaniami opätovne odložený.

Spoločnosť Apple vo vyhlásení uviedla: “Napriek nášmu najlepšiemu úsiliu, oneskorenie schvaľovacieho procesu nás núti k tomu, aby sme urobili ďalšie plány a nebudeme môcť pokračovať v realizácií tohto dátového centra.”

Apple uviedla, že zostáva oddaná Írsku, ktoré je sídlom jej európskeho sídla. Spoločnosť už v Dánsku buduje dve dátové centrá, z ktorých jedno bolo oznámené už počas roka 2017.

Spoločnosť vo vyhlasení ďalej uviedla: “Zatiaľ čo toto sklamanie nás neuspokojuje, zrealizuje utlmenie nášho nadšenia pre budúce projekty v Írsku, ale naše podnikanie aj naďalej rastie.”

Súvisiace: Najväčšie dátové centrum sveta bude sídliť v polárnom kruhu

Heather Humphreysová, ktorá je ministerkou obchodu v krajine uviedla, že rozhodnutie spoločnosti Apple “veľmi” ľutuje.

Vo vyhlásení poznamenala: “Tieto oneskorenia, ak nič iné, zdôraznili našu potrebu zefektívniť štátne plánovanie a právne procesy.”

Európska komisia v roku 2016 rozhodla, že írska vláda poskytla spoločnosti Apple nezákonnú pomoc tým, že jej pomohla udržať svoj daňový účet na umelo nízkych úrovniach, viac ako 20 rokov.

Spoločnosť Apple bola zaviazaná zaplatiť 13 miliárd eur (15,5 miliárd dolárov) vo forme nezaplatených daní. Írsko a Apple proti tomuto rozhodnutiu podali odvolanie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, CNN

Facebook komentár