Apple_sa_priblizuje_k_hodnote_1_biliona_ale_necakajte_ziadnu_giganticku_akviziciu

  • Apple sa približuje k historickej hodnote 1 bilión dolárov. Bude tak prvou spoločnosťou ktorá takúto trhovú hodnotu dosahuje.
  • Jeden z hlavných riaditeľov Applu nedávno vyhlásil, že neplánujú žiadnu veľkú akvizíciu.
  • Teórie analytikov hovorili nejakú dobu o tom, že Apple má dostatočné zdroje na veľkú akvizičnú dohodu, ale to však momentálne nevyzerá optimisticky.
  • Prichádza to v období, kedy analytici začínajú tvrdiť, že dopyt po iPhonoch sa znižuje.

Hodnota Applu sa postupne šplhá k historickému 1 biliónovému míľniku, avšak riaditeľ potvrdil, že sa neblíži žiadna obrovská akvizícia. Toto vyvoláva obľúbenú nezodpovedanú otázku o spoločnosti Apple, o ktorej špekulovali analytici už dávno: Akú veľkú akvizíciu by mohli urobiť, kým svoju hodnotu takto navyšujú?

Hodnota Applu sa neprestajne približuje k 1 biliónu dolárov

Apple je najcennejšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou sveta a jeho trhová hodnota je momentálne na úrovni $ 992 miliardách (660 miliardách £). Neustále vidíme cenu ich akcií postupne rásť, takže sú na dobrej ceste stať sa prvou biliónovou spoločnosťou na svete.

Apple_sa_priblizuje_k_hodnote_1_biliona_ale_necakajte_ziadnu_giganticku_akviziciu_1

Trhová kapitalizácia Apple od roku 2005.

To bude obrovský míľnik. Skombinujte to s obrovskou hromadou hotovosti a malo by to viesť k investovaniu hotovosti do určitej rozsiahlej akvizície.

Apple má kapitál vo výške $252 miliárd (£180 miliárd) a jeho riaditeľ Luca Maestri v decembri povedal pre Financial Times, keď to číslo bolo ešte nižšie, že ” naším cieľom za istý čas je dostať tých 163 miliárd dolárov na nulu”.

Súvisiace: Zákazníci Apple poukazujú na rastúcu krízu v gigante

Analytici už roky predvídajú, že Apple sa pustí do nejakej obrovskej akvizície

Najväčšou kúpou spoločnosti doteraz bola v roku 2014 akvizícia spoločnosti Beats za $ 3 miliardy (£2,1 miliardy). Odvtedy analytici prišli s množstvom dôvodom prečo sa Apple bude chcieť zbaviť hotovosti a kúpiť rôzne veľké spoločnosti.

Viacerí analytici argumentovali, že Apple by mal kúpiť Netflix, aby rozšíril svoje podnikanie v oblasti televízie a videa. Iní hovorili o spoločnostiach ako Hulu, Disney alebo dokonca Tesla.

Známou myšlienkou je, že Apple by mal kúpiť spoločnosť v oblasti médií, aby posilnil svoju pôvodnú myšlienku. Pridaním show z Netflixu k Apple Music alebo Disneyho filmov by túto službu urobili viac žiadúcou.

Jeden z hlavných riaditeľov Applu, ale všetkých schladil

Výkonný riaditeľ Apple - Eddy Cue.

Výkonný riaditeľ Apple – Eddy Cue.

Výkonný riaditeľ Applu – Eddy Cue mal nedávno príhovor na konferencii South by Southwest a schladil všetkých, ktorí horlivo špekulovali o akvizícii nejakej veľkej spoločnosti firmou Apple.

Dylan Byers, ktorý viedol rozhovor s Eddym Cueom, sa ho opýtal, či nedávna kúpa mediálnej aplikácie Texture je predzvesťou veľkej akvizície v oblasti médií.

Cue odpovedal, že ak sa pozriete na históriu Applu, oni nikdy nerobia veľké akvizície.
Ďalej citoval hokejového hráča Wayna Gretzkyho a prirovnal stratégiu Applu ku “korčuľovaniu na miesto, kam puk smeruje, nie tam, kde sa v súčasnosti nachádza”.

A to naozaj vyzerá byť stratégiou spoločnosti Apple. Namiesto utratenia miliárd dolárov na obrovskú etablovanú spoločnosť, uprednostňujú menšie nákupy a rozvíjajú spoločnosť zvnútra.
Apple v roku 2010 kúpil Siri a integroval túto technológiu do iPhonu a napokon do mnohých svojich hardwarových produktov. A ich kúpa produktu Metaio v roku 2015 sa stala súčasťou ich softvéru Arkit.

Stále ale nevieme, na čo Apple minie svoju obrovskú hotovosť

Cueove komenty na konferencii South by Southwest úspešne ukončili jednu z najpopulárnejších teórií analytikov spoločnosti Apple. Už nemôžu voľne špekulovať o predpokladanej veľkej akvizícii.

Zrušenie tejto cesty proste vráti analytikov k nezodpovedanej otázke. Čo urobí Apple s toľkým kapitálom, ak ho neutratí na fúzie a akvizície (M&A)?

Spoločnosť by mohla zvýšiť dividendy na svojich akciách alebo na svojom spätnom programe odkupu akcií. Kým takáto cesta môže byť pre Apple dobrá, taktiež môže vyslať negatívny signál o tom, že Applu došli nápady na produkty a potrebuje udržať cenu akcií finančnými technikami.

Alebo by sa analytici mohli pozrieť na hlavnú podnikateľskú náplň Applu, a to predaj iPhonov.
Ten obraz tiež nie je všeobecne príjemný. Niektoré skupiny analytikov znížili svoje produktové očakávania a predpovede pre najnovší Apple iPhone – iPhone X. Uvádzajú pomalý, zdĺhavý dopyt po tomto telefóne, ktorý predstavuje jadro podnikania Applu.

Podľa analytika banky UBS, Stevena Milunovicha Apple dosahuje “definujúci moment” pre iPhone, keďže predaje sa spomalili. Milunovich vo februári napísal: “IPhone dozrel,” … ” dospelý iPhone znamená, že iné kategórie, hlavne služby a iné produkty môžu začať rásť.”

Súvisiace: Spoločnosť Apple vrátila akcionárom už $ 234 miliárd

Jednou novou úspornou líniou je originálny obsah. Spoločnosť má údajne každoročne k dispozícii 1 miliardu dolárov na obsah v Apple Music. S $ 252 miliardami na míňanie, bude trvať veľmi dlho, kým sa to minie, aj keď by ten objem zpäťnásobili.

A potom tu je rozšírená realita. Cue ďalej poznamenal: “My si myslíme, že to bude obrovské.” Ale stále sme v tejto sfére nevideli nápad na nový produkt od Applu.

Bilión dolárová bolesť hlavy

Takže Cueovo vyhlásenie vlastne robí rozhodnutia Applu ešte ťažšími. Ak je dúzia a kvizícia (M&A) zmetená zo stola, tak možno má Apple v rukáve obrovský úžasný multimiliardový nápad na produkt, o ktorom ešte nevieme – taký, čo zabezpečí rast celej spoločnosti. To je optimistické riešenie.

Obrátená strana je, že Apple nemá nový produkt, neminie kapitál na obrovskú akvizíciu a ostane závislý od iPhonu, ktorý začína svoj tretí rok s minimálnym až žiadnym rastom. A práve to je bilión dolárovou bolesťou hlavy.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, FinancialTimes

Facebook komentár