Apple_a_technologicke_firmy_zo_zamoria_do_USA_presunu_400_miliard_dolarov

Technologické spoločnosti budú prosperovať zo stoviek miliárd hotovosti, ktoré by počas tohto roka mali byť prenesené do USA, keďže sú zaparkované mimo USA. S týmto vyjadrením prišla jednej spoločnosť z Wall Street.

Daniel Ives, ktorý je vedúcim predstaviteľom výskumu pre oblasť spoločnosti GBH Insights poznamenal: “Za pomoci Trumpovej administratívy a vlády USA bude uložená 15,5% daň z [repatriovaných] peňažných výnosov oproti predchádzajúcej sadzbe 35%, očakávame, že dôjde k nárastu presunu peňazí ktoré sú umiestnené práve v zahraničí, za účasti rozsiahlych objemov, ktoré budú jednoznačné presunuté počas roku 2018.”

Ives odhaduje, že veľké americké technologické spoločnosti majú v zámorí zaparkovaných 550 až 600 miliárd dolárov. Predpovedá, že v roku 2018 repatriujú (presunú) 300 až 400 miliárd amerických dolárov, pričom Apple bude z tejto sumy zodpovedný za 200 miliárd dolárov.

Poznamenal, že viac ako 90 percent hotovosti, ktoré boli repatriované (presunuté) počas daňových prázdnin v roku 2004, sa použilo na spätné odkúpenie akcií a dividendy. Spoločnosť Ives sa však domnieva, že spoločnosti po totmo znížení použijú 70% peňazí na kapitálové výnosy a zvyšných 30% použijú na akvizície, investičné výdavky, výskum a vývoj.

Ďalej uviedli: “Veríme, že zrýchlené spätné odkúpenia, ďalšie zvýšenia dividend a potenciálne väčšie fúzie a akvizície budú súčasťou výhod, ktoré by akcionári mohli očakávať v roku 2018, najmä u spoločnosti Apple.” … “Pevne veríme, že pre Apple je vhodný čas na to, aby sa poobzerali a urobili väčšiu stávku na novú oblasť rastu, ako je video streaming.”

Súvisiace:
Spoločnosť Apple vrátila akcionárom už $ 234 miliárd
Existuje 40% šanca, že spoločnosť Apple získa sieť Netflix

Firma Macquarie Research odhaduje, že všetky americké spoločnosti v roku 2018 repatriujú (presunú) približne 860 miliárd dolárov.

Analytik David Doyle v piatok uviedol: “Podľa nášho názoru je menej pravdepodobné, že repatriácia poskytne podporu pre podnikové investície, ale mohla by viesť k silnejšiemu americkému doláru v prvom polroku 2018.”

Morgan Stanley taktiež v novembri uviedla, že spoločnosti Microsoft, Apple, General Electric, Pfizer a IBM sú spoločnosti s najaktívnejšími zahraničnými výnosmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár