Apple_venuje_2_5_miliardy_na_riesenie_krizy_v_Kalifornii_v_oblasti_byvania

Spoločnosť Apple predstavila finančný balík vo výške 2,5 miliardy dolárov, ktorý má v Kalifornii pomôcť riešiť krízu v oblasti bývania, ktorá sa čiastočne zhoršila v dôsledku rýchleho rastu technologických spoločností.

Spoločnosť stanovila päťbodový plán vrátane 1 miliardy dolárov pre cenovo dostupný fond investícií do bývania, 1 miliardu dolárov na pomoc okolo hypoték pre domácich kupcov domov a poskytnutie niektorých pozemkov vlastnených spoločnosťou Apple v hodnote 300 miliónov dolárov na rozvoj. Zvyšných 200 miliónov dolárov pôjde na bytový fond v San Franciscu a na podporu zraniteľných skupín obyvateľstva.

V San Franciscu je približne 7 000 ľudí bez domova. V oblasti Bay Area je nedostatok dostupných domov, čo zhoršuje situáciu pracovníkov so strednými a nízkymi príjmami, ako sú učitelia a zamestnanci reštaurácií. Kritici tvrdia, že prílev technologických spoločností a ich dobre platených pracovníkov prispel k prebiehajúcej kríze v oblasti bývania.

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook v tlačovej správe uviedol: „Cenovo dostupné bývanie znamená stabilitu a dôstojnosť, príležitosť a hrdosť,“ … „Keď tieto veci je náročne dosiahnuť, vieme, že kurz, ktorým sa uberáme, je neudržateľný a spoločnosť Apple je odhodlaná byť súčasťou riešenia.“

Peniaze nebudú rozdistribuované okamžite alebo naraz. Spoločnosť Apple uviedla, že „ich úplné využitie bude závisieť od dostupnosti projektov a bude trvať približne dva roky.“ Zarobené peniaze z projektov budú podľa spoločnosti „reinvestované do budúcich projektov v priebehu nasledujúcich piatich rokov.”

Finančný balík bol vytvorený v spolupráci s guvernérom Kalifornie, Gavin Newsom. Poznamenal, že spoločnosť Apple „tento problém vážne rieši“ a dúfa, že kroky jej firmy budú nasledovať ďalšie spoločnosti.

Ostatné technologické spoločnosti oznámili finančné balíčky s podobnými cieľmi, hoci ten od spoločnosti Apple je najväčším.

Súvisiace: Google rozširuje plány na svoje rozsiahle druhé sídlo v San Jose

Spoločnosť Google v júni prisľúbila 1 miliardu dolárov na prestavbu pozemkov vlastnených spoločnosťou za dostupné bývanie a vytvorila investičný fond s cieľom motivovať developerov, aby v regióne vybudovali najmenej 5 000 dostupných bytových jednotiek. V januári sa Facebook spojil s organizáciami, aby získal 500 miliónov dolárov na pomoc v boji proti kríze bývania.

Otázka bývania si vyžiadala celoštátnu pozornosť a bola témou hlavnej diskusie počas posledných volieb v Kalifornii.

V novembri 2018, voliči schválili najväčšie zvýšenie dane z príjmu právnických osôb v histórii San Francisca – problém, ktorý postavil voči sebe generálneho riaditeľa Salesforce Marca Benioffa proti generálnemu riaditeľovi Twitteru a Square, Jacka Dorseyho. Benioff obvinil Dorseyho a ďalších vedúcich pracovníkov v oblasti technológií, ktorí boli proti hlasovaniu a neposkytli dostatok peňazí späť do mesta, v ktorom majú ich spoločnosti centráli. Ako sa technologické spoločnosti rozširujú, ich vysoko platení zamestnanci vytvárajú nerovnováhu medzi dopytom a ponukou v oblasti bývania a ceny v Kalifornií tak razantne navyšujú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár