Apple_za_3_mesiace_zarobila_viac_ako_Amazon_pocas_svojej_historie

Jedno slovo môže vysvetliť investičné rozhodnutia spoločnosti Warren Buffett pre spoločnosti Apple a Amazon: zisk.

Buffett počas minulého týždňa sa vyjadril prečo neinvestuje do akcií Amazon a zverejnili aj ako Berkshire Hathaway masívne navýšila svoj investičný podiel v spoločnosti Apple.

“Veštec z Omahy“ môže vysvetliť jeho filozofiou zdôrazňovaním historických finančných výsledkov jeho spoločnosti, v porovnaní s dôverou v agresívne budúce prognózy analytikov.

“Myslím si, že je spravodlivé povedať, že sme sa nikdy nepozreli na projekciu [analytika] v súvislosti s akciami (cenný papier), ktoré sme si kúpili, alebo s firmou, ktorú sme kúpili,” uviedol Buffett počas ročného stretnutia akcionárov spoločnosti v Berkshire Hathaway v roku 1995, podľa poznámok zistených pomocou archívu Warrena Buffetta v CNBC.

Buffett 3. mája poznamenal: Apple “je neuveriteľná spoločnosť,” … “Ak sa pozrieme na Apple, myslím si, že zarába takmer dvakrát toľko ako druhá najziskovejšia spoločnosť v Spojených štátoch.”

Výrobca inteligentných telefónov vo svojom fiškálnom roku 2017 vygeneroval zisk vo výške 48,35 miliardy dolárov a len v štvrťroku do marca 2018 dosiahol čistý zisk vo výške 13,8 miliardy dolárov.

Pre porovnanie, celkový čistý zisk spoločnosti Amazon je od začiatku na hodnote približne 9,6 miliardy dolárov. Toto číslo sa vypočítalo tak, že boli ščítané všetky čisté príjmy spoločnosti Amazon od svojho vzniku, ako aj s výsledkami v švrťroku do marca 2018, kedy dosiahli úroveň 1,6 miliardy dolárov.

Analytici z Wall Street veria, že Amazon je stále na “počiatočných fázach” na mnohých kľúčových trhoch.

Súvisiace:
Apple je bližšie k trhovej hodnote 1 bilióna dolárov
Amazon sa stal 2. najhodnotnejšou spoločnosťou sveta

Analytik banky Goldman Sachs, Heath Terry minulý mesiac v poznámke klientom napísal: “Sme na mieste medzi investičnými cyklami v Amazone, kde sa nové služby okolo dodania a dátových centier blížia k navyšovaniu príjmov, zatiaľ čo relatívne využitie kapacít maržu len zvyšuje.” … “Stále zostávame v počiatočných fázach presunu služieb do oblasti cloudu a prechodu tradičného maloobchodného on-linu a podľa nášho názoru trh podceňuje dlhodobý finančný prínos oboch týchto faktorov pre Amazon.”

Keďže Buffett menej verí agresívnym prognózam na budúcnosť, pravdepodobne preto je priťahovaný súčasným vysokým ziskom spoločnosti Apple, voči odhadovanému potenciálu spoločnosti Amazon.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár