Apple_zaluje_Qualcomm_za_takmer_1_miliardu_dolarov_top

Apple žaluje Qualcomm za takmer $ 1 miliardu

Najväčšia spoločnosť na svete žaluje jedného zo svojich dodávateľov čím sa ich drží ako rukojemníka.

Apple v piatok podala žalobu voči spoločnosti Qualcomm, kde ju obvinila z určovania “nadmernývh odmien” a zrážkovej platby ako odplatu za to že Apple spolupracuje s juhokórejským regulačnými orgánmi, ktoré sa vyšetrujú tohto dodávateľa čipov.

Apple žaluje Qualcomm o 1 miliardu dolárov, ktoré má vyplatiť z toho dôvodu, že si dlhé roky neférovo spoplatňoval patenty. Žaloba prichádza v čase, kedy Qualcomm čelí obvineniam z monopólnych praktík v oblasti čipov, umožňujúcich pripojenie do mobilnej siete. Apple tvrdí, že spoločnosť si za licenčné poplatky pýta od nich aj 5-krát väčšie sumy ako platí za všetky ostatné patenty spolu.

Apple isté súdne kroky inicioval voči Qualcommu už minulý rok, kedy ho na základe vyšetrovania pokutovali za umelé navyšovanie cien, a to sumou vo výške až 854 miliónov dolárov. Qualcomm ako odplatu za tento proces teraz zadržal Applu platby vo výške 1 miliardy dolárov, čo je aj presne suma, o ktorú cupertínska spoločnosť žaluje výrobcu čipov.

Súvisiace:
Prečo Apple investuje do veterných elektrární v Číne?
Pred 20 rokmi si Apple najala Steva Jobsa kúpou jeho startupu

Pochopiteľne, Qualcomm sa bráni a tvrdí, že obvinenia zo strany Applu sú nepodložené a Apple podceňuje enormitu a hodnotu technológií, ktoré v Qualcomme vynašli. Uvidíme, ako to celé dopadne, no zrušenie monopolistických praktík Qualcommu by mohlo prispieť k zníženiu cien všetkých mobilných zariadení, ktoré využívajú ich patenty.

Regulátori v Južnej Kórei počas minulého mesiaca pokutovali Qualcomm za zhruba 850 miliónov dolárov, keďže výrobcov telefónov nútili aby podpísali do neprimerané patentové licenčné dohôdy, s cieľom získať ich modemové čipy.

Žaloba spoločnosti Apple prichádza v rovnakom týždni ako Federálna obchodná komisia podala protimonopolnú sťažnosť voči spoločnosti Qualcomm pre využívanie svojej pozície na trhu, aby sa zasadila “zaťažujúcich a anti-konkurenčné dodávky a licenčných podmienok” na mobil spoločností.

 

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár