Apple_zaznamenala_najhorsie_vysledky_za_desat_rokov

Predaj hlavného produktu spoločnosti – iPhone v priebehu štvrťroka počas vianočných predajov klesol o 15%, čo podľa spoločnosti predstavuje prudké zhoršenie podnikania a tento trend by mal pokračovať aj v najbližších mesiacoch.

Spoločnosť Apple oznámila, že v druhom štvrťroku odhaduje nižšiu prognózu tržieb a zisku, než predtým očakávala. Podľa ich odhadov to znamená pokles predajov až o 10% a jej výnosy na akciu by mali prepadnúť až o 22%.

Vrámci konferenčného hovoru s investormi a analytikmi, hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Apple poukázal na problémy, ktoré v prvom štvrťroku postihli predaj iPhonov – silná hodnota amerického dolára, ktorý navýšil ceny na rozvíjajúcich sa trhoch, zníženie dotácií zo strany partnerov a program na výmenu batérií iPhonov, ktorý povzbudil zákazníkov, aby si ponechali staršie telefóny dlhšie – čím sa aj naďalej znižoval predaj smartphonov spoločnosti.

Maestri uviedol: “Očakávame, že kľúčové faktory, ktoré … ovplyvnili 1Q budú mať vplyv aj v druhom štvrťroku.”

Avšak poukázali na miernejšie prepady, čo u investorov vyvolalo povzbudenie, keďže reagovali pozitívne. Akcie spoločnosti Apple po oznámení výsledkov, mimo riadneho obchodovania sa navýšili o takmer 6% na 163,45 dolárov.

Súvisiace: Maloobchodníci v Číne znižujú ceny iPhonov

Apple a 900 miliónov aktívnych užívateľov iPhonov

Apple uviedla, že na svete je 900 miliónov aktívnych používateľov iPhonov – čo predstavuje prvé zverejnenie svojej “aktívnej základne” pre telefóny iPhone. Vrámci všetkých svojich zariadení sa aktuálne jedná o 1,4 miliardy aktívnych používateľov, čo od januára predstavuje rast až o 100 miliónov. Plán spoločnosti Apple na presunutie svojho dôrazu na predaj platených služieb, ako sú záruky a hudobné predplatné, je silne závislým od rozsahu a rastúcej základne používateľov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple – Tim Cook počas konferenčného rozhovoru s investormi a analytikmi, ktorý nasledoval po správe, poznamenal: “Nemôžeme merať náš úspech v 90-dňových intervaloch,” … “U Apple pracujeme na báze dlhodobých záujmov.”

Pokračoval: “Sme si istí viac ako kedykoľvek predtým, v základnú silu nášho podnikania.”

CEO Apple - Tim Cook.

CEO Apple – Tim Cook.

Tu je to, čo spoločnosť Apple uviedla a v porovnaní s očakávaniami analytikov a výsledkami za predchádzajúce roky:

Tržby v prvom štvrťroku (1 fiškálny štvrťrok – FQ): 84,3 miliardy dolárov. Wall Street očakával 83,97 miliardy dolárov. V 1. štvrťroku 2018 spoločnosť Apple zaznamenala tržby vo výške 88,29 miliardy dolárov.

Zisk na akciu (EPS): 4,18 dolárov. Analytici predpovedali 4,17 dolárov za akciu. V 1FQ 2018 Apple zarobila 3,89 dolárov na akciu.

Odhady príjmov v druhom štvrťroku (FQ2): 55 miliárd až 59 miliárd dolárov. Pred zverejnením správ Wall Street predpovedala hodnotu 58,97 miliardy dolárov. V 2 FQ 2018 spoločnosť Apple zaznamenala tržby vo výške 61,14 miliárd dolárov.

Odhady ziskov na akciu pre 2FQ: Spoločnosť Apple neposkytla konkrétne usmernenia pre zisk na akciu, ale jej výhľad naznačuje, že očakáva, že zverejní zisky v rozpätí od 2,13 po 2,51 dolárov na akciu za predpokladu, že počet jej akcií klesne o približne rovnakú hodnotu sumu, štvrťroku. Analytici odhadovali o 2,62 dolárov za akciu pred jej správou. V 2. štvrťroku 2018 získala spoločnosť 2,73 dolárov za akciu.

Graf: 2008 – 1Q 2019 Kvartálne príjmy spoločnosti Apple a medziročný rast
Apple_zaznamenala_najhorsie_vysledky_za_desat_rokov_graf

Slabý predaj iPhonov poškodzuje výsledky

Výsledky spoločnosti Apple boli zasiahnuté poklesom predaja jeho iPhonov, ktoré sú jej najdôležitejšou produktovou radou. Spoločnosť vykázala príjmy vo výške 51,9 miliárd dolárov. V tom istom období minulého roka z predaja telefónov iPhone vyťažila 61,1 miliárd dolárov.

Po prvýkrát spoločnosť neuviedla celkový počet predaných iPhonov. Spoločnosť v novembri kontroverzne oznámila, že preruší vykazovanie počtu predaných jednotiek svojich produktov, čo mnohí analytici brali ako pesimistický fakt, keďže Apple prišla s očakávaniami, kedy jej počet predaných iPhonov by mal klesať.

S touto správou však spoločnosť ponúkla investorom viac informácií o výkonnosti a ziskovosti toho, čo považuje za svoje dve hlavné divízie – produkty a služby.

Finančný riaditeľ spoločnosti Apple – Luca Maestri, poznamenal: “V rámci spomínanej užívateľskej základne sa percento používateľov, ktorí platia za minimálne jednu službu začína razatne rozmáhať.”

Službám sa darí, produktom nie

Divízia spoločnosť Apple zaoberajúca sa službami, ktorá zahŕňa také príjmy, ako sú provízie z predaja prostredníctvom svojho obchodu s aplikáciami – peniaze, ktoré spoločnosť Google platí za usmerňovanie vyhľadávaní na internete a predplatné na ponuky v službách ako iCloud a Apple Music, zaznamenali z prvého štvrťroku 2018 rast príjmov o 19% na 10,9 miliardy dolárov.

Súvisiace: Ovplyvnia negatívne správy Apple celý technologický sektor?

Táto miera rastu je v posledných dvoch rokoch nižšia ako miera rastu služieb, ktorá sa pohybovala medzi 17% a 34%. CFO spoločnosti Apple, Maestri nedávno poukázal na prijatú zmenu v účtovných pravidlách, čo môže mať menší vplyv na vykaného spomalenie rastu v oblasti služieb.

Graf: 2011-1Q 2019 Podiel príjmov Apple zo služieb z celkových príjmov
Apple_zaznamenala_najhorsie_vysledky_za_desat_rokov_graf_1

Napriek rastu v oblasti služieb, spoločnosť Apple stále získava prevažnú časť svojich tržieb z predaja produktov, ktorá zahŕňa okrem iPhonov aj predaj iPadov, počítačov Mac, hodiniek Apple a ďalších zariadení. Táto produktová rada čelila poklesu z dôvodu iPhonov, keďže oproti predchádzajúcemu roku tržby poklesli o 7%.

Po prvýkrát spoločnosť Apple zverejnila prevádzkové rozpätie oboch divízií. Produkty zaznamenali prevádzkový zisk vo výške 25,2 miliárd dolárov alebo 34% z predaja. To bolo z 28,6 miliardy dolárov alebo 36% z predaja v predchádzajúcom roku. Na rozdiel od toho obchodná činnosť v oblasti služieb zaznamenala prevádzkový zisk vo výške 6,8 miliardy dolárov, čo predstavuje 63% podiel na príjmoch – nárast o 5,3 miliardy dolárov, čo predstavuje 58% predajov v prvom štvrťroku fiškálneho roku 2018.

Celkové slabé výsledky spoločnosti Apple počas vianočných predajov neboli príliš prekvapujúce. Generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook začiatkom tohto mesiaca varoval investorov a analytikov pred výsledkami ktoré budú sklamaním a uviedol, že ich príjmy budú pravdepodobne na hodnote okolo 84 miliárd dolárov. Predtým spoločnosť očakávala, že dosiahne príjmy v rozmedzí 89 až 93 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Apple uzavreli riadne obchodovanie v strate 1,62 dolára, teda nižšie o 1%, na 154,68 dolároch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BI

Facebook komentár