Aj keď Apple zarába dostatok peňazí, firma objavila spôsob, ako ušetriť ďalšie desiatky miliónov dolárov zo starých, poškodených a nechcených iPhonov.

Vo svojej výročnej správe o životnom prostredí, ktorá bola zverejnená počas tohto týždňa, spoločnosť Apple uviedla, že z recyklácie iPhonov, iPadov a iMacov počas minulého roka získala 2 204 libier (viac ako tonu) zlata. To je v hodnote 40 miliónov dolárov.

Zlato sa používa v oblasti spotrebnej elektroniky, pretože je veľmi vhodným zabezpčením voči korózii a je vynikajúcim vodičom elektriny. Striebro je v skutočnosti tým najlepším vodičom, avšak ľahko koroduje. Meď je extra lacnou, ale elektróny sa u niektorých z najdôležitejších výpočtových úloh pohybujú príliš pomaly.

Z celkového objemu elektronického odpadu o rozsahu 90 miliónov libier, z recyklačných programov spoločnosti Apple až 61 miliónov pochádzala z recyklovateľných materiálov. Zlato tvorilo pomerne triviálny objem. Ale keďže sa cena zlata v súčasnej dobe obchoduje na úrovni viac ako 1200 dolárov za trójsku uncu, patrí medzi najviac cenené materiály, ktoré boli získané zo starých zariadení.

Spoločnosť Apple uviedla, že taktiež zozbierala 23 miliónov libier z ocele; 13 miliónov libier z plastu; 12 miliónov libier skla; 4,5 milióna libier hliníka; 3 milióny libier medi a 6600 libier striebra.

Apple v posledných rokoch upriamoval väčšiu pozornosť na svoje recyklačné programy a posilnil aj využitie svojho programu Apple Renew, ktorý zákazníkom umožňuje recyklovať akékoľvek zariadenia Apple v Apple Store.

Firma taktiež nedávno začala používať novú experimentálnu radu robotov s názvom Liam. Sú navrhnuté tak, aby za rok vedeli rozobrať 1,2 milióna telefónov, dokonca aj vytriediť všetky rôzne komponenty. Prototypy Liam sú začlenené v továrňach Kalifornie a Holandska.

Spoločnosť Apple v jej vyhlásení uviedla, že opakovane používa rôzne materiály z recyklovaných telefónov. Tým tak znižuje potrebu produkciu kovov a materiálov zo zeme.

Zdroj: Fortune, BBC

Facebook komentár