Britskú automobilku Aston Martin máme tak nejako nerozlučne spätú s Jamesom Bondom. A teda s hlučnými automobilovými naháňačkami, ktoré nezriedka končia výbuchom. Značka však evidentne túži po úplne novom imidží, ktorý s hlukom nebude mať nič spoločné. Pri príležitosti britsko-čínskeho summitu totiž predstavila elektrickú verziu štvordverového modelu Rapide, na ktorej vývoji spolupracovala s firmou Williams Advanced Engineering, zatiaľ čo financie dodala šanghajská korporácia ChinaEquity. Pokiaľ pritom všetko pôjde ako po masle, potom by sme sa produkčná verzia mali dočkať do dvoch rokov.

O samotnom vozidle sa v oficiálnej rovine zatiaľ veľa nevie, teda okrem faktu, že na svete je už plne pojazdný prototyp. Avšak v zákulisí sa špekuluje, že do výroby by mali doraziť hneď dva varianty, pričom tá prvá dostane do vienka pohon zadných kolies a výkon, ktorý zodpovedá súčasnému benzínovému prevedeniu, ktorý užíva dvanásťvalec s výkonom 560 koní. Dojazd tohto variantu by potom “za rozumné užívanie” mal dosiahnuť nejakých 320 kilometrov.

Súvisiace: Porsche predstavilo nadupanú konkurenciu pre elektromobil Tesla Model S 

Oveľa väčšiu pozornosť by však mala vzbudiť top variant, ktorej každé kolo bude roztáčať separátne elektromotor. Dočkať by sme sa tak mali výkonu v rozmedzí 800 až 1 000 koní, čo je zárukou pôsobivej jazdnej dynamiky. Pohon všetkých kolies potom má zaistiť dostatočnú trakciu. Projekt tohto modelu však bude podľa vedúceho predstaviteľa spoločnosti – Andyho Palmera zahájený až po tom, čo na trh dorazí slabšie prevedenie. Hovoríme tu teda o vzdialenejšej budúcnosti.

O dojazdu silnejšie varianty sa Aston Martin nezmieňuje, avšak dodáva, že takú Severnej slučku Nürburgringu má obkrúžiť v rekordnom čase. Ani v tomto ohľade však nepadli žiadne ďalšie spresňujúce údaje. Teda podľa ďalších informácií by vozidlo malo dostať do vienka okruhový režim, pri ktorom bude naplno využité regeneratívne brzdenie a vektorovanie krútiaceho momentu, ktoré ďalej umocnia potrebnú trakciu.

Súvisiace: Nový startup Faraday Future chce konkurovať firme Tesla už do roku 2017

Bližšie informácie sa pravdepodobne dozvieme v najbližších mesiacoch, keďže momentálne môžeme viacmenej už len okomentovať vzhľad. Ten sa voči štandardnému prevedeniu prakticky nelíši, teda ak nebudeme brať do úvahy grafické polepy a špecifická loga firmy či modro zafarbené označenie Rapid. Pod kapotou sa ale už odohrávajú zmeny, namiesto motora V12 totiž sedí elektrické ústrojenstva od Williamsu.

Batérie vozidla sú pre zmenu zakomponované v podlahe v miestach tunela pre kardan. Aj za ich vývoj je zodpovedný opäť Williams, ktorý navyše v tomto ohľade už zásobuje monoposty šampionátu Formuly E. Cena menej výkonného prevedenia pritom narastie voči existujúcemu prevedeniu o 50 000 miliónov na 200 tisíc libier a luxusne vybavené verzie však budú drahšie.

Palmer verí, že ročne by sa mohlo predávať zhruba 400 exemplárov, z ktorých stovka skončí v Číne. K tomu samozrejme napomôže aj spomínaná spoločnosť ChinaEquity, ktorá je jedným z investorov fondu Investindustrial, teda hlavného akcionára automobilky Aston Martin. Do projektu pritom má vložiť ďalších 50 miliónov libier, čo má zabezpečiť, že koncept sa skutočne stane realitou.

Zdroj: Digital Trends, CNET

Facebook komentár