Aston Martin sa pripravuje na IPO.

Aston Martin sa pripravuje na IPO.

Najobľúbenejší výrobca automobilov Jamesa Bonda plánuje poskytnúť akcie spoločnosti verejnosti.

Aston Martin v priebehu dnešného dňa poznamenal, že má za cieľ uviesť emisiu akcií na londýnskej burze v priebehu tohto roka, čo je ďalší míľnik v oživení tejto britskej značky.

Výrobca športových automobilov už nejaký čas zvažuje počiatočnú verejnú ponuku (IPO). Ale načasovanie a miesto emisie zostali pod rúškom tajomstva.

Spoločnosť v stredu poznamenala, že ešte musí vykonať konečné rozhodnutie o tom, či má pokračovať v londýnskom IPO. Podrobnejšie informácie o verejnej ponuke akcií plánuje uverejniť okolo 20. septembra.

Automobily značky Aston Martin pravidelne boli zobrazované vo filmoch o Jamesovi Bondovi, ktorý je fiktívnym britským agentom tajných služieb.

Spoločnosť sa o emisiu akcií usiluje z toho dôvodu, kde by navýšenie finančných prostriedkov od investorom malo pomôcť tejto firme prekonať obavy z možných amerických ciel na zahraničné automobily a narušenia spôsobené plánovaným odchodom Británie z Európskej únie.

Súvisiace: Spoločnosť Aston Martin vstupuje na trh s nehnuteľnosťami

Verejná ponuka akcií by podľa vyjadrení medií mala oceniť automobilku na viac ako 6 miliárd dolárov. Spoločnosť vo svojom dnešnom oznámení neuviedla informácie ohľadom ocenenia, ale poznamenala, že na burze cenných papierov plánuje predať minimálne 25% svojich akcií.

Ako jeden z mála britských výrobcov automobilov, ktoré sa stále nachádzajú v podnikaní, sa Aston Martin v posledných rokoch usiluje o to, aby vyťažila z mena svojej prémiovej značky.

Generálny riaditeľ automobilky Andy Palmer vo vyhlásení uviedol: “Aston Martin … bola premenenou na luxusný obchod zameraný na vytvorenie najkrajších vysoko výkonných automobilov sveta,” … “Táto transformácia priniesla výrazný nárast tržieb, objemov a ziskovosti.”

Tento výrobca automobilov v roku 2017 predal viac ako 5 000 automobilov, čo bol najlepší výkon za posledných deväť rokov. To prinieslo rekordné tržby vo výške 876 miliónov libier (1,1 miliardy dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o takmer 50%.

Finančné výsledky za prvý polrok uverejnené v stredu ukazujú, že v tomto tempe pokračuje.

Aston Martin uviedla, že jej tržby v prvom polroku medziročne vzrástli o 8%, zatiaľ čo zisk vzrástol o 14%. Výrobca automobilov poznamenal, že je na ceste, aby v tomto roku dodal 6 400 automobilov.

Aston Martin DB11 na 88. medzinárodnom autosalóne v Ženeve.

Aston Martin DB11 na 88. medzinárodnom autosalóne v Ženeve.

Medzi jej súčasných investorov patrí súkromná investičná spoločnosť z Kuvajtu – Investment Dar. Aston Martin poznamenala, že majiteľ značky Mercedes-Benz – Daimler, ktorý má podiel na hodnote takmer 5%, zostane akcionárom aj naďalej.

Súvisiace: Aston Martin vytvoril značku elektrického automobilu

Aston Martin taktiež ponúkla výsledky silných predajov u modelu DB11 a ďalších špeciálnych modelov. Má plány pre SUV a na budúci rok otvorí nový závod v anglickom Walese.

Spoločnosť zároveň oznámila plány na značku elektrického automobilu – Lagonda. Automobilka Aston Martin v marci uviedla, že vozidlá typu Lagonda by mohli prísť na trh už v roku 2021.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Fortune

Facebook komentár