Na svojej výročnom valnom zhromaždení počas včerajšieho dňa v Ingolstadte (v Nemecku) automobilka Audi načrtla dve kľúčové oblasti budúcnosti na ktoré sa zameria: elektromobily a digitalizácia.

Niet pochýb o tom, že vďaka oživeniu prostredníctvom škandálu okolo emisií, kde je aj Audi zapletenou spolu so svojim materskou spoločnosťou Volkswagen Group, sa táto automobilka snaží zrýchliť tempo elektrifikácie svojho vozového parku.

Namiesto roztrieštenosti úsilia, ktoré sme doteraz videli, má v súčasnej dobe v predaji len hybrid A3. Audi spustí predaj SUV na elektrický pohon až v roku 2018 a v nasledujúcich rokoch chce začať produkovať minimálne jeden automobil na elektrický pohon.

Generálny riaditeľ Rupert Stadler na valnom zhromaždení uviedol: “Od roku 2018, budeme každým rokom spúšťať predaj ďalšieho automobilu na elektrický pohon.”

V oblasti digitalizácie je rozsah oveľa širší. Avšak, existuje jedna dôležitá oblasť integrácie a jedná sa o digitálne mapy, kde firma Audi s kolegami z nemeckých automobiliek BMW a Mercedes-Benz spojili sily dohromady. Vysoko presné mapy spojené s dátami v reálnom čase budú základom pre veľké množstvo budúcich digitálnych služieb – najmä v oblasti samojazdiacich automobilov.

Súvisiace:
Aston Martin pracuje na svojom prvom elektrickom automobile
Porsche predstavilo nadupanú konkurenciu pre elektromobil Tesla 

Podľa Stadlera, plne autonómne (samoriadiace) vozidlá budú k dispozícii až “v roku 2025.” Jeho komentáre prichádzajú len niekoľko dní potom, čo generálny riaditeľ (CEO ) Fiat Chrysler Automobiles – Sergio Marchionne povedal: “Myslím si, že plne autonómne vozidlá sú omnoho viac pravdepodobnejšie počas obdobia piatich rokov a nie desaťročia, ako navrhli iní.

Audi je v oblasti autonómneho riadenia trochu pozadu. Líderstvo v tejto oblasti dosahujú automobilky, ako je Mercedes, Tesla Motors a Volvo. Audi chce až počas budúceho roka prísť s prvým modelom, ktorý bude dosahovať vysokú úroveň autonómneho riadenia, ale až počas budúcej generácie modelu A8. Pri 60 km/h bude schopné samo riadiť, ale iba v určitých situáciách.

Na valnom zhromaždení bolo potvrdené, že do nehnuteľností, strojov a zariadení v roku 2016 plánuje investovať 3 miliardy eur (3,42 miliardy dolárov).

Zdroj: AutoBlog, ABCNews

Facebook komentár