Audi eTron.

Audi eTron.

Nemecký výrobca automobilov Audi poskytol fanúšikom automobilov predstavu o tom, ako by mohol vyzerať jej prvý elektrický sedan.

Koncepčný automobil E-tron GT, bol v priebehu tohto týždňa odhalený na autosalóne LA v Kalifornii; čím pokračuje v súboji okolo predajov elektronických automobilov od amerického konkurenta, firmy Tesla.

Vozidlo, ktoré má prísť do showroomov v roku 2021, má byť poháňané motorom s výkonom 590 koní a malo by dosiahnuť rýchlosť 97 kilometrov (60 míľ) za hodinu za menej ako 3,5 sekundy.

Audi E-tron GT.

Audi E-tron GT.

 

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: “Jedna z funkcií, s ktorými sa nedá súťažiť, je možnosť plného využitia akceleračného potenciálu [vozidla].”

Najvyššia rýchlosť je tak regulovaná na 240 kilometrov za hodinu (149 míľ za hodinu), aby sa maximalizoval rozsah, ktoré spoločnosť Audi potrebuje od jej koncepčného vozidla, aby na jedno nabitie vedelo prejsť viac ako 400 kilometrov. Sprievodca ohľadom rozsahov pre plne produkčný automobil nebol ponúknutý.

Súvisiace: Tesla a jej prichádzajúca konkurencia

Automobilka Audi neoznámila cenu za výrobnú verziu, ale automobil vstúpi do arény s Modelom S od spoločnosti Tesla, ktorého maloobchodný predaj začína na cene 78 000 dolárov.

90-kilowatthodinová lítium-iónová batéria v koncepte GT môže byť nabitá buď káblom alebo bezdrôtovou indukciou.

Voľba káblov využíva 800-voltovú elektrickú architektúru od spoločnosti Audi, ktorá sa za 20 minút vie nabiť na 80 percent. Spoločnosť Audi uviedla, že automobil môže byť taktiež nabitým na verejných miestach nabíjania s nižším napätím.

Interiér vozidla E-tron GT od Audi.

Interiér vozidla E-tron GT od Audi.

 

Cez bezdrôtové pripojenie je tento proces omnoho pomalší. “Bezdrôtové nabíjanie Audi” je realizované cez spodnú časť vozidla, avšak musí byť vhodne zaparkované pri potrebnom zariadení. Medzi nimi je vytvorené magnetické pole. Audi uviedla, že jej koncept E-tron GT môže dosiahnuť úplné nabitie už cez noc.

Súvisiace: VW chce byť najziskovejšou elektromobilovou spoločnosťou sveta

Audi už pripravuje výrobu dvoch elektrických automobilov – E-tron SUV, ktorý príde na trh na jar a E-tron Sportback, ktorý trhu bude predstavený v neskoršom období tohto roka.

E-tron SUV, ktorý zrýchli z od 0 na 97 kilometrov v hodine (60 míľ za kilometer) za 5,5 sekundy, bude mať základnú cenu na hodnote 74 800 dolárov a je možné ho rezervovať už v súčasnosti. Spoločnosť Audi poznamenala, že 80-percentné nabitie je schopné ponúknuť za pol hodinu a na domácom nabíjaní spoločnosť spolupracuje s firmou Amazon.

Video konceptu spoločnosti Audi – E-tron GT:

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Audi, Electrek

Facebook komentár