Spoluzakladatelia firmy „Simple“ – Shamir Karkal a Josh Reich.

Keď v lete 2004 Josh Reich prišiel z Austrálie študovať do Pittsburghu, jeho prvou úlohou bolo nájsť si ubytovanie a nastaviť si príkazy na úhradu energií. Rýchlo sa však objavil jeden veľký problém, nevedel ako vyplniť šek.

Nakoľko bol zmätený slovným spojením “Pay to the order of” (Slov. Príkaz na úhradu),  ktorého význam si nedokázal ani “vygúgliť“, bol Reich nútený bezmocne zaklopať na dvere svojho suseda a opýtať sa, ako má vyplniť šek, aby si mohol nastaviť dodávku elektriny.

Touto skúsenosťou sa začal “nepriateľský vzťah” s americkým bankovníctvom.

Reich bol zaskočený tým, aké ťažké bolo vykonať prevod peňazí, množstvom poplatkov, ktoré sa rýchlo začali kumulovať ako aj skutočnosťou, že si neustále musel dávať pozor na stav svojho účtu. Po ukončení štúdia na Carnegie Mellon Univerzite a získaní titulu magister obchodnej administrácie v odboroch financií, ekonomiky a účtovníctva, nastúpil Reich do zamestnania pre hedge fond.

Súvisiace: Startup prináša svet bankovníctva “bez bankového účtu”

Jeho problémy ale pokračovali.

“Každú nanosekundu dňa som vedel presne povedať, čo sa deje s miliardami dolárov peňazí iných ľudí, ale keď som prišiel domov a snažil som sa prísť na to, čo sa deje s mojimi domácimi financiami, tak to bolo naozaj ťažké,” povedal Reich pre Business Insider. “Vedel som, že to nie je preto, že by som sa v tom nevyznal.”

Reich sa so Shamirom Karkalom, spolužiakom a tiež absolventom Carnegie Mellon Univerzity, rozhodli založiť vlastnú bankovú platformu. Obaja dali výpoveď a začali pracovať na platforme Simple v Reichovom suteréne v Brooklyne práve v čase, keď bola minimálna, ba až priam žiadna dôvera v bankový systém. Bolo to v roku 2009, keď vrcholila finančná kríza.

Uprostred hnutia Occupy Wall Street, Reich a Karkal vymysleli spôsob, ako vyriešiť niektoré problémy, kvôli ktorým ľudia protestovali na uliciach. Potom začali ponúkať svoj nápad komunite rizikového kapitálu.

“Spomínam si, keď som raz hovoril s istým podpredsedom spoločnosti, ktorý si neželá byť menovaný,” povedal Reich. Povedal mi: „No, ja mám účet vo Wells Fargo (Americká medzinárodná banková a finančná holdingová spoločnosť pozn. prekladateľa) a ak potrebujem nejaký šek, tak stačí, keď zavolám do banky a prinesú mi ho do mojej kancelárie.” A ja som mu na to povedal: “Nie, pane. Vy máte vo Wells Fargo účet s osemcifernými sumami. Ste veľmi bohatý a preto to pre Vás urobia, ale neurobia to pre  obyčajného človeka.”

Sme schopní podať výkon aj „mimo našej váhovej kategórie“

Teraz bude mať Simple svoje siedme narodeniny a vo februári 2014 ho získala BBVA, korporácia poskytujúca finančné služby. Simple sa chystá vybudovať novú kancelársku budovu o veľkosti 50.000 metrov štvorcových vo svojom domovskom meste Portland, v štáte Oregon, vedľa svojho už existujúceho sídla.

Niektorí zamestnanci firmy Simple v roku 2015.

Podľa Reicha sa spoločnosť len snaží dosiahnuť to, aby sa zamestnanci nemuseli stretávať v kúpeľni alebo v kumbáli.
“Za posledných šesť mesiacov sme narástli o 43%,” povedal. “Ak by sme boli tradičná banka, potrebovali by sme 945 pobočiek, ktoré by podporili takýto nárast. Máme 320 zamestnancov a sme viac než schopní podať výkon aj ´mimo našej váhovej kategórie´.”

Súvisiace: Nemecký start-up chce konkurovať bankám. Aj na Slovensku!

Spoločnosť sa zameriava na kombináciu podpory úspor a kontrolu výdavkov, a to všetko na minimalistickej mobilnej platforme. Neexistujú žiadne kamenné pobočky, ale namiesto toho iba jednoduché použitie bankomatov bez poplatkov v rámci obchodov ako sú CVS, 7-Eleven a Walgreens. Spoločnosť zarába peniaze tým, že si rozdelí úrokovú maržu ako aj servisný poplatok pri nákupoch debetnou kartou, so svojou partnerskou bankou. Reich hovorí, že neexistujú žiadne úroky za prečerpanie, úroky z omeškania alebo akékoľvek ďalšie tradičné bankové poplatky.

Môže sa stať, že Simple nahradí tradičné bankovníctvo? Budú užívatelia presúvať svoje peniaze viac na platformu mobilného telefónu bez kamenných pobočiek? Môže 7-ročný start-up súťažiť s niekým, ako sú Wells Fargo a Chase Bank?

Reich je presvedčený, že: “Ak vytvoríte proces, ktorý sa ľudom páči, tak ho budú používať.”

Preložil: Miroslav Kuraj

Zdroj: Fortune, WSJ

Facebook komentár