Už tretí rok v rade Austrália dosiahla najvyššie ocenenie za to, že je najšťastnejšie miesto k životu v krajinách vyspelého sveta, podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a jej indexu zvanom Better Life Index.

Tento index je každým rokom zostavený pre 34. priemyselných ekonomík na svete, na základe kľúčových kritérií, ako sú zamestnanosť, zdravie, životné prostredie, vzdelávanie a príjmy a Austráliou bola jedinou ázijsko-pacifickou krajinou, ktorá si našla svoje miesto v top 10.

V Sydney pôsobiaci forexový analytik John Horner z Deutsche Bank uviedol, že Austrália sa vyšplhala na vrchol zoznamu v čase, kedy sa začína prejavovať negativita pre ekonomický výhľad tejto krajiny za uplynulý mesiac.

( Čítajte viac : Analýza: Pokles austrálskeho doláru bude pokračovať )

Horner taktiež poznamenal: “Základy sú stále veľmi silné.”

Ekonómovia bijú na poplach, ako ťažobný boom, ktorý viedol austrálsky rast takmer desať rokov začína spomaľovať a vláda sa snaží naštartovať jej slabšie odvetvia, ako je výroba, maloobchod a bývanie.

Ale krajina protinožcov je teraz v jej 22. ročníku jej hospodárskeho rastu, zatiaľ čo jeho prognóza rozpočtového deficitu pre fiškálny rok, ktorý sa končí v júni roka 2014, je na rovni len 1,1 percenta hrubého domáceho produktu, v porovnaní s asi 4 percentami v USA a 6 percentami vo Veľkej Británii, podľa agentúry Reuters.

Nick Maroutsos, generálny riaditeľ spoločnosti fixného kapitálu – Kapstream povedal, že celkový index odráža, prečo Austrália je “krásne” miesto k životu.

Maroutsos taktiež povedal: “Nemôžeš poraziť počasie, pláže … ľudí, kultúru, jedlo, takže myslím, že z piatich Top krajín Austrália sa iste dobre umiestnila, na čísle 1.”

Austrália porazila Švédsko a Kanadu, ktoré sú číslo 2 a 3 v tomto poradí, a ďalšiu európske krajinu, akou je Švajčiarsko – známe pre svoju vysokú kvalitu života. Spojené štáty sa v tomto zozname radia na šieste miesto.

Austrália zaznamenala najvyššie známky z hľadiska bezpečnosti, občianskeho zriadenie, ochrany zdravia a životného prostredia.

Jej sused na juhu – Nový Zéland – minul horný Top 10., ako sa tento rok nachádza na stupni s číslom 11., zatiaľ čo iné ázijské krajiny, ako Japonsko bol umiestnený na stupni 21. a Južná Kórea dosiahla 27. miesto v tomto zozname.

Zdroj: 

Facebook komentár