Automobilka_Tesla_celi_existencnej_krize_2018

Deň po tom, ako generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti – Elon Musk 1. apríla očakáva, že spoločnosť čelí bankrotu, jeho akcie prišli o 2,3 miliardy dolárov.

Jeden analytik si však kladie otázku, či tento vtip bol žartom, alebo či náhodou nie je výkrikom pre pomoc, pretože výrobca elektrických automobilov čelí rozsiahlym tlakom.

Boris Schlossberg, ktorý je výkonným riaditeľom FX stratégie v investičnej spoločnosti BK Asset Management, poznamenal: “Za každým dobrým vtipom je vždy určitá časť pravdy,” … “Hovorí z psychologickému tlaku, ktorému reálne aj čelí.”

Podľa Schlossberga, hlavným problémom spoločnosti Tesla je rastúca hromada dlhov.

Schlossberg ďalej uviedol: “Tesla sa naozaj nachádza v existenčnom okamihu, pretože čelí obrovskému masívnemu objemu dlhov, ktoré sú splatné počas nasledujúcich 18 mesiacov a neustále čelí rozsiahlym investičným výdavkom.”

Na konci decembra spoločnosť Tesla v súvahe držala celkové dlhy o objeme 7,2 miliardy dolárov. Z decembra 2016 sa jedná zhruba o 42 percentný nárast. V roku 2017 skončili s peňažnými prostriedkami a peňažnými ekvivalentmi na úrovni 3,3 miliardy dolárov.

Schlossberg ďalej uviedol: “Jediným spôsobom, ako sa z toho dostať, je zvýšiť kapitál,” … “Jedná sa o veľkú otázku: Podarí sa im získať ďalšie zvýšenie kapitálu, vytiahnu králika z klobúka a pôjdu ďalej?”

Analytici ratingovej agentúry Moody’s počas minulého týždňa znížili svoje hodnotenie automobilky Teslu na B3 z B2. Firma uviedla, že spoločnosť bude musieť získať viac peňazí a čoskoro bude musieť vedieť pokryť svoj cash flow a plány na expanziu.

Určitá časť trhu však podľa Schlossberga vsádza na zlyhanie spoločnosti Tesla.

Ďalej poznamenal: “Investori, ktorí vsádzajú na pokles spoločnosti odhadujú, že v tomto momente je okolo automobilky mnoho žralokov a myslím si, že konečne by mohli svoju silu aj ukázať,” … “Musk čelí niektorým veľmi vážnym problémom, pretože dlh je absolútny, zásoby sú relatívne a predaje sú relatívne. ”

Podiel investorov, ktorí vsádzajú na pokles cien akcií spoločnosti Tesla sa aktuálne nachádza na úrovni 22,6 percenta, čo je najviac spomedzi 100 spoločností technologického indexu Nasdaq 100. Priemerný podiel indexu Nasdaq 100 sa nachádza na hodnote 3,5-percenta.

Akcie spoločnosti Tesla zo septembra, kedy dosiahli 52-týždňové maximum klesli o 35 percent. Tento zostup zanecháva Teslu v medveďovom trhu, keďže z posledných maxím dosahuje pokles cez 20-percent.

Súvisiace:
Mal by Elon Musk zlúčiť Teslu a SpaceX?
Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov

Technickú situáciu vystihol Ari Wald z tímu investičnej spoločnosti Oppenheimer. Wald, ktorý je vedúcim technickej analýzy uviedol, “že 200-dňový kĺzavý priemer spoločnosti Tesla sa zmierňuje a jeho nedávna medzera smerom do minulosti spôsobuje, že akýkoľvek pevný odraz bude náročnejší. Akcie by sa mohli odraziť, ak dosiahnu 240 dolárov, k minimám z marca 2017, hoci cena 280 dolárov sa môže stať úrovňou odporu.”

Automobilka_Tesla_celi_existencnej_krize_2018_graf

Akcie spoločnosti Tesla sa obchodujú 24 percent pod 200-dňovým kĺzavým priemerom, ktorý je na hodnote takmer 334 dolárov. Tesla je na ceste k 19-percentnému poklesu v roku 2018, čo predstavuje najhorší pokles v histórii.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár