Bahrajn_nevidi_ziadny_zablesk_nadeje_pre_blizke_ukoncie_krizy_v_Katare

Bahrajn nevidí žiadne riešenie v očiach diplomatického sporu medzi Katarom a jeho susedmi, ktorí takmer pred rokom prerušili diplomatické a obchodné vzťahy s týmto malým arabským štátom Perzského zálivu.

Minister zahraničia šejk Khalid bin Ahmed al-Khalifa pre noviny Alsharq Alawsat, poznamenal: “Naše informácie dnes okolo riešenia neukazujú na žiadny záblesk nádejí.”

Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Egypt zrušili cestovné a obchodné vzťahy s Katarom v júni minulého roka a tvrdili, že podporujú Irán a terorizmus. Katar to popiera a hovorí, že bojkot je pokusom zasiahnuť do jeho zvrchovanosti a zotrvaniu v podpore reforiem.

Po prvotnom narušení dovozu v Katare a odčepaniu niekoľkých miliárd dolárov z bánk týchto od štyroch štátov, najváčší vývozca skvapalneného zemného plynu na svete naozaj rýchlo rozvinul nové obchodné spojenia a nasadil desiatky miliárd dolárov zo svojho štátneho investičného fondu na ochranu svojich domácich veriteľov.

V spore bolo zrealizovaných niekoľko pokusov o sprostredkovanie zo strany Kuvajtu a Washingtonu, ktorý má silné spojenectvo s obidvoma stranami a obáva sa, že rozkol medzi sunnitskými muslimskými spojencami Spojených štátoch by mohol viesť k prospechu v rámci Iránu, v desaťročiach trvajúcom boji o vplyv na Blízkom východe.

Bahrajnský minister zahraničných vecí povedal, že Katar predlžuje krízu tým, že sa prikláňa k západným spojencom, namiesto toho, aby sa ňou zaoberal vo vnútri arabského bloku Perzského zálivu.

Arabským novinám ďalej uviedol: “Od začiatku krízy očakávame, že katarský emir by šiel do Saudskej Arábie, ale to sa nestalo.”

Súvisiace:
Katar chce americkú armádu s väčšou leteckou základňou – natrvalo
Saudská Arábia má bláznivý zámer, ako zmeniť Katar na ostrov

Saudovia a Spojené arabské emiráty uviedli, že Doha ešte musí splniť 13 požiadaviek štyroch štátov, vrátane zatvorenia štátom financovanej televíznej stanice Al Jazeera a obmedzenia vzťahov s Iránom.

Minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov – Anwar Gargash na sociálnej sieti Twitter minulý týždeň uviedol, že Katar v rámci týchhto požiadaviek sa nerozhodol múdro: “Možno, že rok bojkotu ich v Dauhe prinesie na nové myšlienky a múdrejší prístup.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár