Bahrajn_ohlasil_najvacsi_objav_ropy_od_roku_1932

Bahrajn natrafil na čierne zlato.

Krajina, ktorá sa v Perzskom zálive nachádza medzi energetickými titánmi – Saudskou Arábiou a Katarom, oznámila svoj najväčší ropný objav od roku 1932.

Bahrajnská oficiálna spravodajská agentúra v nedeľu informovala o objavení nového ropného poľa na západnom pobreží krajiny, ktoré by podľa predpokladov malo obsahovať “veľmi významné objemy ropy a zemného plynu”.

Spravodajská agentúra neposkytla odhad o tom, koľko ropy a zemného plynu bolo objavených, ale uviedla, že objemy tohto pola sú “chápané ako naozaj významné, najmä k súčasným rezervám Bahrajnu”.

Tlačový minister, šejk Mohamed bin Khalifa Al Khalifa pre tlačovú agentúru poznamenal: “Počiatočná analýza dokazuje, že nález je na podstatných úrovniach a je schopné podporiť dlhodobé ťaženie ropy a hlbokého plynu.”

Bahrajn je v Perzskom zálive najmenším producentom ropy. Podľa najnovších údajov štátnej agentúry, v roku 2014 vyprodukoval zhruba 50 000 barelov ropy.

US Energy Information Administration poznamenala: “Vlastní dokázané zásoby ropy len o objeme 125 miliónov barelov. Jej susedná Saudská Arábia má rezervy vo výške 266 miliárd barelov.”

Bahrajn v súčasnosti vlastní len jedno ropné pole. Príjmy z iného pobrežného poľa – Abu Sa’fah, sú podľa podmienok dohody z roku 1958 rozdelené aj medzi Saudskú Arábiu.

Súvisiace: Z Ruska a Saudskej Arábie sa stávajú nečakaní spojenci

Hoci nie je členom OPEC-u, Bahrajn vstúpil do kartelu a k ďalším významným producentov k dohody, ktorej cieľom je obmedziť produkciu ropy a podporiť rast cien. Plány dohody budú prebiehať do konca roka 2018.

Bahrajnské príjmy z ropy a zemného plynu od roku 2013 do roku 2016 klesli o 43 percent (podľa najnovších údajov ministerstva financií), keďže ceny ropy klesli až o 77 percent. Predaj energií predstavuje 87% celkových príjmov vlády pre rok 2016, Bahrajn sa tak snaží diverzifikovať svoju ekonomiku a požičiavať finančné prostriedky k zmierneniu tlaku na verejné financie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár