Balena_voda_kvoli_marketingovemu_triku_storocia_rastie_2017

Vôbec prvýkrát v histórií, Američania za roku 2016 vypili viac balenej vody, ako sladených sýtených nápojov.

Po rastovej vlne trvajúcej desaťročia, predaje balenej vody podľa objemu, v minulom roku prekonali predaje nealkoholických sladených nápojov. Celkový objem predanej balenej vody v roku 2016 vzrástol takmer o 9% a dosiahol 12,8 miliárd galónov. S touto informáciou prišla výskumná a poradenská firma Beverage Marketing Corporation.

Súvisiace: Veľkosť všetkej vody na Zemi v jednej veľkej guli

To predstavuje 39 galónov (145 litrov) balenej vody na osobu, v porovnaní s 38,5 galónmi u sladených nápojov. Podľa Beverage Marketing, spotreba sladených sýtených nápojov na osobu pravidelne od roku 1997 do roku 2003 prekračovala 50 galónov (190 litrov).

Zvrat tohto trendu nastal, keď sa Američanom menili chute a zvyšovali sa obavy zo sladených nápojov.

Michael C. Bellas, ktorý je predsedom a generálnym riaditeľom Beverage Marketing vo svojom vyhlásení uviedol: “Balená voda účinne zmenila trh nápojov,” … “Keď voda Perrier, ako prvá vstúpila do krajiny v 70. rokoch, málokto by predpovedal dosiahnutie úrovni, ktoré v súčasnosti atakuje. V tom období bolo nepredstaviteľné vidieť Američanov na ulici, ktorí by si niesli plastové fľaše s vodou, alebo šoférovať s nimi vo svojich držiakoch nápojov, avšak v súčasnosti je to na dennom poriadku.”

Ale niektorí kritici sa pýtajú, či zdanlivo zdravá úprava je tak pozitívnou, ako sa aj zdá.

John Jewell v roku 2014 napísal: “Balená voda je marketingovým trikom storočia.”

Tvrdí, že firmy predávajú balenú vodu na základe toho, že sa im podarilo presvedčiť ľudí, že nákup balenej vody je zdravšou voľbou než sladké malinovky.

Ale pravdou je, že sa môže jednať o prípad falošnej predstavy. Balená voda nie je iba alternatívou k malinovkám, dokonca predstavuje alternatívu k vode z kohútika, ktorá je zadarmo a je ešte oveľa viac šetrná k životnému prostrediu. Nákup balenej vody má za cieľ spotrebiteľom ukázať, že sa jedná populárny krok a že tým dbajú o svoje zdravie, aj keď by jednoducho mohli vypiť pohár vody z vodovodu, ktorý je 2000-násobne menej nákladným.

Kým balená voda je často predáva ako lepšia, bezpečnejšia alternatíva, firmy niekedy predávajú horšie možnosti, ako bežná voda domácností. V štúdii, vykonanej v roku 2008, pracovná skupina pre životné prostredie našla 38 znečisťujúcich látok v 10 značkách balenej vody. 2 z 10 testovaných značiek boli chemicky na nerozoznanie od miestnej vodovodnej vody.

Súvisiace: Budúcnosť Coca Coly a Pepsi závisí na „marketingovom triku storočia“

Avšak, predaj balenej vody budú v najbližších rokoch pravdepodobne len ďalej rásť. PepsiCo a Coca-Cola investujú do značiek balenej vody s veľkou vážnosťou. Pepsi dokonca kúpila druhý 30-sekundový reklamný spot na Super Bowle, kde predstavila novú prémiovú značku balenej vody, “LIFEWTR.”

Práve teraz je oblasť balenej vody väčšia ako limonády a u obrých spoločností z oblasti nápojov v sortimente nemôžu chýbať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, NYTimes

Facebook komentár